Články / Profily

16: regrese do dob mládí, kdy neexistoval čas

16: regrese do dob mládí, kdy neexistoval čas

Ivan | Články / Profily | 27.01.2014

Když mi Béňa, kolega z Two Shovels, oznámil, že jedná o 16, vyhrkly mi slzy do očí. 16 jsou totiž jedna z kapel, která byla soundtrackem průserů mýho mládí. Nekontrolovatelnej nihilismus, vůně betonu, krve, detoxu a nikotinu. Stejně intenzivní pocit, jako když fotr od rodiny, kterej už nemá čas, objeví ve sklepě při generálním úklidu sbírku starejch porno časopisů a komixů. Melírovaný hlavy a stylizace 80. let, která zůstane nepochopená, nicméně v rukách pamětníka absolutní regrese do dob mládí, kdy neexistoval čas. Komixy, nad jejichž provedením budou rostoucí ratolesti kroutit hlavou a v ruce mávat ovladačem Xboxu. Veškerej Marvel bude v dětských očích jen plasticky převedenej do filtrů moderní kinematografie.

Jedno dávný odpoledne jsme s Tlusťochem naprali u něj doma hranolky do friťáku, sjeli diskografii Gloom Records, Youth Attack a na sklidnění přemíry oleje v žaludku a účinkům rumu v Radimově krvi našlápli na věci z Pessimiser Records. Excruciating Terror, Phobia, Unruh a ve finále dokonalý přemostění mezi hardcore Ire, The Black Hand vs. Unsane a Grief - geniální 16! To celý ve vizuální kulise absolutní klasiky Gridlock'd s Tupacem a Timem Rothem v pozadí. Bez zbytečnýho googlování: Drop Out od 16 má u mě stejně kultovní status jako Meantime od Helmet, Reign In Blood od Slayer, 1984 od Van Halena, Those Who Fear Tomorrow od Integrity a Enemy of the Sun od Neurosis.

Zpomalený thrash s devastujícím sludge účinkem. Smradlavý riffy, odvykací kůra, nenávist a parta dělníků, která použila parní válec po šichtě k vyřizování osobních účtů. Díky charakterový rozmanitosti a neustálejm problémům s drogama nebyli 16 dlouhou dobu schopni vycestovat na delší dobu (když nepočítáme krátké japonské turné, díky spojení kapely s Pusheadovým labelem Bacteria Sour na samém počátku "kariéry"). Mohutný riffy tudíž zůstaly na dlouhou dobu zazděný v lokálních shows, krátkejch výjezdech na úzce profilovaný festivaly a štěky po Státech.

To se mění až v roce 2007, kdy se 16 znovu dávají dohromady, aby podepsali smlouvu s labelem Relapse a o dva roky později otevřeli novou kapitolu s deskou Bridges to Burn. Famózní návrat pak korunuje deska z roku 2012 nazvaná Deep Cuts from Dark Clouds. Nečekejte žádný retro! Tohle je koruna a žezlo stylu, kterej z jedný strany bustřej Unsane a z druhý ženou podladěný tóny New Orleans mraky Crowbar.

K dobru celý věci, která bude mít pouze osm zastávek v Evropě (včetně strahovský Sedmičky 7. dubna), přihoďte ještě Grime z Itálie, který hrajou sludge, černej jak espresso na Autogrillu, hořký jak kaďák! Milovníci Iron Monkey, Eyehategod a Dystopia promnou pytle pod očima.

Info

16 (usa) + Grime (it)
pondělí 7. 4. 2014 20:00
007 Strahov, Praha

www.facebook.com/16Band">facebook.com/16Band
grime666.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Health

redakce 30.11.2020

Health představují dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. Hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace