Články / Reporty

… a home far from home (Árstíðir)

… a home far from home (Árstíðir)

Barbora Kadlíčková | Články / Reporty | 20.12.2018

Islandští Árstíðir k nám po letech jezdí už spíše jako staří známí. Loni je zažila Praha v impozantním kombu s metalovými Sólstafir a Myrkur, letos zavítali do brněnské Melodky se speciálním zimním setlistem. Vánoční koncert, který Árstíðir každoročně pořádají v kostele Fríkirkjan v Reykjavíku, mohli skalní čeští příznivci doposud sledovat jen online - teď sváteční tradici kapela poprvé přinesla v rámci evropského turné. Kdo ovšem čekal rozjuchané koledy, musel být překvapen.

Poměrně různorodé publikum bylo natěšené na maximum – dlouhý potlesk kapelu přivítal už před úvodní a capella skladbou Carol of the Bells. Pak se v přátelském duchu rozehrála procházka desetiletou hudební historií aktuálního tria, které v Árstíðir figuruje od počátku. Zazněly nejstarší písně jako Ages a tolik oblíbená lyrická Ljod i Sand. Hudební kousky střídalo uvolněné vyprávění o Islandu, historii kapely a jejím blízkém vztahu k Česku: „… a home far from home.“ Právě u nás vznikla například folková Someone Who Cares. Tolik oceňované pěvecké kvality tria vynikly ve vkusně nahallovaných Scarborough Fair a několika islandských baladách jako Christmas Prayer for a Lonely Man, které do klubu vnesly onu zimní a vlastně i trochu melancholickou atmosféru. V české premiéře sklidily úspěch také Mute nebo Passion z letošního alba Nivalis – naživo překvapily svou dynamičností, sem tam se ale za silnými ztrácely smyčce a klavír.

Obsazení smyčcové sekce, tak charakteristické pro tuto kapelu, je nyní pořád proměnlivé. Violoncellista Guillaume Lagravière už je v podstatě stálým hostem a repertoár má v malíku, zatímco momentální houslista Jean-Samuel Bez několikrát v nejnáročnějších pasážích vypadl ze souhry. To ale vynahradil svým entuziasmem. S gradující druhou půlí koncertu sklidila snad největší ovace epicky vystavěná Things You Said. Poté, co publikum prošlo minikurzem islandštiny, už zazněly ty největší hity – rozervané Nu Gleymist Eg a Shades. Závěr magického večera tak nemohl patřit už ničemu jinému než Heyr himna smiður, hymnu ze 13. století, který kapelu virálně proslavil na internetu.

Árstíðir ve skvělé formě nabídli svou jemnou i expresivní stránku, emotivní vokály, i severský smysl pro humor. Kombinace komorního prostředí, skvěle postaveného setlistu, vřelého publika i dobrého zvuku a svícení vytvořily mimořádný zážitek, a tak se kapela při neutuchajícím potlesku loučila s příslibem brzkého návratu.

Info

Árstíðir (isl)
11. 12. 2018 Melodka, Brno

foto © archiv skupiny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nowa muzyka, stará taky

redakce 26.06.2019

Organizátoři se chlubí 25 tisíci fanoušky ve dvou dnech, a i když je třeba být pozorný u podobných cifer, lidí bylo určitě nejvíce, co areál v rámci festivalu Nowa muzyka…

Poslední poleno pod pekelný kotel (Slayer)

redakce 26.06.2019

Vše velmi jednoduché, tisíckrát viděné, ale funkční, efektní i efektivní. Rozlučka se Slayer.

Mimozemský král pohody Kurt Vile

redakce 23.06.2019

Rozvážný folkový vyprávěč Vile v dnešním uspěchaném světě pestrých instragramových obrázků opravdu působí jako mimozemšťan...

John Zorn’s Bagatelles Marathon: Divy interpretace

redakce 23.06.2019

Událost roku? Koncertní pásmo Bagatelles Johna Zorna do téhle kategorie spadalo už dlouho dopředu.

Afrosoučasnost naboso: Nyege Nyege showcase

redakce 17.06.2019

Díky nevelké návštěvě tak vznikla extrémně neformální atmosféra garáže nebo staré dílny, kde pár desítek kamarádů tančí do roztrhání těla. Ideálně na boso.

Mullety i máslové preclíky (Wave-Gotik-Treffen)

redakce 13.06.2019

Další rok existence letitého festivalu, tentokrát s pořadovým číslem 28? Některé kostýmy se nevyplatí měnit.

Život je stoka a Chee Chaak legenda!

redakce 12.06.2019

Chee Chaak nejde zapomenout, stejně jako popsat, o což se naivně pokouší následující dotazník dvou nových návštěvnic a jednoho rezidenta. Kapely, vosery, bizáry a hlášky.

Kluci jsou zpět a říkaj‘ si o potíže (Dropkick Murphys)

redakce 12.06.2019

Být ortodoxním pankáčem, jakože nejsem, možná bych podobně remcal i po jejich pražském koncertu. Nicméně, punku bylo ten večer rozhodně více než vloni.

Nebezpečně povědomí Godsmack

redakce 11.06.2019

Trumfy drží Godsmack v rukou dva: stále umí napsat sakra hitovky a zpěvák Sully Erna je umí prodat. Stačí to?

Náplast na duši Toma Rosenthala

redakce 11.06.2019

Rosenthalovou doménou je textová zkratka, kterou přiléhavě komentuje realitu všedního dne. Jak to funguje naživo?