Články / Rozhovory

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: Iniciativa Ne Rasismu

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: Iniciativa Ne Rasismu

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 01.03.2013

„Iniciativu Ne Rasismu jsme na podzim roku 2009 zakládali bez návaznosti na politické strany či jiné organizace. Protože jsme nechtěli být jen další antirastickou nevládkou, rozhodli jsme se nespoléhat se na granty od státu či jiných struktur a organizací, ale pouze na zdroje vlastní. Nejsme ‚profesionální‛ aktivisté a veškerou naši činnost připravujeme ve svém volném čase.“ Jakou to má souvislost s hudebním magazínem? A jakou ne? V rámci společenských témat budeme přinášet i naše oblíbená, Iniciativa Ne Rasismu oslavuje zítra tři roky svého trvání a přizvala si k tomu Arana Epochala, Kittchena, Gagarin a Potmě. V Café V lese.

„Naše iniciativa sdružuje antirasisticky, antifašisticky a antiautoritářsky smýšlející pracující a studenty středních a vysokých škol, kterým není lhostejná xenofobie v současné české společnosti a zejména pak aktivity neonacistických a rasistických organizací a hnutí.“ Kolik je takových „smýšlejících“, tedy ne že by okamžitá kvantita hrála rozhodující roli, spíš mě zajímá, jak dobře si vede ignorace, rezignace a lhostejnost mezi smýšlejícími. Co se vám za ty čtyři roky existence povedlo (ano, je to taková „televizní“ otázka).

Těch, kteří „nemají rádi nácky“, je asi pořád dost. Ale těch, kteří „nemají rádi nácky, ani cikány“, bohužel taky. To je takový oloupaný antifašismus, který je samozřejmě úplně mimo. Výstižné je myslím porovnání účasti na námi dvou pořádaných demonstracích. Na té s názvem „17. listopad patří studentům, ne neonacistům“, kterou můžeme považovat asi za něco, co se nám povedlo, přišlo přes šest set lidí, na „Nebýt nácek nestačí“, která se vymezovala vůči stoupajícímu anticiganismu, stovka. Protiromský rasismus se za dobu, co fungujeme, stal mainstreamovějším a podporovaným lidmi jako Jarek Nohavica s písničkou Gadžo a svým „proč jsem se nenarodil radši černý“. My jsme v reakci na tyhle tendence uspořádali např. diskusi na téma vyvracení protiromských mýtů, jako jednotlivci jsme se zúčastnili nedávné zásadní akce iniciativy Bydlení pro všechny, která se spojila s několika romskými rodinami v Ústí nad Labem a našla jim bydlení v situaci, kdy hrozilo, že za nezájmu představitelů města skončí na ulici. Pořádali jsme také demonstrace, které měly za cíl ukázat souvislosti rasismu, chudoby a sociálního vyloučení, dělali dětský den pro děti v Janově, v době nepokojů a protiromských pochodů ve Varnsdorfu a dalších měst jsme napsali Otevřený dopis obyvatelům Šluknovska, ve kterém jsme je vyzývali, aby svoje problémy neřešili pochodováním s nácky... Až na akci kolem ústecké ubytovny nejde o nějaké „úspěchy“, ale spíš o věci, které jsme cítili a cítíme jako potřebné dělat. Konflikty teď přiživují (mimo jiné) všichni ti Jarkové, kteří si říkají „proč jsem se nenarodil radši černý“. Přáli bychom jim to.

Pro většinová média jste myslím ti, kteří jsou souhrnně označováni jako „levicoví extrémisti“. Jste levicoví? A jste extrémisti? Jaké to je, stát proti takové přesile?
Nedávno jsme se shodli na tom, že „snad všichni jsme levičáci“, což pro hledání naší ideové identity znamenalo chvíli klidu a ustálení, protože jinak to u nás názorově bují, nejsme jednotně vázaní k nějaké doktríně. Na rozdíl od spousty jiných mladých lidí v nás „levicové“ nevyvolává morální paniku z asociací na minulý režim. Někomu přesto vadí, že jsme málo ideologicky vyhranění a kocourkov, někomu zase přijde, že do jednoduchý problematiky rasismu zbytečně vnášíme sociální a politický otázky, my se ale jen za pochodu snažíme řešit a ovlivňovat věci tak, jak nám naše vědomosti a schopnosti stačí, snažíme se vzdělávat a hledat cesty, jak situaci reálně pomoct. Nálepky jako „extremizmus“ nás naštěstí v zemi, kde být slušným člověkem znamená nadávat na cikány, nemusí trápit. Jinak, stavět se na stranu Romů, jakožto lidí a priori vnímaných negativně a do kterých se rád opře kdekdo, znamená očekávat jednu potenciálně konfliktní mezilidskou situaci za druhou, stojíme ale samozřejmě v takové pozici cíleně a rádi a nehodláme v Romech vidět příčinu našich podělaných životů.

Kapely jste vybírali podle čeho? Osobní preference, komunitní povědomí nebo namátkou? Aran Epochal nebo Gagarin jsou známí svými postoji, ale ti další?
Až na Potmě, kteří se hrdě hlásí k nepřizpůsobivému hip hopu, asi nemůžeme úplně mluvit o nějakých aktivistických kapelách, ale jde o lidi, který mají v určitých otázkách jasno. A navíc hrají skvělou originální hudbu. V neposlední řadě máme takovou tradici žánrově rozmanitých koncertů, už dřív na našich koncertech hrál třeba noise rock vedle klezmeru a byla to zábava.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Václav Havelka (fyield): KEXP vnímám jako milník

Michal Pařízek 25.03.2024

Dostat se s kapelou do studia legendární radiové stanice KEXP v Seattlu je snem mnoha hudebníků z celého světa. Rozhovor.

Josef Buchta (B-Side Band): Vždycky jsem snil o tom, že budu mít big band

Jiří V. Matýsek 11.03.2024

„Spotify je skvělý nápad, uživatelsky neuvěřitelně fantastická věc. Člověk nemusí nic tahat, nic nosit. Ale všichni ti muzikanti jsou okradení," říká principál. Rozhovor.

The Bladderstones: Záskoky nevedeme

Jiří V. Matýsek 06.03.2024

Slánské artbluesové trio se po sedmi letech od debutu Without Cover vrátilo s chválenou studiovkou a zároveň slaví deset let na scéně. Rozhovor.

Boris Schubert (Skvot Czech): Tvorba úspešného kurzu je tímová záležitosť

Mariia Smirnova 05.03.2024

„... snažíme sa oslovovať naozaj zaujímavých a úspešných ľudí vo svojom obore. Základom je vzájomná dôvera, sympatie a ochota lektora s nami aktívne spolupracovať.“ Rozhovor.

Pragueshorts: Piotr Jasiński (Mimo), Natálie Durchánková (Přes střepy)

Viktor Palák 28.02.2024

Ve finálním díle ankety odpovídají Piotr Jasiński, v jehož filmu Mimo ztvárnili Josef Trojan a Jakub Kalián kamarády, kteří narazí na situaci, která může být spouštěčem revize jejich vztahu.

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova 27.02.2024

„V programové dramaturgii si hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci při návštěvě festivalu mohli více reflektovat tuto část sebe sama..." Rozhovor.

Pragueshorts: Greta Stocklassa (Bzukot Země), Marie-Magdalena Kochová (3MWh)

Viktor Palák 26.02.2024

Bzukot Země zachycuje absurdní i povědomou šarvátku o to, jak formulovat zprávu mimozemským civilizacím. V kontaktu se současnými tématy je i film 3MWh, který volí atmosféričtější cestu.

Pragueshorts: Philippe Kastner (Deniska umřela), David Payne & Tomáš Navrátil (Baroko)

Viktor Palák 25.02.2024

V národní soutěži největší domácí přehlídky krátkých filmů se potkalo ke dvěma desítkám titulů, oslovili jsme tvůrce a tvůrkyně některých z nich.

Gaika: Nechat se unášet

Nora Třísková 22.02.2024

Podobně jako kloubí různé aktivity – psaní, kurátorství a výtvarná tvorba, producentství – na desce spojuje v lecčem typické anglické žánry jako dub, postpunk nebo alt rock. Rozhovor.

Kewu: Hodně jsem se toho naučil sám

Mariia Smirnova 21.02.2024

Stál za vznikem kolektivu Unizone a také spoluorganizuje akce Addict s NobodyListen. Nedávnou novinkou je, že Mikuláš začne vyučovat djing ve Skvotu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace