Články / Seriály

3na3: Štefan Cima (Žižkovská noc)

3na3: Štefan Cima (Žižkovská noc)

redakce | Články / Seriály | 21.09.2022

Už zítra začíná náš oblíbený pražský festival Žižkovská noc, který je každý rok jiný, a stejně pořád svůj, osobitý, překvapující. Třídenní procházka po klubech velmi různého ražení tenotkrát zasáhne horní část Žižkova a nabídne aktuální jména z česko-slovenské scény a zahraniční umělce jako Alina Pash, Nadja nebo 30,000 Monkies. „My neznáme hranice," říká producent festivalu Štefan Cima a my mu to rádi věříme. Pár slov nádavkem.

Zásadní změny na Žižkovské noci? Překotné období i střídání termínů je za vámi?

Nemyslím si, že by to bylo za námi, ale umožnilo nám to reflektovat formát festivalu. Zkusili jsme online, offline, malý, velký, alternativní, mainstreamový a jak se vyvíjíme my, tak se vyvíjí i festival. Někam se vydal, tak ho následujeme.

Letošní ročník se má odehrávat na horním Žižkově. Proč tahle volba, budou nějaké nové prostory? Tentokrát jsme se zaměřili na to, z čeho festival vzešel. Z jeho prostorové dispozice, ze čtvrti, která ho formovala. Zkusili jsme to už v jarní variantě, kterou jsme uspořádali v okolí hospody U Vystřelenýho oka a klubů okolo. Chtěli jsme znovu vdechnout život i ulicím mezi kluby a vytyčit nové trasy. Tentokrát jsme zasídlili v okolí Paláce Akropolis, budeme v Punctu, Nad Viktorkou a v Café Pavlač. Blízkost mezi žánry i místy je pro nás důležitá. Neznáme hranice.

O čem bude živý díl podcastu Vysílač?

Live díl Vysílače, který bude moderovat Františka Tranová, se odehraje v Punctu Krásovka v sobotu 24. září a naváže na naši sérii o menšinách. Jmenovitě tentokrát na Slovenky a Slováky. V minulých dílech jsme mapovali například Ukrajince, Romy nebo Vietnamce.

Na webu slibujete nová jména na česko-slovenské scéně. Koho třeba, o kom bys rád řekl něco obšírnějšího nebo na koho jsi zvědavý ty?

Pokud pomineme známá jména, která se v poslední době skloňují nejčastěji, jako Annet X, nebo Aiko a Dmitrievna, tak mě určitě nejvíc zaujaly lobbyboysaab900turbo nebo Josefina Dusk. Zároveň mě hodně baví Ivy Z a Hothouse. Určitě jsem zvědavý na Dokruhu a myslím si, že bychom si měli víc všímat Blue Chesterfield.

Sekce Galerijní podzim taky slibuje nová jména, kde je hledáte a kde se budou prezentovat?

Naše galerijní sekce neboli PozorUmění vyhlašuje každoročně open call na specifické téma. Tento rok to byla „'možnost spolupráce“'. Z callu vzešlo deset umělců a umělkyň, kteří budou vystavovat v prostorách jako Atrium Žižkov, Žižkavárna, Dům Radost, KC Vozovna, Kasárna Karlín, nová Čítárna Unijazzu, v Chlumově ulici nebo na Tachovském náměstí. Startovali jsme už 15. září, tak se mrkněte na náš Instagram nebo Facebook.

Jak nejraději trávíš festival? Máš práci během něj, jsi na jednom místě, nebo chodíš z klubu do klubu?

Snažím se obejít všechno.

Moment na Žižkovské noci, na který nikdy nezapomeneš?

Ještě jako kurátor ve svém klubu Theremin: každý den natřískaný klub po strop, rok 2018.

Info

Žižkovská noc
22.–24. 9. 2022 Praha
Fb událost, web

foto © se souhlasem Štefana Cimy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Jeremy Cunningham (The Levellers)

redakce 02.10.2022

Pětatřicet let na scéně, dvanáct desek, koncert v Praze. U té příležitosti jsme zavolali basákovi The Levellers, Jeremymu Cunninghamovi, aby se podíval na svět okolo.

Kam na rajz s Annou Bednářovou

redakce 30.09.2022

Její precizní excelové tabulky a ve švech praskající šanony návštěvník koncertu sice nevidí, význam její práce ale hravě překoná kdejakého markéťáka a píáristu. Jaké akce doporučí?

Pořadatelská: Gabriela Knýblová (Ostrava Kamera Oko)

redakce 27.09.2022

Vedle toho přináší doprovodný program, který se svým záběrem a dramaturgií vyrovná leckterým hudebním nebo výtvarným podnikům. Přibližuje nám ho ředitelka Ostrava Kamera Oko.

Pořadatelská: Marcela Steinbachová (Film a architektura)

redakce 25.09.2022

Festival Film a architektura zamíří do desítek míst nabídne téměř čtyři desítky filmů s tématem architektury a urbanismu. Pár dalších slov zakladatelky akce.

Tak daleko, tak blízko: Filip Blažek (Vintage No Introductions)

redakce 19.09.2022

Kde má Filip Blažek další horizonty a vyplatí se zajít za ním do Vintage No Introductions? Pojďme.

Tak daleko, tak blízko: Andrew Combs

redakce 11.09.2022

Osobitý písničkář Andrew Combs vydal před měsícem album Sundays, které bylo napsáno po psychickém zhroucení uprostřed pandemie. Kudy za stabilitou?

Tak daleko, tak blízko: Tomáš Niesner

redakce 07.09.2022

Tomáš Niesner přednese v MeetFactory svou konfesi Americký primitivismus - výstřední a neobvyklý hudební styl vs. česká folková tradice, a rovnou pokřtí i desku. Všechno dobré.

David Havas, Viktor Palák (Lucidní kino): Věrné obrázky našich hlav

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 02.09.2022

V září začne filmový cyklus Lucidní snění. Jeho sudičkami se stali naši redaktoři Viktor Palák a Jakub Peřina a také David Havas, vedoucí kina Ponrepo.

Tak daleko, tak blízko: Vladimír Merta

redakce 31.08.2022

Kutnohorský festival A Day of Sound představuje pěknou příležitost nahlédnout do civilních pohledů mistra na svět kolem něj.

Vstupní prohlídka: Nika

redakce 29.08.2022

Na sklonku letošní zimy vydala ostravská písničkářka Veronika Boráková alias Nika autorské album Flesh and Soul, které velmi srdečně přijala nejen žánrová média.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace