Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 03.07.2021

Zpěvák, kytarista a frontman neopsychedelických Dirty Old Dogs a bývalý člen Nylon Jail, Tomm Prochazka a jeho jedenáct nej. S Dirty Old Dogs nedávno vydali třetí studiovku Let's Burn Heaven Again, u které si vyzkoušel i roli režiséra a střihače ke snovému videoklipu One Day. Jaké songy formovaly autora většiny skladeb alba o očistě ohněm a bolestných změnách?

Braveheart (OST) - For the Love of a Princess
Bylo to poprvé, co jsem začal vnímat hudbu více vědomě, poprvé mě hudba zasáhla hluboko do srdce. Společně s filmem mě to v dětství formovalo. Děcka měli Supermana, Batmana, já měl Williama Wallace. Boj za lásku a svobodu! Taky můj první hudební nástroj, na který jsem se naučil. Irská flétna. Dodnes ji mám.


Him - Stigmata Diaboli
V pubertě jsem se oddával gothic stylu, černé temnotě. Zpětně je to trošku úsměvné, ale asi nejvíc jsem poslouchal začátky Him, první demo. Bohužel se z nich později stalo spíš pozlátko.


Type O Negative - Christian Woman
Nejlepší devadesátková gothicmetalová kapela s nejcharizmatičtějším zpěvákem té doby - Peterem Steelem. Jeho hlas je jedinečný. Pořád je v mém playlistu.


Dead Can Dance - I Am Stretched on Your Grave
Etno avantgarda, styl, poezie, hlubinné zkoumání duše. Atmosféra, která mě při poslechu dostane hodně daleko. Skvělí muzikanti a hlavně nejlepší mužský vokál Brandona Perryho a andělsky nadpozemská Lisa Gerrard.


The Doors - Back Door Man (Absolutely Live)
Miluji Jima Morrisona, je to tak! The Doors a jejich kombinace poezie, divadla a hudby je za mě nejlepší rockovou kapelou, kterou znám. Jimův ječák na začátku písně z Back Door Man Live je legendární.


Alice in Chains - Black Gives the Way to Blue
Na tuhle seattleskou kapelu jsem narazil poměrně pozdě, začal jsem poslouchat až desky, kde už Layne Staley bohužel nezpíval. Tohle album a tahle píseň je pro mě zvláštní. Po psychedelickém sezení jsem se ráno vzbudil velmi svěží a chtěl si pustit nějakou píseň. Bez přemýšlení mi vyskočili na mysl právě AiC a první píseň, která se pustila, byla právě Black Gives the Way to Blue. Hned jsem začal plakat. Byl to nejzvláštnější a zároveň nejkrásnější pocit, který jsem při poslechu písničky kdy pocítil. Už se mi to nikdy nestalo.


Black Rebel Motorcycle Club - Beat the Devil's Tattoo
Dřevitý zvuk, bluesové cítění. Tahle kapela byla důvod, proč jsem vytvořil Dirty Old Dogs. Chtěl jsem hrát takovou muziku.


Nada - Quello Che Ho
Za mě je italština nejkrásnější jazyk, hlavně v písních. A Nada, tahle krásná žena, která si prošla velkým vývojem, mě oslovila touhle písní a celou svou deskou Tutto l'amore che mi manca.


Nick Cave & The Bad Seeds - Sorrow's Child
Žijící legenda Nick Cave s kapelou je pro mě nejosobitější sestavou vůbec. Stále hudebně aktivní a stále velmi inspirativní.


Lana Del Rey - Gods & Monsters
Pro tuhle holku mám opravdu velkou slabost. Americká princezna mě svým něžným hlasem lehce dostane na svou stranu. Hezky napsané písně.


guilty pleasure: Meiko Kaji - Flower of Carnage
Tarantino má hudební vkus, který mi strašně sedí. Zpěvačku Meiko Kaji jsem našel díky filmu Kill Bill a dost jsem jí propadl. Japonština má v sobě něco magického. Když připočteme retro zvuk, smyčce a dechy, skvělý hlas a vizáž zpěvačky, tak je vymalováno.

Info

Dirty Old Dogs
fb interpreta

foto © Marek Kolařík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = La Petite Sonja (Kill the Dandies!)

redakce 26.11.2021

Zkraťte si čekání na soundtrack Okupace s oblíbenými tracky od La Petite Sonja!

10 + 1 = Nikol Bóková

redakce 21.11.2021

Nikol Bóková je pianistka, která se i přes své klasické vzdělání rozhodla vydat do jazzových vod. Před jejím vystoupením na JazzFestBrno deset plus jedna hudební srdcovka.

10 + 1 = Miss Petty

redakce 26.10.2021

Miss Petty, první česká drag queen produkující vlastní hudební tvorbu, nám představuje své životní písničky. Vyhlížíme Žižkovskou noc!

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

redakce 30.09.2021

Mohli jste ji registrovat jako součást česko-slovenské skupiny Neřvi mi do ucha, nemohla vám uniknout jako polovina dvojice něco něco.

10 + 1 = Karolína Vacková (Film a architektura)

redakce 28.09.2021

Ve spolupráci s organizací Kruh se Karolína Vacková podílí na festivalu Film a architektura. A dala nám tipy na žánrové snímky, které bychom měli určitě vidět.

10 + 1 = Milan Buršík (Old Folks House, Vellocet Roll)

redakce 26.09.2021

Že jste se s Mejlou aka Milanem Buršíkem nikdy nebavili o Dead Moon? Není možná. Vellocet Roll budou křtít v Praze i v Brně, dobrá příležitost.

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace