Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Olaf Olafsonn

10 + 1 = Olaf Olafsonn

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 17.02.2021

Svou hudbu se skupinou Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip či s aktuálním projektem Budeč vydává pěkně po staru na vinylech či kazetách. Etnomuzikolog, multiinstrumentalista, skladatel a producent Oldřich Poděbradský, skrývající se pod jménem Olaf Olafsonn, představuje své srdcovky. „Prvně bych rád podotknul, že vybrat deset písniček je fakt zlo, protože toho, co člověka formovalo a ovlivňovalo, jsou tisíce hodin různý hudby. Tohle je spíš výběr hlubokých zářezů a toho, co mám zrovna na gramofonu.“

Giuseppe Verdi - Dies irae
Pro mě nejlepší Dies irae snad vůbec. Ještě když si k tomu člověk vybaví hrdinskou historku s Rafaelem Schächterem, dostane tohle requiem ještě větší sílu a hloubku.


Gideon Klein - Partita für Streicher
Těžko říct, jak by pokračovala hudební cesta Gideona Kleina – určitě by byla fenomenální –, kdyby tragicky neskončila za hrozných okolností. Terezínské partity jsou jedním z obřích mement na tohle období.


Hana Ulrychová - Za vodou, za horou
Ztracený a málem zničený klenot československé a troufnu si říct i světové hudby. Po desce, která je ve své prapodstatě zcela drásavá, je tahle písnička obrovským oddechnutím v náruči domova.


Hala Strana - Streets of Raised Platforms
Tenhle úžasnej projev Stevena R. Smithe kombinující field recordings a minimalistický kompozice mě dostane vždycky.


Psí vojáci - Prší 3
Protože život je fakt takovej řetízkovej kolotoč bez obsluhy. Život, no…


Comus - Song to Comus
Bright the sunlight summer day, Olaf wakes, he starts to play…


Billy Strings - Dust in a Baggie
Billy je fantastickej, můžu se na něj koukat hodiny a pořád mi bude padat brada před tím, jak ty kluci hrajou. Dust in a Baggie je minimálně věc, ke který se hlavně v první sloce můžu občas vztáhnout i sám, takže srdcovka.


Marta Kubišová - Modlitba pro Martu
Zcela zásadní věc český kultury a hudební symbol okupace v roce 68. Z titulků v díle Písní Rudolfa III., kde se tahle píseň objevila, mrazí i dnes.


Igorrr - Musette Maximum
Igorrra miluju od začátku. Co dělá v posledních letech, je prostě zábavná hudební koláž, ač pro některé už je to moc hravý.


Villagers of Ioannina City - Father Sun
Z týhle desky je tězký vybrat jednu věc, protože je celá fantastická. Konečně někdo, kdo nebrečí a dokáže zpívat o nějakejch spirituálních tématech s grácií. Father Sun proto, že sám funguju na solární pohon a mám rád kult slunce.


Frank Sinatra - I'm Gonna Live Till I Die
Starej swing miluju jako žánr celej a tuhle píseň zejména proto, že nám v tom lidským snažení vlastně nic jinýho než "live till we die" nezbejvá.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Ale Hop

redakce 26.10.2023

Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.

10 + 1 = Felix Bushe (Gengahr)

redakce 13.10.2023

"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.

7 + 3 + 1 = Adam Dragun

redakce 02.10.2023

Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!

10 + 1 = Martyyna

redakce 15.09.2023

"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.

10 + 1 = Freddy Ruppert

redakce 04.08.2023

Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!

10+1 = Micha Zaat (Tramhaus)

redakce 15.07.2023

Micha Zaat ze skupiny Tramhaus pootevřel dveře do světa písní, které ho formovaly. Za čtyři dny na Colours nebo den na to v pražském klubu Underdogs’!

10 + 1 = Obscene Extreme Festival 2023

redakce 25.06.2023

Na co nás pozve Čurby v rámci letošního ročníku Obscene Extreme? Jedenáct jmen přímo od srdíčka! A to bije velmi rychle.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

10 + 1 = Joost van Dijck (My Baby)

redakce 24.04.2023

O své nejoblíbenějších songy se s námi podělil bubeník psychedelicko blues-tranceové skupiny My Baby, Joost van Dijck.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace