Články / Seriály

10+1 = Michal Burget (Nekola)

10+1 = Michal Burget (Nekola)

redakce | Články / Seriály | 27.12.2020

Už máte svou desku roku? Rubrika 10+1 tentokrát neznačí jen výběr oblíbených písniček, ale rovnou jedenácti nejlepších nahrávek letošního roku, který sestavil Michal Burget, zvaný Bugy, známá firma z dnes už zaniklých kapel Nierika a Milano a z aktivních ansámblů Drutty a Nekola. Právě s poslední jmenovanou před několika dny vydali desku Lidémoni u kopřivnického labelu Kachnička Entertainment. Bugy vybírá desky, na které byste v leckterém žebříčku možná ani nenarazili, o to zajímavější jeho selekce je.

Aging – Nights in Amber
Atmosféra připomínající Badalamentiho Twin Peaks soundtrack. Rozvláčné kytary, klavír, trubka, ambientní nálada. Na tohle si nezapaříte, ale zato se zasníte třeba uprostřed dne. Tak bacha.

Alfa Mist – On My Ones
Jazzový fenomén posledních let. Po dvou skvělých deskách v plné sestavě tentokrát jen sólové piáno. Vůně černé kávy v neděli odpoledne. Nesladit a bez mléka. Mlha venku za okny vítána. No a když si to zamlžíte i vevnitř, nemůžete udělat chybu.

Roy Ayers Adrian Younge, Ali Shaheed Muhammad – Roy Ayers JID002
Tahle nahrávka mě zaujala atmosférou jak ze šedesátých let minulého století a hlavně zvukem. Krásné sborové zpěvy, křupavé bicí, žádné exhibice, lahůdka. Konzumace konopí povolena. Roy Ayers není žádné béčko.

Calibro 35 – Momentum
Epický zvuk, mísení stylů, místy jak soundtrack k šedesátkovým detektivkám, na Discogs píšou funk/soul, ale má to přesahy do rocku i popu, občas se mi vybaví Angličani Archive. Až na dva songy instrumentální záležitost. Pestrá, zajímavá deska.

Ben Williams – I Am a Man
Takový ten moderní černošský jazz - plovoucí rytmy, komplikovaná produkce, trochu experimentování. Je to takové divné. Nevím, jestli se mi to líbí, nebo ne, tak to tady dáme a nechť si laskavý posluchač udělá vlastní názor.

Moses Sumney – Grae
Debutová deska Aromanticism mě rozsekala na maďěru, nádherný vinyl, originální atmosféry. Tahle nahrávka je epičtější, komplikovanější, je skvělá, ale debut u mě vede. Přesto jedna z nejzajímavějších nahrávek roku.

Njet Njet 9 – III
Super deska. Spousta saxofonů. Nic objevného, ale velmi poslouchatelná záležitost. Stylově rozmáchnutá, nicméně opět jazzový základ, tak to mám rád. Bizarní název, ale nebojte, nejsou to Rusové, jsou to Fini a je jich devět.

Spencer Zahn – Sunday Painter
Velmi pohodové zamlžené jazzové nálady, dechy s vibrafonem a klavírem, jemný zvuk. Tady se nehraje na žádnou revoluci. Doporučuji tichý poslech ve tmě, po kvalitní masáži.

Till Bronner And Bob James – On Vacation
Trumpetista Till Broner se spojil se starým pardálem Bobem a natočili jemňoučkou nahrávku, kterou můžete pustit i rodičům při čaji o páté. Já se u toho vždycky ocitnu v příjemném prázdninovém bezčasí.

Nicolas Godin – Concrete And Glass
Srdcovka. Jediná deska v mých hudebních tipech, která naspadá do kategorie Jazz. Já nekriticky miluju Air a tahle Godinova sólovka jeho domovskou kapelu rozhodně nezapře. Nejkvalitnější popík na trhu. Koupit si vinyl byla pro mě v tomto případě povinnost. Ach, ten zvuk...

Lindstrom & Prins Thomas – III
Po jedenácti letech se chlapci vyhecovali k další společné desce a udělali mi radost. O skandinávské hudbě se říká, že je chladná, tohle norské duo to však vyvrací. Mě osobně navrstvené plochy, měkoučké basy a uklizená produkce hřejou jak Mercuryho peřiny. Dobrou noc, děti.

Info

Nekola
Bandcamp kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Radio FMz: Terapie k tiskovkám

Aneta Martínková, Maria Pyatkina, Michal Pařízek, Kateřina Cumin, su 03.03.2021

Nová webová rubrika přináší každý týden nové tracky, které by vám neměly uniknout. Aneb posloucháme v kanclu dnem i nocí právě tohle.

Singls: Glaare - Young Hell

Jiří Vladimír Matýsek 02.03.2021

Američané Glaare se po třech letech vrací s novým albem. Jak ukazuje první singl Young Hell, zasněnost debutu se mění v krvavou noční můru.

Vstupní prohlídka: Minoq

redakce 01.03.2021

Loni v létě jsme narazili na osobitý cover skladby Piggy od Nine Inch Nails. Nahlédnout značku Minoq, za níž stojí slovenský producent Miňo Holík, nebylo jednoduché.

Katetr: Lockdown dance, česká pošta a dospělí kluci

Jarmo Diehl 28.02.2021

Pandemické tanečky mají různé podoby, ale téměř ze všech čiší optimismus. Skořápky na řece i hustý slova pro řídké publikum.

Pod pultem Kabinetu #6

redakce 26.02.2021

Zpěváka a kytaristu Vellocet Roll jsme posledně viděli s velkými kufry plnými vinylů. Které by vybral v Kabinet Records?

Vstupní prohlídka: Dominik Suchý

redakce 23.02.2021

„Snažím sa robiť hudbu, ktorá znie, ako keď vidíš Rothkove obrazy, čítaš Kunderu, pozeráš Interstellar, počúvaš Pärta...“ Poznejte Dominika Suchého z Tittingur a Weltschmerzen.

Katetr: Pozitivní energie, preejakulační syndrom, smíření

Jarmo Diehl 21.02.2021

Kanye West a Kim Kardashian jsou rozvedení, Hugo Toxxx masturbuje, nic co by vybočovalo z mezí tohoto světa.

Co právě v elektru kutěj: "Jsem v píči. Prší a venku se setmělo..."

Richard Kutěj 19.02.2021

Únorový díl novinek na elektronické experimentální scéně není veselý, zato je pestrý.

Tak daleko, tak blízko: Inau

redakce 16.02.2021

Můžete ho pamatovat z neklidné noiserockové dvojice Kontroll, ale možná jste registrovali až jeho osobitý rap coby Inaua.

Vstupní prohlídka: Nina Berglová

redakce 15.02.2021

Čerstvá tvář u Slnko records Nina Berglová se pohybuje mezi jazzem, klasickou hudbou, elektronikou i popem. Kdo ji v její tvorbě inspiroval?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace