Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Martina Trchová

10 + 1 = Martina Trchová

Anna Mašátová | Články / Seriály / / 10+1 | 09.05.2016

Hudebnice, malířka a cestovatelka Martina Trchová vydává v těchto dnech třetí řadovou desku s názvem Holobyt. „Když jsem měla z fleku napsat jedenáct nejoblíbenějších alb, napadlo mě vzít prostě tu hromádku, co tu mám u přehrávače. Ale to by byl jen odraz současného stavu mysli. Tak jsem pátrala, co mi tak v srdci zůstává stále po ta léta, a najednou to nebylo tak těžké…“

Alanis Morissette - Jagged little pill
Album, které mě vtáhlo do světa muziky a donutilo psát. Mladičká Alanis, tehdy na předávání Grammy sedící na barové stoličce a zpívající jen za doprovodu kytaristy své rozhořčené i láskyplné písně. Žila jsem s jejími písničkami několik let a žádná další její deska mě už nikdy tak nevzala jako právě ta první. Škoda.


Vladimír Godár - Mater (Iva Bittová, Miloš Valent, Marek Štryncl)
Temná nahrávka inspirovaná staroslovanskými zpěvy, Ivin divoký a pohanský hlas. Strávila jsem s touhle deskou podobně temné období, ale vlastně mě naplňovala velikou nadějí a silou. Na dobrých bednách máte pocit, že celá ta síla historie je tu s vámi. K tomu všemu musím říct, že tohle album má jeden z nejkrásnějších bookletů, jaký jsme kdy viděla. Je to vlastně malá knížka.


Sting - If on a Winter’s Night
Tuhle desku mi doporučil kamarád kytarista. Zalézala mi pod kůži nenápadně, ale rychle jako mráz v zimě, když jdete zasněženou krajinou. A pak hřála celou zimu. Nádherné staroanglické balady plné hledání, poutnického rozjímání, podmanivých melodií a taky čistoty, se kterou byly nahrané. Když jsem později viděla záznam jeho koncertu v zasněžené katedrále, byla jsem úplně u vytržení.


Bulisovi (Hommage á Jiří Bulis)
Deska, která vyšla před nedávnem a nesmírně mě potěšila. Miluju syrové písně Jiřího Bulise, brněnského herce a autora, který tragicky zemřel a zanechal po sobě jen jediné, vlastně spíš posbírané album nahrávek z různých představení a hraní. Martin Kyšperský se spolu s Jiřího dcerou – Lucií Bulisovou - ujali toho skvostu a oslovili spoustu alternativních a undergroundových kapel, aby natočili nádherné náladové cédéčko. Trochu jsem se bála, nejsem fanouškem takových projektů, ale to, jakým způsobem všichni ke křehkým textům přistoupili, pro mě bylo obrovským zážitkem. Prostě skvělé album, které doma točím stále a nemůžu se jej nabažit.


Björk - Gling gló
Björk, jak ji mnoho lidí nezná. Myslím, že je to její první deska a výlet do jazzu. Jsou to tak trochu písničky udělané tak moc po björkovsku, že se člověk nestačí divit. Když to slyším, musím se vždycky smát a chce se mi běhat po pokoji.


Ladě - Kub 59
Tohle cédéčko se mnou asi už napořád bude jezdit v autě. Strašně dobře se u něho řídí a nahlas zpívají texty. Vždycky se těším na verš: „Už od mlada se mi kurví nálada/ obladi oblada.“ Po poslechu téhle písničky mám pocit, že už všechno bylo napsáno.


Jana Kirschner - Krajina rovina
To je pro mě naprosto přelomová deska. Zpěvačka, která do té doby víceméně dělala příjemný pop, se vrhla do naprosté spontaneity, lehkosti a přitom nepostižitelnosti tvaru. Jsou to jednoduché melodie a kratičké texty, houpající se na hladině právě vznikající hudby. Líbí se mi, jak moc je slyšet moment nahrávání a inspiraci okamžiku. Člověk si vůbec není jistý, kdy písnička začíná a končí. Když jsme se stěhovali do nového bytu, měli jsme jen matraci, tohle CD a bedničky. Asi i proto je to pro mě obrovsky silná deska.


Lipa spieva Lasicu
S touhle nahrávkou bych chtěla zestárnout. Je v ní tolik humoru a moudrosti, že se mi nikdy neoposlouchá. Jsou v ní úplně všechny barvy života. Od temných tónů přes ironické a humorné veselé zbarvení. Marek Ormandík, který dělal obal, je mým velikým vzorem.


Feist - Reminder
Feist je pro mě zpěvačkou a autorkou number one. Její způsob hraní na kytaru a stavění písní je mi strašně blízké. Tohle album bylo první, které se ke mně dostalo, ale ve skutečnosti zůstalo stále prvním ze všech. To, jakým způsobem se jí láme hlas, když zpívá o věcech znějících i v angličtině jako můj mateřský jazyk, je pro mě neuvěřitelné. Cítím veliké souznění s tou drobnou dívkou. Jak si vezme kytaru a sáhne do strun, má mě celou.


Belleville Rendez Vous - Les triplettes de belleville OST
To je paradoxně soundtrack k francouzskému animovanému filmu, který je pro mě vrcholem kinematografie. Když mi je smutno, pouštím si právě tuhle desku, kterou mi kamarádka dovezla z Francie.


Zuzana Navarová - Barvy všecky
Rozhodně nechci opomenout českou scénu a hlavní dámu, tedy aspoň pro mne. Zuzana Navarová představovala jednu z největších zpěvaček a autorek písní. Ze všech jejích alb pro mě asi nakonec vítězí Barvy všecky, které přinesly její nejvrcholnější písně jako Učiteli, A deus, Gautama, Lišaji… I když Šanti déví obsahují další hitovky. Tak těžko říct..


Info

Martina Trchová
www.trchova.cz
www.facebook.com/martinatrchovatrio

17.5. 2016, Malostranská beseda, Praha – křest alba Holobyt
21.5. 2016, kostel sv. Havla, Štolmíř (Český Brod)
28.5. 2016, Strunkovice nad Blanicí
1.6. 2016, kavárna Potrvá, Praha
15.6. 2016, kavárna Muzeum, Jihlava
18.6. 2016, Chotěšovský slunovrat, Chotěšov
14.7. 2016, Folková růže, Jindřichův Hradec
13.8. 2016, split, Kadaň
19.8. 2016, Ozvěny prázdnin, hrad Orlík nad Humpolcem
20.8. 2016, Pernštejnská fortuna, Pardubice
3.9. 2016, Pod Hodinami, Svitavy
10.10. 2016, Horácké divadlo, Jihlava
14.10. 2016, čajovna Rolnička, Soběslav
18.10. 2016, Alternativa, Zlín
19.10. 2016, Stará pekárna, Brno – křest alba Holobyt
5.11. 2016, Ozvěny Folkaliště, Kaliště
23.11. 2016, ArtCafé, Broumov

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Inéz Schaefer (Ätna)

redakce 15.06.2019

Inéz Schaefer ve svém projektu Ätna stíhá basový synťák, klavír a zpěv. Miluje minimalismus, zatímco sekundující bubeník Demian vstupuje do hry, aby všechnu tu úspornost rozvířil a proštěrkal.

10 + 1 = Myškin (Panenské plameny)

redakce 11.06.2019

Panenské plameny si s deskou Poníčky získali nejedno hudební srdce. Svoje hudební srdcovky vybral zpěvák a kytarista Myškin.

10 + 1 = Amelie Siba

redakce 04.06.2019

Mladá pražská písničkářka Amelie Siba patří mezi tzv. pokojíčkové tvůrce. Své zasněné písně skládá po nocích, ve dne nám vybrala deset inspirativních skladeb, které slyší kolem sebe.

10 + 1 = Greg Cohen

redakce 02.06.2019

„Kdysi jsem objevil tyhle skladby a ty mě hudebně nasměrovaly jinam,“ říká činný americký jazzový kontrabasista Greg Cohen před náletem na Prahu s kvartetem Masada pod vedením Johna Zorna.

10 + 1 = Miro Luky (The Ills)

redakce 29.05.2019

Miro Luky, kytarista slovenských postrockerů The Ills, pro nás poskládal desítku svých zásadních hudebních okamžiků.

10 + 1 = Adam Krofian (The Atavists)

redakce 20.05.2019

Frontman a zpěvák Adam Krofian servíruje jedenáctku svých zásadních songů, které ho provází od dětství. Pěkný vývoj.

10 + 1 = Kasko (Saténové ruky)

redakce 17.05.2019

Saténové ruky nedávno pokřtily nový vinyl a než zahrají Mezi ploty, poskládal Marek Kasko Babušiak své hudební lásky.

10 + 1 = Sun Glitters

redakce 24.04.2019

Lucemburský umělec Victor Ferreira strká prsty mnohem dál, než sahá mix žánrů jako chillwave, dream pop, shoegaze nebo glitch. Inspirace, vlivy?

10 + 1 = Trupa Trupa

redakce 15.04.2019

Trupa Trupa loni vystoupili na naší stagi v rámci ostravských Colours a těď odhalují i své (staro)nové hudební lásky.

10 + 1 = Avishai Cohen

redakce 27.03.2019

Je otázkou, zda je shodné jméno s jiným velikánem současného jazzu výhodou či nevýhodou. Trumpetista Avishai Cohen to jako problém nevidí.