Články / Seriály / / 10+1

10 + 1: Tomáš Žatek (Places)

10 + 1: Tomáš Žatek (Places)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 06.06.2017

Places. Debutovali teprve loni (album Distant Edges masteroval příhodně Steve Kitch, spolupracovník kapel Anathema či The Pineapple Thief), ale je to už bezmála sedm let, co tahle severomoravská pětice tříbí svůj zvuk na pomezí popové zasněnosti a kytarové průraznosti. A jako taková vystoupí i na pouličním festivalu Praha žije hudbou, na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde budou mít svou scénu tzv. také Full Moon Forum – platforma časopisu Full Moon (kompletní lajnap scény najdete zde). Své zásadní a stále oblíbené songy představuje basák Places Tomáš Žatek.

Klangstof - Ignore Me
První song vybírám bez rozmyslu, jakože “i dont care”, z desky, kterou poslouchám v poslední době nejvíc a na repeat. Dokonalá od začátku do konce.


Vinyl Williams – World Soul
Pro psychedelii mám slabost, nejen v hudební rovině. Vinyl Williams je jejím čirým ztělesněním, a to tím nejlepším způsobem. Mnoho úspěšných kapel koketujících s psychedelií má tendence k podbízení a určité prvoplánovosti, to se ovšem tohoto projektu netýká. Hudba Lionela Williamse je odpočinková, nabíjející a vybízí k zasnění a prozkoumání vlastního nitra.


Maximum Balloon - Groove Me
Dave Sitek je členem milovaných TV on the Radio a vyhledávaným producentem. V roce 2010 vydal svojí první (a bohužel prozatím poslední) desku, na které mísí synth/disco/funky/hip hop mix, a přitom nezapře zvuk své domácí kapely. Takhle má vypadat taneční hudba současnosti.


Makeout Videotape - Future Boy
Maca DeMarca zná už dnes snad každý, ale málokdo ví o jeho původním projektu s Alexem Calderem ještě před tím, než si ho všimlo vydavatelství Captured Tracks a nastartovalo jeho kariéru. Jedná se o jeho typický rukopis, lehkost a chytlavost. Je poměrně na škodu, že jeho starší před-sólová tvorba zůstává pozapomenuta, přitom kvalitou se může směle měřit s jeho dnes už “klasickými” hity.


King Krule - Rock Bottom
Zrzavý floutek z Anglie (jak jinak), kluk, co vypadá, jako by rozdával rány na počkání, přitom s hlasem ostříleného muže. Neskutečně příjemný jazzový feeling, s prvky hip hopu a trip hopu, který chceš.


Jeff Buckley - So Real
Největší srdcovka. Jeff uměl servírovat emoce se záviděníhodnou lehkostí a uvěřitelností. Člověk s takovým citem se rodí jeden za existenci světa. Jeho tragický konec ještě mnohonásobně umocňuje sílu jeho písní, při poslechu se chce brečet a současně smát se a radovat z té krásy.


Warpaint - Warpaint
Warpaint, jedinečné a nepřekonatelné. Nejlepší holčičí kapela, která kdy vznikla nebo teprve vznikne. Parádní kytary, skvělá chorusová basa, podmanivé vícehlasy a přesně tak akorát elektroniky.


The Verve - Stormy Clouds
Jsem asi jeden z mála, kdo nemá rád jejich Urban Hymns. Ne že by se jednalo o špatnou desku, ale v porovnání s jejich předchozí tvorbou snaha o přímočarost a hitovost zastínila jejich feeling a schopnost vystavět neskutečně silnou atmosféru. Jako třeba u Stormy Clouds, songu, který dokáže uhranout a pohltit už od prvních okamžiků, vyplní veškerý prostor a dokáže vás přesvědčit, že se vznášíte. K zasnění stačí tak málo.


The Bright Light Social Hour - Infinite Cities
Chytlavé bicí, povznášející kytarový motiv a klip, který trvalo sestříhat stejně dlouho, jako trvalo členům kapely si nechat narůst vlasy. Úžasná deska kombinující blues, rock a elektroniku s kapkou ambientu.


Miles Davis - In a Silent Way
Miles je mojí slabostí a vášní, tedy především jeho elektrické období mezi léty 1969 - 1976. Cokoliv vzniklo před, patří k jazzovým standardům, to, co vzniklo později, už raději ignoruju. V jeho hudbě je něco nadpozemského, avšak přitom i překvapivě přímočarého. Zaposlouchat se do jeho desek znamená vyrazit na vzrušující pouť, při které se otevírá snový prostor a všechno je možné.


Guilty pleasure: Duran Duran - Hungry Like a Wolf Už ani nevím proč, ale vyvolává ve mě pocit tančit a převracet stoly. Osmdesátkový synth, sebevědomí a drzost a především neskutečná chytlavost.


Info

placesmusic.bandcamp.com

Live: Praha žije hudbou 2017
8. - 10. 6. 2017 Praha
www.facebook.com/prahazijehudbou
www.prahazijehudbou.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Kiki Hitomi (King Midas Sound, WaqWaq Kingdom)

Jan Starý 04.12.2019

Japonská hudebnice Kiki Hitomi prezentuje výběr ze soundtracků k animé, které formovaly její zvláštní svět.

10 +1 = Mikuláš Pejcha (Mydy Rabycad)

redakce 13.11.2019

Křest alba Numbers se chystá na druhou půlku listopadu, ještě předtím nám ale saxofonista Mikuláš Pejcha vysypal deset formativních písní jeho hudebního vkusu.

10 +1 = Jordi (Tús Nua)

redakce 11.11.2019

Radiohead spadali do stejné kategorie jako Placebo, přiznávám, byla jsem malá skeptická srágorka, co spoustu hudby odsoudila po zběžném poslechu..., říká Jordi ve výběru svých srdcovek.

10 +1 = Aleš Hrebeniak (dokruhu)

redakce 08.11.2019

Pro iniciaci Converge máme více než pochopení, stejně jako není od věci se prohrabat domácí scénou a sfouknot z desek prach, nebo si i přiznat, že všechno už je dávno…

10 +1 = Sven Engelsman (The Sweet Release of Death)

redakce 05.11.2019

Žebříček bubeníka Svena sází na jistoty, stejně jako se jim nezdráhá vyhnout, jako když se těšíte na křest nového EP své oblíbené kapely, ale smete vás neznámý support.

10 + 1 = Luka (Haiku Garden)

redakce 04.11.2019

Vkus Luky z kapely Haiku Garden sahá od hlasitých vypalovaček spjatých s obdobím první vzpoury přes nejoblíbenější písničkáře až k podivnému lo-fi popu...

10 + 1 = Petr Zenkl (Paprsky inženýra Garina)

redakce 31.10.2019

Pink Floyd nejsou soundtrack k Čelistem a covery Laibach měly říz. Své hudební srdcovky vybral Petr Zenkl z Paprsků inženýra Garina.

10 +1 = Robert Niziński (Księżyc)

redakce 30.10.2019

Na první pohled je zřejmé, že Robert Niziński má naposloucháno hlouběji, než bývá obvyklé. Ale i nejsečtělejší z nás si sem tam připomenou, jak chutná přecpat se sladkým...

10 + 1 = Tereza Papáčková (Lebanon)

redakce 25.10.2019

Olomouckou formaci Lebanon potkáte na festivalu Alternativa. Tohle jsou hudební srdcovky jejich zpěvačky Terezy Papáčkové.

10 + 1 = Judith Hill

redakce 23.10.2019

Americká zpěvačka Judith Hill byla dlouhá léta vokalistkou hvězd jako Stevie Wonder, Michael Jackson nebo Prince. Teď přijede sama. Její kořeny?