Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Reverend Fungus (Seuora)

10 + 1 = Reverend Fungus (Seuora)

Anna Mašátová | Články / Seriály / / 10+1 | 23.10.2015

Finská Seuora už v tuto chvíli brázdí v karavanu Evropu spolu s Reverendem Black Claw. Brzy se předvedou i v Bratislavě, Opavě a Praze. Co poslouchá Reverend Fungus z finských Seuora, aby naladil svůj nástroj co možno nejhlouběji?

Tak tohle je od vašeho oblíbeného kazatele, Rev. F. Mám sklony k odbíhání od tématu, půjdu tedy rovnou k věci. Desítka nejvlivnějších a nejinspirativnějších alb (alespoň pro mě).

The Residents - Meet the Residents
Nedodělanej zvuk a příšerná instrumentace mě opravdu inspirovaly. Věděl jsem, že neumím hrát na nic jiného než svou basu, ale tohle album mě přesvědčilo, že to nechce ani tak dovednosti, abyste se stali muzikantem. Stačí vyšinutá mysl a hodně volného času.


The Tiger Lillies The - Brothel to the Cemetery
Tahle deska mě zatáhla do temnějších hudebních vod. Písně o vraždách, znásilnění, alkoholu a všech těch dobrejch věcech. Dokonce i teď, když píšu texty, mi Tiger Lillies občas vytanou na mysli a najednou se píseň o stromech změní v kousek o pojídání Ježíše.


Dr. Steel - Dr. Steel II: The Eclectic Boogaloo
Co mají Seuora a Dr. Steel společného? Vůbec nic. Ideové pozadí projektu mě inspirovalo asi více než jeho hudba. Všechno je o tom si užívat a nechat lidi říct, co chtějí. Ty jsi tvůrce a není nic, co bys nebyl schopen dokázat.


Peculiar Pretzelmen - Innumerable Seed of calamity
The Peculiar Pretzelmen je kapela, která mi ukázala divnoblues, podivný folk a zmatečný jazz. Dokonce jsem napodobil něco z jejich stylu ve své muzice, i když to asi nerozpoznáte.


The Scarring Party - Come Away From the Light
Přál bych si, abychom byli víc jako Scarring Party. Ta kapela mě motivovala, abych se zlepšil ve svých hudebních dovednostech. Škoda, že nemohu upravit svůj hlas tak, abych zněl víc jako Daniel.


Circus Contraption - The Half Wit’s Descent
Velmi temné a zlověstné, tahle věc může za můj šílený text Darlin´, který má podobný příběh jako If I Told You Once z této nahrávky.


Hellblinki - Oratory
Ta deska je divná a zmatečná, ale tak nějak zvládá udržet dějovou linku. Je jako desky Pink Floyd. Začíná jednoduše, dosáhne vrcholu a končí jemně. Vždy se o podobnou strukturu snažím na našich albech.


Blackbird Raum - Swidden
Nejlepší folk punková věc co existuje. Pomohla mi najít v sobě punk rockera i folk hipstera a extrémně ovlivnila texty k naší desce The OddBeats, protože jsme si ji tenkrát přehrávali celé léto.


Tom Waits – Black Rider / Blood Money / Alice / Bone Machine
Každému, kdo mě kdy slyšel, je asi vcelku jasné, že jsem extrémním příznivcem Toma Waitse. Kdybych mohl, tak se s ním pomiluju. Klidně mu i odnosím děti, kdyby to šlo! Není možné vybrat jen jedno album, namísto toho jsem zvolil období. Jeho ponurejší a experimentálnější věci jsou tím, co dalo před čtyřmi lety zrod Seuoře. Poté, co jsem několik bezesných depresivních nocí po sobě sjížděl The Black Rider, napsal jsem dvě písně Sira Funguse, Take Them With you a 34512, které jsou dokonce stále ke stažení na prapodivných ruských webech.


Angelo Badalamenti / David Lynch - Twin Peaks soundtrack
Kámo, Twin Peaks! Nenapodobitelná atmosféra. Hudba měla na seriálu lví podíl. Pohodové intro, tak nevinné a zlověstné. Téma Laury Palmer, mírně děsivý Audrey´s Dance a hrůzu nahánějící Sycamore Trees. Nálada a pocit seriálu s jeho soundtrackem ve mně umí rozproudit šťávy kreativity.


A nakonec guilty pleasure, koncept, kterému jsem nikdy neporozuměl.

Abney Park - Aether Shanties
Dětinská steampunková srágora od kapely, která produkuje více merche a hraček, než muziky. Opět to není hudba, která by mě dostala, ale spíše jejich estetika, svět, který nikdy neexistoval.


No, tohle je ale divnej soupis.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Bára Zmeková

redakce 21.06.2019

Skladatelka a multiinstrumentalistka Bára Zmeková, vydala na jaře úspěšné album Lunaves, v nejbližších měsících vyráží na pódia klubová i festivalová.

10 + 1 = Tomasz Szpaderski (Kamp!)

redakce 18.06.2019

V taneční hudbě prý neexistuje nic neobjeveného? Polští Kamp! si to nemyslí a jeden z nich nám dal vodítka, kde hledat zdroje. Jejich.

10 + 1 = Inéz Schaefer (Ätna)

redakce 15.06.2019

Inéz Schaefer ve svém projektu Ätna stíhá basový synťák, klavír a zpěv. Miluje minimalismus, zatímco sekundující bubeník Demian vstupuje do hry, aby všechnu tu úspornost rozvířil a proštěrkal.

10 + 1 = Myškin (Panenské plameny)

redakce 11.06.2019

Panenské plameny si s deskou Poníčky získali nejedno hudební srdce. Svoje hudební srdcovky vybral zpěvák a kytarista Myškin.

10 + 1 = Amelie Siba

redakce 04.06.2019

Mladá pražská písničkářka Amelie Siba patří mezi tzv. pokojíčkové tvůrce. Své zasněné písně skládá po nocích, ve dne nám vybrala deset inspirativních skladeb, které slyší kolem sebe.

10 + 1 = Greg Cohen

redakce 02.06.2019

„Kdysi jsem objevil tyhle skladby a ty mě hudebně nasměrovaly jinam,“ říká činný americký jazzový kontrabasista Greg Cohen před náletem na Prahu s kvartetem Masada pod vedením Johna Zorna.

10 + 1 = Miro Luky (The Ills)

redakce 29.05.2019

Miro Luky, kytarista slovenských postrockerů The Ills, pro nás poskládal desítku svých zásadních hudebních okamžiků.

10 + 1 = Adam Krofian (The Atavists)

redakce 20.05.2019

Frontman a zpěvák Adam Krofian servíruje jedenáctku svých zásadních songů, které ho provází od dětství. Pěkný vývoj.

10 + 1 = Kasko (Saténové ruky)

redakce 17.05.2019

Saténové ruky nedávno pokřtily nový vinyl a než zahrají Mezi ploty, poskládal Marek Kasko Babušiak své hudební lásky.

10 + 1 = Sun Glitters

redakce 24.04.2019

Lucemburský umělec Victor Ferreira strká prsty mnohem dál, než sahá mix žánrů jako chillwave, dream pop, shoegaze nebo glitch. Inspirace, vlivy?