Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Miroslav Papež (Moimir Papalescu)

10 + 1 = Miroslav Papež (Moimir Papalescu)

mexhouse | Články / Seriály / / 10+1 | 16.02.2013

Nová rubrika 10 + 1 dá nahlédnout, co poslouchají muzikanti napříč žánry. Věkem i pohlavím. Moimir Papalescu a očekávaný výčet electro krásek a krautrockových analogů? Pokud jste si stejně jako my poslechli jeho poslední/první desku rozhovor s chlápkem> a dokonce jste si přečetli i rozhovor s chlápkem>, který nejen nahrává hromadu muziky, ale taky masteruje hudební kanóny typu Edith Piaf, možná vás bude zajímat, co si pouští nejraději a co poslouchal u prvního cigára tehdá před lety. Všimněte si - vypadá pořád stejně. Mimozemsky.

 1. Moduretik – Jizvy minulosti (2013)
  Tohle nový album Jana Jiskry jsem slyšel ani nevím kolikrát, když jsem na něj dělal mastering. Důkazem, že je hodně dobrý, je fakt, že si ho pouštím i dávno potom, co jsem master odevzdal.

 2. UFO – Flying (1971)
  Miluju tuhle kapelu, ale jen dokud hráli space rock. Flying je jedno z jejich prvních alb a UFO jsou na něm možná ještě o trochu lepší než další moji oblíbenci – Hawkwind. Flying je parádní kosmickej výlet do raných sedmdesátek.

 3. Karlheinz Stockhausen – Kontakte (1959)
  Kontakte je ztělesněním průkopnické Stockhausenovy tvorby – geniální dílo, které mne asi nikdy nepřestane fascinovat. Vyznačuje se dlouhými klidnými pasážemi, které jsou přerušované náhlými nečekanými změnami. Připravené pásky, na kterých jsou zaznamenané různé kovové efekty a vesmírné elekronické zvuky, vytvářejí fascinující koláže a neobvyklé zvukové barvy. Pravděpodobně Stockhausenovo nejslavnější dílo. Já ho poslouchám nejraději ve čtyřstopé verzi s přidaným klavírem a bicími. Ta byla natočena v Torontu v roce 1978, kdy původní nahrávku doplnili pianista James Tenney a perkusista William Winant.

 4. Steely Dan – Gaucho (1980)
  V pohodě, uvolněné a nekomplikované. Tak by se dalo charakterizovat tohle album od mistrů pop-jazzu, Waltera Beckera a Donalda Fagena. Rád ho poslouchám už od gymplu. V poslední době hlavně při nočních jízdách autem.

 5. Public Image Ltd. - This is PiL (2012)
  Už dlouho neudělal John Lydon dobrou desku. Naposledy se mi líbilo album Album s Gingerem Bakerem, kterej do toho mlátil jak hluchej. Psal se rok 1986. Pak dlouho nic. Až teď.

 6. Fad Gadget – Under The Flag (1984)
  Fad byl velkej fanoušek Marca Bolana, Iggyho Popa a Lou Reeda. Takže je to trochu znát. Ale vůbec to nevadí, protože jako hlavní výrazovej prostředek používá elektroniku. Proslulý byly i jeho vystoupení, plný energie a neuvěřitelně obskurních kreací. Škoda že to tak brzo zabalil.

 7. Francis Cabrel - Carte Postale (1981)
  Moje oblíbená, možná i nejoblíbenější francouzská deska. Poslouchám ji rád, protože mi připomíná místa, kam jezdím rád na dovolenou.

 8. Claude Debussy - The Complete Works for Piano By Walter Gieseking
  Debussy, můj nejoblíbenější skladatel. Častý společník za dlouhých zimních večerů. Tohle album v úžasné interpretaci Waltera Giesekinga jsem míval i na vinylu. Častým poslechem se ale tak ohrálo, že teď ho poslouchám už jen z cédéčka. Je na něm i moje nejoblíbenější Debussyho skladba – La cathédrale engloutie neboli Potopená katedrála. Čistá romantika.

 9. Antony Phillips - Field Day (2005)
  Akustické album bývalého kytaristy a zakladatele Genesis, které mne vždy okouzlí.

 10. Can - The Lost Tapes (2012)
  Mute nedávno vyhrabali z archivu tenhle pádný důkaz toho, jak byli Can důležitou kapelou, která ovlivnila desítky dalších významných hudebníků jako Public Image Limited, The Fall nebo Einstürzende Neubauten. Ztracené pásky jsou příkladem té nejlepší experimentální rockové avantgardní hudby.

 • 1 (guilty pleasure)
  Slade – On Stage (1982)
  Autobusová čekárna. První cigáro. Přenosný kazeťák a Slejdi. To mi bylo 13. A teď si to dávám znovu, jen s tím rozdílem, že místo kámošů ze základky mám za parťáka svého osmiletého syna.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Bernhard Hammer (Elektro Guzzi)

redakce 20.11.2022

Za Elektro Guzzi nám prozradil svých deset nejoblíbenějších tracků kytarista Bernhard Hammer.

10 + 1 = Frank Lees (Press Club)

redakce 09.11.2022

Press Club se za týden představí v Chapeau Rouge, a tak jsme se zaměřili na hudební vkus bubeníka Franka Leese.

10+1= David Granström

redakce 07.11.2022

Člen kolektivu sdruženého kolem kultovního labelu XKatedral střídá klidné okamžiky s drtivou hlasitostí. Co ho v jeho kreativitě inspiruje?

10 + 1 = Kai Zamora (Shy, Low)

redakce 16.10.2022

Postmetalová čtveřice z Richmondu vznikla před jedenácti lety a vydává u Pelagic, kde najdeme jména jako Mono, Envy nebo The Ocean. Zahrají v Klubovně.

10 + 1 = David Dorůžka

redakce 12.10.2022

Říká se, že jde o vůdčí postavu tuzemské jazzové scény a má to svoje důvody. David Dorůžka vystoupí na festivalu Jazz Goes to Town, posloucháme jeho formativní skladby.

10 + 1 = Lime Cordiale

redakce 08.10.2022

Indiepopové duo z Austrálie, které si v ničem nezadá s hvězdami současné hudební indie scény? Bratři Oli a Louis Leimbachovi míří do Prahy.

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace