Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Pauline Maudy & Greta Kelly (MZAZA)

10 + 1 = Pauline Maudy & Greta Kelly (MZAZA)

Tereza Rzymanová | Články / Seriály / / 10+1 | 05.03.2017

Pauline Maudy, francouzská zpěvačka sefardského původu, a Greta Kelly, houslistka, která chvíli žila v Praze. Dvě výjimečné ženy z australské kapely MZAZA spojily své síly a toto je jejich společný výběr zásadních alb.

Lhasa de Sela - La Llorona (1997, Audiogram)
Pauline: Toto první album, La Llorona, první ze tří úžasných desek, které Lhasa de Sela nahrála, než ve 37 letech zemřela na rakovinu prsu, je tak krásně poetické, emotivní a melancholické. Jako autorka, ale i jako interpretka, je Lhasa neskutečně nekompromisní, syrová, svobodná a talentovaná – je mou inspirací.


Mano Negra - Puta's Fever (1989) (Virgin France)
Pauline: Mí rodiče měli tohle album doma a já na něm vyrostla. Mano Negra byla francouzská kapela, která existovala v letech 1987-1995 a jejímž frontmanem byl Manu Chao. Album podnítilo mou vášeň pro prolínající se kultury, jazyky a různé styly hudby (punk rock, flamenco, ska, salsa, francouzský šanson, hip-hop, rap, reggae, rai a africké rytmy). Miluju energii této desky, je to jako kdyby mi v uších zněl ohňostroj.


Radio Tarifa - Rumba Argelina (1993, Música Sin Fin)
Pauline: Tohle album inspirovalo naši kapelu MZAZA, když jsme spolu v roce 2004 začali hrát. Vyrostla jsem ve Francii, ale můj otec je sefardský Žid z Maroka, takže jsme často cestovali - do Maroka nebo jižního Španělska. Vždycky jsem tíhla k flamencu, španělskému folku, severoafrické muzice a zbožňovala jsem, když se tyto kultury střetávaly. Radio Tarifa toto přesně vystihuje.


Camille - Le Fil (2005, Virgin Records)
Pauline: Dle mého názoru je Camille jednou z nejvíce unikátních francouzských zpěvaček a skladatelek mé generace. Le Fil je důmyslné a překrásné album. Camille svým hlasem vytváří podmanivé melodie s minimálním využitím nástrojů.


The Strokes - Is This It (2001, RCA Records)
Pauline: Od začátku do konce, jedna z nejlepších rockových desek za posledních dvacet let. Album, Is This It, mě okouzluje. Je tak stálé ve své energii, zvuku a kvalitě skladeb. Rocková hudba mě nikdy moc nebrala, to se ale změnilo v roce 1995, když jsem se přestehovala do Austálie. Toto album je od svého vydání stálou součástí mé hudební sbírky.


Goran Bregović - Alkohol: Šljivovica & Champagne (2009, Mercury Records)
Pauline & Greta: Obě máme moc rády práci Gorana Bregoviće ve filmech Emira Kusturicy a obdivujeme jeho energii, všestrannost a hlavně nadání pro zpřístupnění tradiční hudby lidem z celého světa. Má ten úžasný dar a schopnost obklopovat se skvělými umělci. Spolu se zbytkem kapely MZAZA jsme se na něj byly podívat, když hrál v Austrálii. Pauline si tohle album ráda pouští, když jde běhat k řece Brisbane.


Kev Carmody - Pillars of Society (1989)
Pauline & Greta: Austrálie má velmi komplikovanou historii. Kolonizace, genocida. Stále se snaží dát minulost do pořádku. Kev Carmody je naše austrálská verze Boba Dylana. Tohle jeho debutové album je hodně politické a poukazuje na utrpení, kterým si Austrálci museli projít a z kterého nakonec vyšli silnější. O té doby vydal Kev mnoho dalších desek a stále šíří myšlenku pravdy a naděje.


Gothart - Cabaret (2001, Black Point music)
Greta: Tahle kapela hrála po pražských sklepeních, když jsem v Praze v 90. letech žila. To oni mě seznámili s makedonskou a bulharskou muzikou. Líbí se mi, jakým způsobem dokáží uchopit tradiční balkánskou hudbu a přizpůsobí si ji obrazu svému. Gothart jsou zářným příkladem toho, jak se kapela během let může rozvíjet a mně se líbí, jak jejich hudba boří hranice.


Iva Bittová - Béla Bartók: 44 duet pro dvoje housle (1997, Rachot Behemot)
Greta: Ivu BittovouIdou Kelarovou jsem tato dueta slyšela hrát v jednom kostele v Praze a mělo to na mě neskutečný vliv. V průběhu koncertu se pohybovaly po kostele a tím měnily akustiku a zvuk celého koncertu. Miluji způsob, jakým tyto dvě romské sestry probudily k životu to, co Janáček zakomponoval do své vážné hudby. Iva Bittová mě přiměla k tomu, abych se naučila zpívat a pohybovat, když hraji na housle.


BaBa ZuLa - Duble Oryantal (Doublemoon) (2005, mixed by Mad Professor)
Greta: Když jsem s kapelou Tulip Garden cestovala po Turecku, potkali jsme muzikanty z BaBa ZuLa, a byli jsme unešení z toho, jak dokáží skloubit prvky tradiční turecké hudby s jejich psychedelickým rockovým mišmašem. Vybranou skladbu mám ráda hlavně z toho důvodu, že byla zremixovaná Mad Professorem, takže to zní spíš jako dub a ne psychedelická hudba. Vyzdvihla bych také hostujícího klarinetistu Hüsnü Şenlendirici, který pochází z rodiny tradičních romských hudebníků.


+1 guilty pleasure: Cypress Hill - Black Sunday (1993, Ruffhouse)
Pauline & Greta: Toto album nám připomíná dobu, kdy jsme se poznaly. Tenkrát jsme byly ve skvělém hiphopovém klubu, Sinister Jazz, kde rappeři rýmovali anglicky, francouzsky, japonsky a dokonce i persky.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

10 + 1 = Kiki Hitomi (King Midas Sound, WaqWaq Kingdom)

Jan Starý 04.12.2019

Japonská hudebnice Kiki Hitomi prezentuje výběr ze soundtracků k animé, které formovaly její zvláštní svět.

10 +1 = Mikuláš Pejcha (Mydy Rabycad)

redakce 13.11.2019

Křest alba Numbers se chystá na druhou půlku listopadu, ještě předtím nám ale saxofonista Mikuláš Pejcha vysypal deset formativních písní jeho hudebního vkusu.

10 +1 = Jordi (Tús Nua)

redakce 11.11.2019

Radiohead spadali do stejné kategorie jako Placebo, přiznávám, byla jsem malá skeptická srágorka, co spoustu hudby odsoudila po zběžném poslechu..., říká Jordi ve výběru svých srdcovek.

10 +1 = Aleš Hrebeniak (dokruhu)

redakce 08.11.2019

Pro iniciaci Converge máme více než pochopení, stejně jako není od věci se prohrabat domácí scénou a sfouknot z desek prach, nebo si i přiznat, že všechno už je dávno…

10 +1 = Sven Engelsman (The Sweet Release of Death)

redakce 05.11.2019

Žebříček bubeníka Svena sází na jistoty, stejně jako se jim nezdráhá vyhnout, jako když se těšíte na křest nového EP své oblíbené kapely, ale smete vás neznámý support.

10 + 1 = Luka (Haiku Garden)

redakce 04.11.2019

Vkus Luky z kapely Haiku Garden sahá od hlasitých vypalovaček spjatých s obdobím první vzpoury přes nejoblíbenější písničkáře až k podivnému lo-fi popu...

10 + 1 = Petr Zenkl (Paprsky inženýra Garina)

redakce 31.10.2019

Pink Floyd nejsou soundtrack k Čelistem a covery Laibach měly říz. Své hudební srdcovky vybral Petr Zenkl z Paprsků inženýra Garina.

10 +1 = Robert Niziński (Księżyc)

redakce 30.10.2019

Na první pohled je zřejmé, že Robert Niziński má naposloucháno hlouběji, než bývá obvyklé. Ale i nejsečtělejší z nás si sem tam připomenou, jak chutná přecpat se sladkým...

10 + 1 = Tereza Papáčková (Lebanon)

redakce 25.10.2019

Olomouckou formaci Lebanon potkáte na festivalu Alternativa. Tohle jsou hudební srdcovky jejich zpěvačky Terezy Papáčkové.

10 + 1 = Judith Hill

redakce 23.10.2019

Americká zpěvačka Judith Hill byla dlouhá léta vokalistkou hvězd jako Stevie Wonder, Michael Jackson nebo Prince. Teď přijede sama. Její kořeny?