Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Miss Petty

10 + 1 = Miss Petty

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 26.10.2021

Miss Petty, perfomer, zpěvák a první česká drag queen produkující vlastní hudební tvorbu nám představuje své životní písničky. Nadšeně, energicky, s příznačným patosem: „Rád bych vás pomocí tohoto playlistu videoklipů provedl souborem žen, které považuji za ,main pop girlsʻ a které utvářely nejen můj hudební vkus, ale celou pop kulturu.“ Missy Petty si naživo nenechte uniknout v hyperpopové crew Future Jiskří na Žižkovské noci, s níž na tři hodiny obsadí klub Fuchs2 se svým euforickým genderless ravem.

fotogalerie z vystoupení Miss Petty v Praze zde

Madonna - Die Another Day
Main pop girl je pro mě žena, která dělá pop, který je do posledního detailu dotažený, má silný zvuk i vizuál, a je za tím cítit i silná zpráva či sociální komentář. Madonna je vlastně důvod, proč dnes dělám, co dělám, a za mě dokonalý příklad main pop girl, kterou dodnes nikdo nepřekonal. Vybral jsem od ní klip Die Another Day, protože je rozhodně ve všech ohledech silný! A taky dost temný, což mě na Madonně vždy bavilo.


La Roux - Bulletproof
Dodnes si pamatuji, když jsem klip Bulletproof jako dítě poprvé viděl na Očku. Ještě jsem ani nevěděl, co to je queer, ale věděl jsem, že Elly Jackson a její androgynní look ke mě hluboce promlouvá. Fascinoval mě její makeup, který působil až mimozemsky, a její účes, který jsem více či spíše méně úspěšně snažil jako dítě napodobit a poprvé si obarvil hlavu na zrzavo.


Caroline Polachek - So Hot You're Hurting My Feelings
Aby se neřeklo, že jsem zaseknutý na začátku milénia, chci sem dát i pár současných slečen, které mě baví vizuálem a dávají mi main pop girl energy. První z nich je rozhodně Caroline Polachek. Tenhle klip je překrásný, éterický a působí jako scéna v nějakém současném divadle.


Britney Spears - Piece of Me
Zpátky do roku 2007! Když jste super úspěšná pop girl, bude se vám stávat, že ztratíte soukromí a všude, kudy budete chodit, vás budou pronásledovat paparazzi. A po pár letech vás to asi začne štvát. No tak proč byste neudělali totálně boží singl a klip, kterým paparazziům pošlete zdvižený prostředníček a svým gay fanouškům naservírujete všechno, co potřebujou. Tenhle klip jsem jako dítě hltal tak, že jsem si ho stáhl a vypálil na DVD, abych si ho mohl pouštět kdykoli budu chtít!


Rina Sawayama - XS
A teď zas něco současného. Rina Sawayama je podle mě další žhavá kandidátka na to se stát jednou z main pop girls současnosti a klip k singlu XS to jen dokazuje. Zábavný, barevný, s Rinou jako rozbitou robotickou prodavačkou a zároveň jako potvorou ve sklepě? Ano, přesně o tom mluvím, když říkám, že miluji silný vizuál. A song má zároveň fungovat jako sociální komentář o současné nadprodukci a konzumu. Takže silné poselství si taky můžeme odškrtnout.


Grimes - Kill V. Maim
Grimes. Co k tomu dodat… Alternativní, současná, trochu punková pop girl, která asi ani pop girl být nechce. Ale já si nemůžu pomoct, neskutečně mě baví. A tenhle klip je za mě její nejlepší. Super kostýmy, vlasy, choreografie, celá produkce.


Gwen Stefani - The Sweet Escape
Pamatujete si na dobu, kdy Akon byl úplně všude? To byla rozhodně éra k zapamatování. A její královnou byla Gwen Stefani. Maximálně stylizované klipy s nablýskanými až pohádkovými sety. V tomhle klipu si zahrála princeznu popu, uvězněnou ve věži ze zlata. Opět klip, který jsem jako dítě hltal.


Mark Ronson - Nothing Breaks Like a Heart ft. Miley Cyrus
Dnes už si klipy na DVD nevypaluji, ale ekvivalentem k tomu je dnes nakupování klipů na iTunes. A videoklip, který v mojí iTunes knihovně nemůže chybět, je kolaborace Miley Cyrus a Marka Ronsona z roku 2018. Neuvěřitelně sladká melancholická melodie a vizuál, který bych si uměl představit i u Madonny. Vlastně jsem přesvědčený, že Miley je to nejbližší, co Madonně v nové generaci zpěvaček máme.


Regina Spektor - All the Rowboats
Dá se main pop girl energy naservírovat i v obyčejném tričku a džínách? Sám bych měl pochyby, kdybych neznal videoklip All the Rowboats od Reginy Spektor. Jednoduše krásná skladba se silnými bicími a naléhavou klavírní melodií. Videoklip tuto náladu krásně vystihuje. Regina je ta správná pop girl pro všechny, kteří jsou jako já tak trochu citlivky. Její písničky si pustím pokaždé, když se potřebuji vybrečet kvůli tomu, že mě nějaký kluk odmítne… nebo neodepíše po pěti minutách.


Imogen Heap - Goodnight and Go
A když už jsem u toho pláče, většinou si pustím i Imogen Heap. Další spíše alternativní popová umělkyně, která je tu pro mě pokaždé, když se nešťastně zamiluji. Bylo těžké vybrat jen jeden song a video od téhle bohyně, ale jestliže se bavíme o servírování main pop girl energy, klip k singlu Goodnight and Go odpovídá tomuto popisu nejvíc. Pompézní kostým, krásný makeup, pohádkový až snový set a uptempo song, u kterého můžete brečet a tancovat zároveň. Má to více vrstev.


Lily Allen - Hard Out Here
Na konec nemůžu dát žádný jiný videoklip než Hard Out Here od Lily Allen. Vlastně je to parodie a odpověď Lily na celou představu o tom, jak má main pop girl vypadat a co se od ní očekává. Hned na začátku klipu leží na operačním stole a zatímco ji chirurgové odsávají tuk z těla, manažer ji oznamuje, že o rozhovor s ní momentálně nemá zájem žádná talk show a že je opravdu nešťastné, jakým způsobem se zanedbala poté, co porodila dvě děti. Je super, že Lily, a dnes už i ostatní zpěvačky jako například Billie Eilish, se k těmto problémům s očekáváním kladeným na ženské umělkyně (a jejich těla) vyjadřují. My fanoušci totiž někdy zapomínáme, že popové bohyně jsou hlavně opravdové ženy a v těch nablyštěných pohádkových kulisách tancují lidé, žádní roboti.

Info

Miss Petty
Fb interpreta

živě:
Žižkovská noc
28.–30. 10. 2021 Praha
web festivalu

foto © Filip Kartousek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = La Petite Sonja (Kill the Dandies!)

redakce 26.11.2021

Zkraťte si čekání na soundtrack Okupace s oblíbenými tracky od La Petite Sonja!

10 + 1 = Nikol Bóková

redakce 21.11.2021

Nikol Bóková je pianistka, která se i přes své klasické vzdělání rozhodla vydat do jazzových vod. Před jejím vystoupením na JazzFestBrno deset plus jedna hudební srdcovka.

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

redakce 30.09.2021

Mohli jste ji registrovat jako součást česko-slovenské skupiny Neřvi mi do ucha, nemohla vám uniknout jako polovina dvojice něco něco.

10 + 1 = Karolína Vacková (Film a architektura)

redakce 28.09.2021

Ve spolupráci s organizací Kruh se Karolína Vacková podílí na festivalu Film a architektura. A dala nám tipy na žánrové snímky, které bychom měli určitě vidět.

10 + 1 = Milan Buršík (Old Folks House, Vellocet Roll)

redakce 26.09.2021

Že jste se s Mejlou aka Milanem Buršíkem nikdy nebavili o Dead Moon? Není možná. Vellocet Roll budou křtít v Praze i v Brně, dobrá příležitost.

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

10 + 1 = Lukáš Klavrza (Death by Ren)

redakce 21.08.2021

Kdopak by neslyšel o pražské synthpopové skupině Death by Ren. Formativní písničky z kytaristova notýsku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace