Články / Seriály / / 3na3

3na3: Pecka

3na3: Pecka

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 24.06.2018

V úžasné kulise části zbořeného hradu Pecka se o posledním červnovém víkendu bude konat už 16. ročník benefičního festivalu hudby a divadla. Honza Murdych, jeden z organizátorů, se rozpovídal nejen o něm, ale i o dalších věcech.

Jak si představuješ ideální festival? Místo, čas, kapely, jídlo a pití, publikum, merch?

Ideální? Neskromně, ale s velkou pokorou musím říct, že místo máme fakt skvělý. Hrad, sídlo renesančního všeuměla Kryštofa Haranta, tak akorát malý, aby z festivalu nemohla být megaakce. Ty výhledy do okolí, to ranní svítání… Čas je relativní, tady jde spíš o počasí, aby nás prostě nespláchnul nekončící otravnej déšť. Kapely si vybíráme podle vlastního vkusu a chutí, takže taky ideál. Jídlo? Jsou lidi, kteří tvrdí, že na Pecku jezdí hlavně kvůli našemu vegeguláši. A ač je to dobrá lichotka, tak festival dělají lidi. Na atmosféru a na lidi, na ty my máme fakt štěstí. Za ty roky, co festival pořádáme, se tu vytvořila skvělá parta, na podiu, pod ním, v zázemí, a všechno to tak dohromady krásně zapadá. Dokonalá Pecka rozhodně není, ale doufám, že ani nikdy nebude, vždyť právě v nedokonalosti je krása.

Jak vypadá příprava Pecky? Kolik vás je, kdy začínáte s prvními pracemi, jaký největší problém jste řešili?

Ona je to práce skoro nepřetržitá. Občas mi přijde, že rok nemůže mít dvanáct měsíců, vždyť sotva jeden ročník skončí, už aby se začal plánovat ten další. S těmi zkušenostmi, co jsme za těch patnáct let organizování Pecky posbírali, je to ale o poznání jednodušší než na začátku. To hlavní – program dalšího ročníku – dáváme do kupy vždycky začátkem nového roku, nápady na vylepšení a další připomínky se ale dají zpracovávat prakticky pořád. V posledních letech jsem na to plánování v podstatě dva – já a Michal Kos. K tomu se samozřejmě během roku a na samotný festival přidává spousta přátel, kteří obstarají všechno důležité, grafiku, stavbu podia, obsluhu ve stáncích, holky, ženy, přítelkyně navaří a napečou. Všem patří velký dík. Vlastně je to i po letech taková punková nadšenecká a dobrovolná dřina. A největší problém? Všechny ty organizační (časový skluz, někdo na poslední chvíli nepřijede), technický (nejde elektrika na hradě, neteče voda, kde jsou světla), to se vždycky nějak vyřeší. Ale najít hned v neděli nebo v pondělí po festivalu morál na to si říct, že se do toho všeho pustíme za rok znova, se chvilku může zdát jako problém neřešitelný… Ale nakonec se do toho stejně znova a rádi pustíme.

Hlavní body festivalu?

Pivo. Což je nadsázka, ale taky jedna z věcí, na kterou se těším fakt hodně. V půlce května jsme totiž navařili první velkou várku peckovskýho piva, který bude mít svoji snad zdařilou premiéru právě na festivale. Pak jsou to úsměvy všech těch, kteří si s náma Pecku přijedou užít. Pro ty úsměvy a radost to děláme. Vypichovat z programu je těžký: Voilá!, Please the Trees, flamenco DS3F, místní peckovský sbor, filmy, nakládanej hermelín… nic z toho by ale nefungovalo bez tý přátelský atmosféry, která na hradě všechny spojí, na tu se těším úplně nejvíc.

Reflektujete coby festival nějak současnost, co se týká politických, společenských nebo ekologických problémů?

Politika? Rozhodně ne. Jsme festival nepolitický. Kdo by si chtěl kazit kulturní a společenský zážitek politikou? Na to není čas a hlavně ani chuť. A ekologie? To zas rozhodně jo. Na jednom z prvních ročníků festivalu mi při uklízení neskutečný hromady kelímků tehdejší kastelán hradu řekl, že jsme vlastně hrozný prasata, když dokážeme vyprodukovat takový množství bordelu, a od tý doby se snažíme třídit, používat biologicky odbouratelný nádobí, letos poprvý máme vratný kelímky… s nápisem Život je Pecka! A tak snad peckou bude i ta letošní Pecka. Všem bych nám to přál.

Info

Pecka 2018
29.-30. 6. 2018 18:00
Hrad Pecka
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

waghiss666 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, klub s rozhledem.

3na3: Zimnichaak 2019

redakce 17.01.2019

Futra + Chee Chaak = Zimnichaak, znáte tuhle rovnici? Jestli ne, máme pro vás pár záchytných bodů a ještě letní vodítko. Rozhovor.

3na3: Petr Osoba (Šrumec)

redakce 15.01.2019

V broumovském klubu Eden oslaví dvacetiny Šrumce celkem osm kapel. Petr Osoba o kulatém výročí i krásách místní krajiny.

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

ScreamJay 19.11.2018

Bláznivý pohled na uskutečňování Velké říjnový revoluce? Šílenější Švejk? Kačena? Na konci září měl v HaDivadle premiéru Čevengur podle zapomenutého klenotu ruské meziválečné literatury.