Články / Seriály / / 3na3

3 na 3: Hudební scéna Nového Mesta nad Váhom

3 na 3: Hudební scéna Nového Mesta nad Váhom

Jakub Šilhavík | Články / Seriály / / 3na3 | 20.08.2014

Nové Mesto nad Váhom na první pohled působí jako bezvýznamné okresní město, poznamenané překotnou výstavbou paneláků a obchodních center, lokální hudební scéna však hýří nebývalou aktivitou… Správný čas na krátký rozhovor s ústředními protagonisty. (Rozhovor navazuje na report z AKM Culture Days, akce, která náhled na tamní scénu příhodně doplňuje.)

Kdy jste si poprvé řekli, že založíte kapelu?
Michael (The Bright Eye, Farmers from Washington): Ono to vždycky začne tak, že si člověk koupí kytaru nebo jiný nástroj a chce se prezentovat lidem. Založí kapelu, hledá se, založí druhou, třetí a čeká, dokud nevznikne potřebná chemie, aby to začalo fungovat. The Bright Eye byli jednou z prvních kytarovek u nás…

Juraj (Genuine Jacks, ex-The Bright Eye): Ještě bych doplnil, že já jsem do The Bright Eye přišel jako do zaběhnuté kapely a v Novém Meste nad Váhom tehdy nebyla žádná jiná skupina, ve které bych chtěl hrát.

Michael: Podobně to bylo s Fačikom – strašně dobrý muzikant, který studoval na VŠMU a podílel se na mnoha projektech, ale nikdy se do takové skupiny nedostal. Nám nahrával první punkové cédéčko v garáži, dohodli jsme se, ať udělá klávesy, jemu se to zalíbilo a zůstal s námi nastálo, za což jsme strašně rádi.

Čím to, že se tady sešlo najednou tolik aktivních formací a vznikla fungující hudební scéna?
Juraj: Když na Slovensku vznikne nová kapela, tak se chce rychle přesunout do Bratislavy, kde je všechno jednodušší. Nové Mesto nad Váhom zůstává speciální v tom, že nemáme v plánu utéct jinam, chceme si uchovat tuhle atmosféru a zároveň dosáhnout úspěchu.

Michael: Všechno je o lidech, tady vznikla komunita tak nějak spontánně… Juraj: Něco nám všem chybělo… V Novém Meste potkávám samé umělce, ať už to jsou hudebníci, malíři nebo sochaři. Sám se divím, že v tak malém městečku existuje tolik talentovaných lidí.

Michael: Podle mě je to čistá náhoda, protože dřív tady nebyly ani podmínky, aby vznikla nějaká scéna. Co vidíš teď, se vybudovalo od nuly. Parta lidí měla kapely, následně se objevilo publikum a nakonec vznikl klub. Dřív pomalu nebylo kde hrát… až na maličký bar, kde bylo pár metalových koncertů.

Majulo (Garage Surf, The Bright Eye): Festival AKM vznikl jako menší rodinný festival, kde polovinu line-upu tvoří scéna z Nového Mesta nad Váhom a zbytek naše oblíbené kapely z bývalého Československa.

Juraj: Považujeme za důležité dát prostor domácím jménům, protože chceme lidem ukázat to dobré a ne jenom kritizovat, že je všechno špatně. Je úžasné, že sem někdo přijde, poslouchá a podupává si nohou do rytmu… Později zjistí, že to byli haranti, kteří každý den třískají v garáži za rohem.

Vnímáte pomyslnou spojnici zvuku jednotlivých formací? Společná láska ke garážovému soundu bez zbytečných příkras?
Majulo: Garážový zvuk máme všichni rádi, ale jsou tu nejrůznější stylové obměny, stejně jako v nástrojích. The Bright Eye mají klávesy, Garage Surf syrový minimalismus… každá skupina je typická svým zvukem, i když je to nahrané ve stejném studiu.

Michael: Zvuk musí být co nejautentičtější - žádná dokonalost, 100 % vyladěnost nebo matematická přesnost. Jde o výpovědní hodnotu, duši hudby a podobné imaginární věci… Dneska kapela přijde do studia a může znít dokonale. Čím víc do toho dají peněz, tím líp se to dá vyladit, přitom naživo je to úplně o ničem. Nám jde o to, aby studiové nahrávky zněly skoro stejně jako na koncertě.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

redakce 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

redakce 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, klub s rozhledem.

3na3: Zimnichaak 2019

redakce 17.01.2019

Futra + Chee Chaak = Zimnichaak, znáte tuhle rovnici? Jestli ne, máme pro vás pár záchytných bodů a ještě letní vodítko. Rozhovor.

3na3: Petr Osoba (Šrumec)

redakce 15.01.2019

V broumovském klubu Eden oslaví dvacetiny Šrumce celkem osm kapel. Petr Osoba o kulatém výročí i krásách místní krajiny.

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

redakce 19.11.2018

Bláznivý pohled na uskutečňování Velké říjnový revoluce? Šílenější Švejk? Kačena? Na konci září měl v HaDivadle premiéru Čevengur podle zapomenutého klenotu ruské meziválečné literatury.

3na3: Kalle (k akustickému turné)

redakce 14.11.2018

Kalle možná víc než kdy předtím v roli komorní kapely pro velká pódia. Veronika a David o nápadu na akustické tour a nejen o něm.