Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Peter Korman

10 + 1 = Peter Korman

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 12.03.2019

Určující hudební zážitky Petera Kormana, představitele nastupující slovenské jazzové generace? Ve svých začátcích si zadal s folklórem a stále se k němu hlásí, souběžně studoval klasický kontrabas na konzervatoři v Bánské Bystrici, na což navázal studiem jazzového kontrabasu na brněnské JAMU a v Berlíně na Jazz Institut Berlin. Získal cenu za kompozici na soutěži Nové tváre slovenského jazzu a cenu za instrumentální výkon na Czech Jazz Contest. A co nevidět se chystá se svým kvintetem vystoupit na brněnské přehlídce JazzFestBrno. Bach a Zepelíni vedle sebe? Nic není nemožné.

Slovenský folklór
Pre niekoho je folklór archaická hudba, ktorá by sa mala zakonzervovať a ďalej sa nevyvíjať. Pre mňa to bola nesmierne obohacujúca muzikantská skúsenosť, kedy som sa naučil veľa o improvizácii, hraní z ucha a vytrénoval som si svoju hudobnú pamäť. Folklór a jazz majú toho viac spoločného, ako si kto myslí alebo si dokáže pripustiť.

Led Zeppelin
Toto sa mi spája s teenagerským obdobím, kedy som hral v prvej a poslednej školskej kapele basgitaru a počúval Zeppelin, Nirvanu a Placebo.

Dežo Ursiny – Modrý Vrch
Génius, ktorý dokázal zhudobniť básne jedného z Osamelých bežcov, Ivana Štrpku, a vytvoril tak v slovenských hudobných vodách ojedinelé dielo.

Oscar Peterson Trio – We Get Requests
Tu hrá na kontrabas Ray Brown, môj najväčší kontrabasový vzor, vďaka ktorému som sa do jazzu poriadne zažral a začal som ho viac študovať.

Paul Chambers – Bass on Top
Ďalší z kategórie bass heroes. Chambers predbehol svoju dobu modernými linkami a virtuóznymi sólami.

Sonny Rollins – The Bridge
Krásny album môjho obľúbeného saxofonistu. Rytmika neuveriteľne šlape a Rollins hrá nádherné melodické sóla.

J. S. Bach – violoncellové suity
Bacha sa snažím hrať stále. Síce mi to moc nejde, ale veľmi ma to baví.

Brad Mehldau Trio
Čo k tomuto dodať...

Gerald Clayton – Life Forum
V prvom rade mám rád toto trio kvôli ich vzájomnej, vyššej forme komunikácie. Stále nechápem, ako to robia... A samozrejme sa mi páči aj skladateľský rukopis Geralda Claytona.

Kendrick Scott Oracle – Conviction
K hudbe Kendricka Scotta som sa dostal len nedávno a musím povedať, že ma dostala svojou pravdivosťou hudobnej výpovede. Takisto ma zaujal zvuk a inštrumentácia kapely a hlavne komplexnosť celého albumu Conviction.

Lianne La Havas – Blood
Absolútna kráľovná v skladaní 2-3 akordových pesničiek, zatiaľ má dva albumy a oba sú výborné.

Info

JazzFestBrno:
Peter Korman Quintet
24. 3. 2019 19:30
Alterna, Brno
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Kiki Hitomi (King Midas Sound, WaqWaq Kingdom)

Jan Starý 04.12.2019

Japonská hudebnice Kiki Hitomi prezentuje výběr ze soundtracků k animé, které formovaly její zvláštní svět.

10 +1 = Mikuláš Pejcha (Mydy Rabycad)

redakce 13.11.2019

Křest alba Numbers se chystá na druhou půlku listopadu, ještě předtím nám ale saxofonista Mikuláš Pejcha vysypal deset formativních písní jeho hudebního vkusu.

10 +1 = Jordi (Tús Nua)

redakce 11.11.2019

Radiohead spadali do stejné kategorie jako Placebo, přiznávám, byla jsem malá skeptická srágorka, co spoustu hudby odsoudila po zběžném poslechu..., říká Jordi ve výběru svých srdcovek.

10 +1 = Aleš Hrebeniak (dokruhu)

redakce 08.11.2019

Pro iniciaci Converge máme více než pochopení, stejně jako není od věci se prohrabat domácí scénou a sfouknot z desek prach, nebo si i přiznat, že všechno už je dávno…

10 +1 = Sven Engelsman (The Sweet Release of Death)

redakce 05.11.2019

Žebříček bubeníka Svena sází na jistoty, stejně jako se jim nezdráhá vyhnout, jako když se těšíte na křest nového EP své oblíbené kapely, ale smete vás neznámý support.

10 + 1 = Luka (Haiku Garden)

redakce 04.11.2019

Vkus Luky z kapely Haiku Garden sahá od hlasitých vypalovaček spjatých s obdobím první vzpoury přes nejoblíbenější písničkáře až k podivnému lo-fi popu...

10 + 1 = Petr Zenkl (Paprsky inženýra Garina)

redakce 31.10.2019

Pink Floyd nejsou soundtrack k Čelistem a covery Laibach měly říz. Své hudební srdcovky vybral Petr Zenkl z Paprsků inženýra Garina.

10 +1 = Robert Niziński (Księżyc)

redakce 30.10.2019

Na první pohled je zřejmé, že Robert Niziński má naposloucháno hlouběji, než bývá obvyklé. Ale i nejsečtělejší z nás si sem tam připomenou, jak chutná přecpat se sladkým...

10 + 1 = Tereza Papáčková (Lebanon)

redakce 25.10.2019

Olomouckou formaci Lebanon potkáte na festivalu Alternativa. Tohle jsou hudební srdcovky jejich zpěvačky Terezy Papáčkové.

10 + 1 = Judith Hill

redakce 23.10.2019

Americká zpěvačka Judith Hill byla dlouhá léta vokalistkou hvězd jako Stevie Wonder, Michael Jackson nebo Prince. Teď přijede sama. Její kořeny?