Články / Seriály

3na3: Jan Tomšů (Zvěřinec)

3na3: Jan Tomšů (Zvěřinec)

Jiří Přivřel | Články / Seriály | 23.07.2021

Magdaléna Petráková v nedávném rozhovoru, který byl věnován převážně festivalu Luhovaný Vincent, zmínila i jiné spolky působící na Zlínsku. Jedním z nich byl kreativní Zvěřinec, který pro ni představuje „prostředek pro ožívání autentické, neglobalizované, výjimečné lokální kultury“. Zvěřinec, který se nedávno stal součástí networku Nová síť, je činný v průběhu celého roku. Na každé roční období připadá jedna větší, již tradiční událost, a postupně k nim přibývají další. 24. července zve do Lukova na Slavnost v houští. O té nám více řekl Jan Tomšů s tím, že jednou si pohovoříme s celým Zvěřincem více zeširoka.

Můžeš Zvěřinec představit? Kdo za ním stojí a jaké jsou jeho cíle?

Jádro Zvěřince jsou lidé s osobními vazbami ke Zlínsku. V době zakládání spolku jsme byli rozstřelení po celém Česku, ale část z nás se chtěla do kraje jednou vrátit. Bohužel tamní situace současné živé kultury není ideální, tak jsme se rozhodli, že to musíme vzít na sebe. Všichni se v oblasti kultury pohybujeme jako profesionálové, ale každý z nás v trochu jiném odvětví. Díky tomu vznikl silný kolektiv, který dokáže vyprodukovat i ty nejbizarnější akce na nejméně pravděpodobných místech. Hrozně nás to baví a těší nás, že se ve Zlíně nachází lidi, kteří se k nám přidávají a chodí na naše akce.

V průběhu roku pořádáte čtyři větší akce, každé roční období má svoji. Teď se blíží Slavnost v houští, která je celkem netradiční. Má nějaký koncept, ideu nebo je to vyloženě punk? A bude letošní slavnost něčím specifická?

Původní idea Slavnosti v houští byla taková, že se uskuteční pokaždé na jiném místě jako site specific událost. Hned druhá lokace ale byla natolik magická a přitažlivá, že jsme se rozhodli v remízku za obcí Lukov zůstat. Od začátku je to spíše hudební událost, kterou občas doplnila přednáška nebo divadelní představení. Loni slavnost proběhla online a je stále k mání na našem webu jako série videí, které pro nás připravili oslovení umělci. Letošní V_houští bude čistě hudební záležitost.

A jako taková má podtitul Festival rychlé a pomalé hudby. Jsou nějaká kritéria pro volbu účinkujících, a koho V_houští uslyšíme?

Dělení hudby pouze na rychlou a pomalou je myšlenka, která pochází od Vlasty Redla a, myslím, že je docela funkční. Letošní dramaturgický klíč je vlastně nehudební. Běžně se v průběhu celého roku setkávám s různými lidmi v rámci festivalů, eventů a projektů a spousta z nich se stala mými nejbližšími. A jelikož v posledních měsících frekvence našich spoluprací poněkud klesla, rozhodl jsem se lineup poskládat z kapel našich přátel, abychom se zase mohli setkat. Jeden z velmi očekávaných bodů programu jsou Synové smrti, nová kapela Romana Vičíka z Nylon Jail, Vaška Hrušky z Lebanonu a Tondy Dlapy z Prago Union. Jsme dlouholetí spolupracovníci i z různých hudebních uskupení a kluci mají moji naprostou důvěru a obdiv. Takový bigbít jinde nenajdeš. Scénu z regionu zastupuje Nech čagan viset, což je projekt Ireny Knedlové Vlčkové, pojatý jako komponované pásmo poezie, povídek a písní. Místní jsou i Apolloguys, kteří zkouší v našem společném studiu a nahrávky, nyní těsně před masterem Amáka ze studia Golden Hive, jsou velmi zajímavé. Folkovější větev festivalu tvoří Åncient Teenager, což je sólovka Jiřího Neděly, skvělého performera, dramaturga PAFu a obrozence. Na tento koncert si pozval Alexandra Jančíka, se kterým spolupracoval už v legendární kapele Sajbšanson. Sonické experimenty zastupuje moje kapela No.c, když už to pořádám. A bude spousta dalších super kapel...

Četl jsem, že Zvěřinec pro tebe představuje platformu k decentralizaci kultury a seznámení sousedů. Jaké máte sousedské vztahy?

Vynikající, a to kdekoli se Zvěřinec zrovna vyskytne. Zlín nemá pořádnou infrastrukturu pro živé umění, takže každou akci děláme jinde, a myslím, že vše vyšlo vždy k oboustranné spokojenosti. Ať už to byla hospoda, zámek či budova divadla. Snažíme se propojovat různé lidi, naše akce mají velmi eklektický charakter. 24. července kromě V_houští probíhá v Lukově u Zlína také taneční zábava s kapelou Akcent. V našem programu je vyhrazen hodinový blok na návštěvu této tradiční události a transfer mezi oběma akcemi je vítán a hlavně doporučen.

Info

Slavnost v houští
24. 7. 2021
Lukov
fb událost
web spolku Zvěřinec

foto © Jakub Linhart

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Douška vydavatelská: Real Music House

redakce 15.09.2021

Vydavatelství Real Music House je na slovenské hudební scéně jedenáct let a za tu dobu vydalo více jak sto nahrávek.

Pod pultem Kabinetu #9

Jakub König 13.09.2021

Kittchen má rád kitchen v moravském velkoměstě, taky chvíle s kafem před klubem, anebo nákupy v místním vinylovém krámku. Co si nakoupil v Kabinetu múz?

10 + 1 = Irena Havlová

redakce 04.09.2021

Irena Havlová nám dala poslechnout pár písniček oblíbených i formativních, do nichž se rádi propadneme. Stejně jako do koncertů Havlových.

Kam na rajz s Ondřejem Bezrem

redakce 02.09.2021

Hudební publicista, portrétista, dramaturg a muž dlouhých uší se chystá nejen na vlastní festival.

Vstupní prohlídka: Waterbased

redakce 30.08.2021

Velká naděje ze Slovenska, toho času v Praze, to je slovenské dreampopové duo Waterbased. Co o nich víme?

Vstupní prohlídka: Lofn

redakce 29.08.2021

Zkraje září jim vychází první dlouhohrající nahrávka Post-Apo Romance, a to hned na výrazném zahraničním labelu Veyl.

Vstupní prohlídka: Josefina Dusk

redakce 25.08.2021

A protože Josefína Dušková učarovala i nám, nesmí chybět v lajnapu druhého ročníku festivalu Moody Moon Noize. Jak se umělkyně dívá na svět kolem nás?

Kam na rajz s Demim Mortuusem

redakce 23.08.2021

Demi Mortuus, coby člen Sanctuary crew, která pořádá goth friendly koncerty, festival Prague Gothic Treffen a parties Batsave či Dark 80s, nás pozve nejen do Futura a nejen mezi gotiky.

Kino FMz: Tátům a jejich dcerám

Jakub Blaho, Jiří Přivřel, Viktor Palák, 3DDI3, Lukáš Masner 18.08.2021

Na které filmy se těší naše filmová redakce a které doporučuje ke zhlédnutí?

Speeddate: Annet X

redakce 12.08.2021

Rico Nasty, nebo Princess Nokia? Mladé rapperce pokládáme doplňující otázky k rozhovoru.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace