Články / Offtopic / / Movie/dox

A pak to přijde: Predestination

A pak to přijde: Predestination

Davo Krstič | Články / Offtopic / / Movie/dox | 07.06.2015

Film Predestination ukázkově klame tělem. Tvůrci nám strčí pod nos synopsi a představí trailer. Z písmenek to vypadá na sci-fi o cestování v čase a časových paradoxech, že by další povedený Looper či Zdrojový kód? Krátká upoutávka zas vytvoří dojem, že by to mohlo být napínavé a akční – nechybí ani exploze, dokonce dvojnásobná... moment, není to tentýž záběr? A v hlavní roli Ethan Hawke, ten je fajn a vybírá si zajímavé scénáře. Šálení diváka pokračuje v úvodu filmu, v němž se milovníci akce a napětí dočkají (jediné) dynamické scény. Následuje konverzačka v baru, která ukrajuje polovinu střídmé stopáže. Posloucháme poutavé vyprávění novináře, který se narodil jako žena, ale kvůli setkání s osudovým mužem musel přijmout jiné pohlaví. Netrpělivý divák se ošívá – kde je slibovaná sci-fi, kdy už se konečně začne cestovat v čase?

A pak to přijde. Barman se novináře zeptá: Kdybych ti dal zbraň a muže, který ti zničil život, postavil před její hlaveň, zastřelil bys ho? Zbytek se nesluší prozrazovat, postačí naznačit, že časových paradoxů je ve zbytku stopáže ažaž (včetně scény, v níž se setkají dvě verze jedné osoby) a bez nadsázky zdrcující závěr řadí Predestination do skupiny solipsistických filmů po bok Fincherovy Hry a Proyasova Smrtihlava. Je to chytrý snímek (možná až příliš, ke své škodě) a nebýt sci-fi propriet, mohlo by jít o adaptaci divadelní hry. Za vidění rozhodně stojí už kvůli naprosto neznámé Sarah Snook, která je skvělá v ženské i mužské kůži. Hawke má oproti ní zanedbatelnou úlohu. A jsme zpátky u šálení...

Info

Predestination
Režie: Michael Spierig & Peter Spirig, 2015
www.imdb.com/title/tt2397535

Text vyšel v magazínu Full Moon #45.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Divný, alebo výnimočný? (Nitram)

Jakub Blaho 02.11.2021

Kurzel sa vydal na riskantnú cestu, keď sa rozhodol s pochopením preskúmať osobnosť a život Martina Bryanta, ktorý je zodpovedný za masaker v Port Arthur.

Ľudskosť neumiera (Drahí súdruhovia!)

Jakub Blaho 24.10.2021

Prehliadka toho najlepšieho z európskej festivalovej tvorby posledného roka, Be2Can, priniesla aj nový film ruského režiséra Andreja Končalovskijho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace