Články / Seriály / / 10+1

10+1 = Yvonnick Prené

10+1 = Yvonnick Prené

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 26.06.2020

Francouzský jazzový hráč na harmoniku, skladatel a pedagog Yvonnick Prené je zakladatelem New York Harmonica School a Harmonica Studio a také kapelníkem Yvonnick Prené Quartet, kde ho doprovází Scott Tixier na housle, Michael Valeanu na kytaru a Clovis Nicolas na kontrabas. Na festivalu Dobršská brána vystoupí kvartet s projektem Respirer, ve kterém mísí spoustu rozličných vlivů, hlavně gypsy jazz a flamenco. Festival se koná v polovině srpna, my prozatím představujeme výběr oblíbených skladeb Yvonnicka Preného.

Sugar Blue - Another Man Gone
Když mi bylo sedm, ukázal mi otec album The Paris Sessions od Sugar Blue. Každý den dojížděl do práce a často se po cestě zastavoval ve stanicích pařížského metra, kde přehrával na harmoniku tuhle desku. To byl začátek. Pak začal poslouchat Another Man Gone pořád dokola a bylo vymalováno, byl jsem v tom!

Jean Jacques Milteau Explorer - Blues Harp Saga
Poprvé jsem viděl koncert s harmonikou, když Jean Jacques Milteau vystupoval v mém rodném městě Massy. Úplně mě to očarovalo. Kdo by tehdy tušil, že o pár let později budu brát soukromé lekce od něj i od Grega Zlapa v kavárně Utopia Café. Především tenhle track vás provede mnoha styly hraní na bluesovou harmoniku, jeden z mých nejoblíbenějších.

Stefano Di Battista Quintet - Funny Moon
Během dospívání jsem objevil jazz a krátce chodil na lekce chromatické harmoniky. Spolu s několika přáteli jsme měli kapelu Free Spirit a začali hrát v pařížských klubech. Poslouchali jsme umělce jako Joshua Redman, Kurt Rosenwinkel a Stefano Di Battista. Skladba Funny Moon byla v naší kapele nejoblíbenější.

John Coltrane - Crescent
Když jsem začal objevovat jazzovou scénu, byla pro mě tahle skladba velkým překvapením. Má to v sobě šťávu i spiritualitu. Tohle je něco, čeho bych chtěl jako umělec dosáhnout.

Art Pepper - Eleven
Tohle bylo úplně první jazzové album, které jsem si jako teenager koupil. Bylo mi čtrnáct a bral jsem lekce harmoniky se Sebastianem Charlierem, se kterým jsem studoval kompozici Donna Lee od Charlieho Parkera. Tohle je moje oblíbená nahrávka od Art Pepper.

Jeff "Tain" Watts - The Impaler
Vždycky mě velmi inspirovali saxofonisté jako Lester Young, Charlie Parker, Hank Mobley, John Coltrane a mnoho dalších. Píseň The Impaler je plná energie. Brecker a Calderazzo to úplně rozsekávají!

Roy Hargrove - Never Let Me Go
Roy Hargrove pro mě byl vždycky velkým vzorem. Jeho spojení zvuku a rytmické vynalézavosti v baladách je okouzlující. Nahrál jsem také Never Let Me Go na svoje první album.

Toots Thielemans - Speak No Evil Only Trust Your Heart
Tohle je album, které mě přesvědčilo, abych se věnoval hraní na chromatickou harmoniku. Transkriboval jsem několik Thielemansových sól, včetně Speak No Evil.

Lester Young - She’s Funny That Way
Během studia u Leeho Konitze jsem dostal za úkol naučit se Youngův saxofonový part v She’s Funny That Way. Skoro se zdá, že tady Young skrze svůj nástroj zpívá.

Mark Turner Ballad Session - Nefertiti
Tohle je mistrovské dílo! Jak Rosenwinkelovo, tak Turnerovo sólo snad ani nejsou z tohoto světa.

Info

Yvonnick Prené
web umělce

Dobršská brána
14.–15. 8. 2020
Dobrš
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

10 + 1 = Andrea Motis (es)

redakce 22.07.2022

Andrea Motis z Barcelony, půvabná jazzová zpěvačka a trumpetistka, vystoupí na festivalu Dobršská brána. Formativní skladby?

10 + 1 = Lucie Páchová

redakce 28.06.2022

Desítka oblíbených skladeb Lucie Páchové nebude zrovna tradiční, zato velmi dobrodružná. Hlas, prostor, kecak!

10 + 1 = Leila Bordreuil

redakce 26.05.2022

Cellistka Leila Bordreuil se před svým českým debutem podělila o své inspirace od jazzu přes klasiku po techno a cold wave.

10 + 1 = Marie Spaemann

redakce 07.05.2022

Na sólový koncert se můžeme těšit v rámci festivalu Mladí ladí jazz. Ještě předtím průřez hudebním vkusem Marie Spaemann, jejími láskami i libůstkami.

10+1 = Conrad Ellis (the Luka State)

redakce 30.04.2022

The Luka State vydali v loňském roce slibný debut Fall in Fall Out, který v květnu představí i v pražském klubu Bike Jesus.

10 + 1 = Gareth Davis

redakce 24.04.2022

Podílel se na projektech zahrnujících současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. A představí Stockhausena v DOXu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace