Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Miguel Santos

10 + 1 = Miguel Santos

Anna Mašátová | Články / Seriály / / 10+1 | 08.07.2016

Jedním z pozvaných odborníků letošní konference a showcase Czech Music Crossroads je také Miguel Santos. Santos je ředitelem Red Orange Arts Agency, labelu Red Orange Recordings, zakladatelem London International Festival of Exploratory Music a programovým tvůrcem Resonance FM.

“Když jsem dával tento seznam dohromady, uvědomil jsem si, že většina umělců, s kterými spolupracuji, jsou migranti narození v jiné zemi než dnes žijí. Nevybíral jsem si je samozřejmě podle toho, prostě se tak stalo. Ostatně se mnou je to stejné, vyrůstal jsem v Portugalsku a žiji v Anglii. Nejsem si jistý, jak moc taková zkušenost ovlivní tvorbu nebo hudební vkus. Nicméně doufám, že se vám tato snaha o nadnárodní, inovativní a inspirativní soupis bude líbit. Štastnou hudební cestu.”

Claudia Aurora - Mulher do Norte (Red Orange Recordings, 2016)
Pracuji s Claudií od roku 2011. Spolupracovali jsme již na první desce a jsem pyšný, že její druhá nahrávka vyšla na Red Orange Recordings. Když došlo k samotnému nahrávání Mulher do Norte, Claudia vzala tým skvělých muzikantů do své domoviny, klidného portugalského Alenteja. Zrodily se vášnivé písně ztráty, lásky a toužení. Portugalská i španělská kytara, kontrabas, cello, buzuki, akordeon, směs toho všeho vytvořila fado, jaké jste doposud neslyšeli. Fado s náručí široce otevřenou, objímající všechny ty dávné tradice Iberského poloostrova – flamenka, tanga a cikánské hudby.


Kimi Djabaté - Kanamalu (Red Orange Recordings, 2016)
Kanamalu je třetím albem griota Kimiho Djabaté z Guinei – Bissau. Tomu předcházelo Karam, vydané u labelu Cumbancha roku 2009, které dosáhlo druhého místa World Music Charts Europe. Djabaté pochází z uznávané rodiny kmene Mandinka. Celý svůj život zasvětil studiu zvuku, hře na balafon, kytaru, zpěvu a poznávání kultur. Byl take označen Top of the World aktuálního čísla prestižního časopisu Songlines.


Badi Assad - Hatched (O-Tone Music, 2016)
Na své dvanácté desce představuje brazilská zpěvačka a kytaristka nejen své kompozice, ale také výrazně odlišné covery Skrillexe, Mumford & Sons nebo Hozier. Stereo Magazine označil nahrávku nejlepším počinem její kariéry.


Bruno Sanfilippo - The Poet (1631 Recordings, 2016)
Bruno Sanfillippo je klasicky vzdělaný hudebník a skladatel z Argentiny, žijící v současnosti ve Španělsku. Střídavě se zaměřuje na minimalistické piano a elektroakustickou hudbu. Je posedlý hledáním nových a unikátních kvalit hudby – pátrá v úchvatných magických hloubkách. Ve snech není žádná věc nepředstavitelná, absurdní nebo divná a Sanfilippova hudba pochází právě z tohoto nevyčerpatelného pramene. Jeho muzika je srovnávána s Maxem Richterem, Arvem Pärtem, Jóhannem Jóhannssonem, Haroldem Buddem a mnoha dalšími z ranku soudobé klasické hudby.


Namgar - The Dawn of the Foremothers (Namgar Music, 2012)
Namgar (což znamená v tibetštině bílý mrak) předvádí tradiční burjatskou a mongolskou hudbu. Zpěvačka Namgar Lhasaranova pochází z východní hranice Burjatska, kde se potkávají hranice tří zemí – Ruska, Mongolska a Číny.


Alamaiilman Vasarat - Valta (Laskeuma Records, 2012)
Alamaailman Vasarat (aneb Kladiva z podsvětí), je avantgardní finská hudební skupina založená roku 1997. Mezi své vlivy čítají evropský folk, klezmer, jazz a metal.


Amadou Diagne - Ligéey (Long Tale Recordings, 2015)
Amadou Diagne je hudebník, který má západoafrickou tradici v žilách. Zpěvák, písničkář, perkusista a kytarista pochází z linie griotské rodiny uznávaných zpěváků a hráčů na buben sabar z oblasti kolem Dakaru v Senegalu. Jeho perkusivní talent ho přivedl k nabídce stálého členství v Orchestre National du Senegal, ve kterém působil mnoho let a pravidelně vystupoval s mnoha africkými hvězdami. Navíc je velmi vytíženým studiovým hráčem.


Ami Koita - Songs Of Praise (Stern’s, 1994)
Ami Koita, je nejslavnější, mezinárodně uznávanou malijskou zpěvačkou. Je obdařena éterickým hlasem a zrozena do hudební tradice modlitebních zpěvů. Je divou mandincké hudby. Ačkoliv se zpočátku zaměřovala na tradiční styl jali, brzy adoptovala i moderní vlivy.


Amira Kheir - Alsahraa (Contro Cultura Music/Sterns Distribution, 2014)
Sudánsko – italská zpěvačka Amira Kheir okouzluje publikum celého světa zvukem inspirovaným v tradiční hudbě rodného Súdánu ukotveným v experimentálním jazzu a soulu. Výsledkem je unikátní sudánský jazz, který dává ochutnat bohatou sudánskou hudební scénu, odlišnou od saharského blues a sufijské hudby.


Oana Catalina Chitu - Divine (Asphalt Tango, 2013)
V Berlíně usazená rumunský zpěvačka Cătălina Chiţu využívá svůj mimořádný hlas k prezentování esenciálního repertoáru nejmilovanější a nejváženější umělkyně 20. století, Marii Tănase. Oana Cătălina Chiţu převzala a upravila populární písně. Výsledkem jsou moderní a nadčasové kusy.


Lucia Pulido - Dolor de ausencia (FM Discos, 2005)
Lucía Pulido je kolumbijská zpěvačka s nejsytějším hlasem současné jihoamerické hudební scény. Má experimentální přístup, vokální sofistikovanost a podílí se na mnoha projektech, od tradiční kolumbijské hudby přes jazz po world music. Písně z alba jsou o nešťastné lásce. Tyto jihoamerické kusy, např. Julia Jaramilla a Cuca Sancheze, byly populární mezi třicátými a šedesátými lety. Motivem skladeb, většinou boler a valčíků, je intenzivní bolest neopětované lásky. Lucia vdechla tomuto repertoáru nový život. Smutek, bolest, zklamání, zlomené srdce a bohatý rejstřík dramatismu je zcela přítomen i v jejích emotivních vystoupeních.

Info

Miguel Santos
Red Orange Arts Agency
www.redorange.org.uk

Czech Music Crossroads
12.-13. 7. 2016, Ostrava
www.crossroadsmusic.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Kiki Hitomi (King Midas Sound, WaqWaq Kingdom)

Jan Starý 04.12.2019

Japonská hudebnice Kiki Hitomi prezentuje výběr ze soundtracků k animé, které formovaly její zvláštní svět.

10 +1 = Mikuláš Pejcha (Mydy Rabycad)

redakce 13.11.2019

Křest alba Numbers se chystá na druhou půlku listopadu, ještě předtím nám ale saxofonista Mikuláš Pejcha vysypal deset formativních písní jeho hudebního vkusu.

10 +1 = Jordi (Tús Nua)

redakce 11.11.2019

Radiohead spadali do stejné kategorie jako Placebo, přiznávám, byla jsem malá skeptická srágorka, co spoustu hudby odsoudila po zběžném poslechu..., říká Jordi ve výběru svých srdcovek.

10 +1 = Aleš Hrebeniak (dokruhu)

redakce 08.11.2019

Pro iniciaci Converge máme více než pochopení, stejně jako není od věci se prohrabat domácí scénou a sfouknot z desek prach, nebo si i přiznat, že všechno už je dávno…

10 +1 = Sven Engelsman (The Sweet Release of Death)

redakce 05.11.2019

Žebříček bubeníka Svena sází na jistoty, stejně jako se jim nezdráhá vyhnout, jako když se těšíte na křest nového EP své oblíbené kapely, ale smete vás neznámý support.

10 + 1 = Luka (Haiku Garden)

redakce 04.11.2019

Vkus Luky z kapely Haiku Garden sahá od hlasitých vypalovaček spjatých s obdobím první vzpoury přes nejoblíbenější písničkáře až k podivnému lo-fi popu...

10 + 1 = Petr Zenkl (Paprsky inženýra Garina)

redakce 31.10.2019

Pink Floyd nejsou soundtrack k Čelistem a covery Laibach měly říz. Své hudební srdcovky vybral Petr Zenkl z Paprsků inženýra Garina.

10 +1 = Robert Niziński (Księżyc)

redakce 30.10.2019

Na první pohled je zřejmé, že Robert Niziński má naposloucháno hlouběji, než bývá obvyklé. Ale i nejsečtělejší z nás si sem tam připomenou, jak chutná přecpat se sladkým...

10 + 1 = Tereza Papáčková (Lebanon)

redakce 25.10.2019

Olomouckou formaci Lebanon potkáte na festivalu Alternativa. Tohle jsou hudební srdcovky jejich zpěvačky Terezy Papáčkové.

10 + 1 = Judith Hill

redakce 23.10.2019

Americká zpěvačka Judith Hill byla dlouhá léta vokalistkou hvězd jako Stevie Wonder, Michael Jackson nebo Prince. Teď přijede sama. Její kořeny?