Články / Seriály / / 3na3

3na3: On/Off

3na3: On/Off

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 23.06.2018

„Nočních můr je víc než denních motýlů,“ prohlašují Moth Catchers Collective, volné seskupení přátel, které spojila hudba a poselství, který se v ní skrývá. Odmítají fašismus, rasismus, sexismus a jakékoli jiné formy útlaku, mají rádi malé akce s osobním přístupem, stay punk! Pár vět nám k tomu řekl Bróňa.

Jak si představujete ideální festival?

Myslím, že s klukama se dobře shodneme, že máme rádi malý festivaly na zajímavých místech, který se dají pořádat jen s partou kámošů bez kompromisů, velkého kapitálu, profesionálních znalostí a tak, že si je mají možnost užít organizátoři, kapely i diváci. To je vlastně i to, o co snažíme s On/Off i my sami. Konkrétně máme hodně rádi Fotbal proti rasismu ve Věžničce, Festival v Brance, Festival v Lese a další menší akce.

Jak vypadá příprava On/Off? Kolik vás je, kdy začínáte s prvními pracemi, jaký největší problém jste řešili?

Příprava se za ty roky už docela ustálila, zkraje roku začneme domlouvat kapely a pak další organizační věci, jak se akce blíží. Oproti začátkům jsme zběhlejší v přípravě místa, nákupu věcí a domluvě s kapelama. A rozdělení úkolů už taky vykrystalizovalo – někdo zvučí, někdo dělá víc propagaci, někdo jídlo a bar. Žádná velká věda.

Jádro týmu je v zásadě skoro stejný jako na začátku, i když teď máme víc takových těch „dospělých“ povinností, jako jsou práce a rodiny, což je občas znát. Je nás pět a pak naši blízcí a kámoši, kteří se na On/Off podílejí taky každoročně a bez kterých by to nešlo. A pak samozřejmě „domácí“ Lenka a Guy, kteří kravín vlastní, bydlí tam a rozjíždějí různé umělecké projekty v rámci organizace KRA.

Problémy nevím, jednou nám dost na poslední chvíli odřekl účast zvukař, jindy nám vypadával proud, ale vždycky se to nějak podařilo polepit. A člověk si opravdu pamatuje spíš ty dobrý vzpomínky, kterejch je naštěstí daleko víc než voserů a průserů. Proto to asi vlastně pořád děláme.

Hlavní body festivalu?

Na headlinery jsme nikdy moc nehráli, takže bych nerad vyzdvihnul jen někoho. Letos to úplně nezáměrně vyšlo tak, že Drom, Zmar, Vole i Alphones mají poměrně nový desky a co jsem měl možnost vidět, mají všichni jmenovaní super formu. Průmyslová smrt jsou lokální hrdinové z Jihlavy, kteří letos slaví neskutečných patnáct let na scéně. A moc doufám, že vyjde počasí a Dominik Zezula bude moct zahrát akusticky venku v zahradě. A Kraľovany dávali vědět, že nemají problém hrát ambient až do rána, takže program bude určitě hutnej.

Ale s klukama máme takovej interní vtípek, že na On/Off je ve výsledku důležitější jídlo a pivo a pak teprve kapely. Veganské jídlo chystáme každý rok sami (teda s velkou pomocí našich blízkých) a dáváme si na tom záležet, protože pořád mám pocit, že o veganských jídlech panují zkreslený představy. Takže žádný kořínky, budou čočkový burgry!

S pivem nám pomáhá náš kamarád Kryšot, který teď rozjíždí nový minipivovar a hlavně léta vaří pivo doma sám a prozkoumává nový cesty, takže je vždycky možný ochutnat zajímavý věci. A pak samozřejmě samotný kravín, který je podle mě neuvěřitelný krásný místo.

Reflektujete coby festival současnost, co se týká politických, společenských nebo ekologických problémů?

To je dobrá otázka, dost o tom sám přemýšlím. Myslím, že se snažíme. Pro mě osobně hudba a jakýkoli aktivity kolem ní nejsou jenom nějaký volnočasový koníček nebo chvilkový únik z reality, ale naopak je to pro mě jeden z důležitých způsobů, jak se snažit na svoje okolí působit. Myslím, že i ostatní to vidí podobně. A je to asi patrný i na kapelách, které zveme. Kromě toho máme vždycky veganský jídlo. V předchozích letech jsme promítali i různý dokumenty o veganství, romské historii nebo ekologii, letos se nám to do programu už nevešlo. A pak rozhodně na festivalu netolerujeme žádný formy rasismu, xenofobie a jinýho útlaku, ale to beru jako samozřejmost.

A myslím, že je důležitá i lokalita a místo, kde On/Off děláme. Já sám už pár let žiju ve městě a čím dál víc mám pocit, že ve městech jsou všichni kulturou až přehlcení, kdežto o něco se snažit mimo velký města má víc smysl, lidi to často mnohem víc ocení. Nerad bych v tomhle ohledu nějak přeceňoval zrovna On/Off, který je přece jenom akce jednou do roka. Ale vážím si lidí, jako jsou právě Guy a Lenka a další lidi a sdružení, který dělají zajímavý věci kontinuálně. A jsem rád, že i my můžem trochu přispět k tomu, že se tady u nás na Vysočině něco děje.

A jestli je tahle odpověď moc dlouhá a komplikovaná, tak jinak. Na vrata kravína vždycky píšeme: Zapni mozek, vypni čuráctví, stay punk!

Info

On/Off
30. 6. 2018 12:00
Kravín, Hranice u Chotěboře
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

redakce 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

redakce 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, klub s rozhledem.

3na3: Zimnichaak 2019

redakce 17.01.2019

Futra + Chee Chaak = Zimnichaak, znáte tuhle rovnici? Jestli ne, máme pro vás pár záchytných bodů a ještě letní vodítko. Rozhovor.

3na3: Petr Osoba (Šrumec)

redakce 15.01.2019

V broumovském klubu Eden oslaví dvacetiny Šrumce celkem osm kapel. Petr Osoba o kulatém výročí i krásách místní krajiny.

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

redakce 19.11.2018

Bláznivý pohled na uskutečňování Velké říjnový revoluce? Šílenější Švejk? Kačena? Na konci září měl v HaDivadle premiéru Čevengur podle zapomenutého klenotu ruské meziválečné literatury.

3na3: Kalle (k akustickému turné)

redakce 14.11.2018

Kalle možná víc než kdy předtím v roli komorní kapely pro velká pódia. Veronika a David o nápadu na akustické tour a nejen o něm.