Články / Offtopic / / Movie/dox

A pak to přijde: Predestination

A pak to přijde: Predestination

Davo Krstič | Články / Offtopic / / Movie/dox | 07.06.2015

Film Predestination ukázkově klame tělem. Tvůrci nám strčí pod nos synopsi a představí trailer. Z písmenek to vypadá na sci-fi o cestování v čase a časových paradoxech, že by další povedený Looper či Zdrojový kód? Krátká upoutávka zas vytvoří dojem, že by to mohlo být napínavé a akční – nechybí ani exploze, dokonce dvojnásobná... moment, není to tentýž záběr? A v hlavní roli Ethan Hawke, ten je fajn a vybírá si zajímavé scénáře. Šálení diváka pokračuje v úvodu filmu, v němž se milovníci akce a napětí dočkají (jediné) dynamické scény. Následuje konverzačka v baru, která ukrajuje polovinu střídmé stopáže. Posloucháme poutavé vyprávění novináře, který se narodil jako žena, ale kvůli setkání s osudovým mužem musel přijmout jiné pohlaví. Netrpělivý divák se ošívá – kde je slibovaná sci-fi, kdy už se konečně začne cestovat v čase?

A pak to přijde. Barman se novináře zeptá: Kdybych ti dal zbraň a muže, který ti zničil život, postavil před její hlaveň, zastřelil bys ho? Zbytek se nesluší prozrazovat, postačí naznačit, že časových paradoxů je ve zbytku stopáže ažaž (včetně scény, v níž se setkají dvě verze jedné osoby) a bez nadsázky zdrcující závěr řadí Predestination do skupiny solipsistických filmů po bok Fincherovy Hry a Proyasova Smrtihlava. Je to chytrý snímek (možná až příliš, ke své škodě) a nebýt sci-fi propriet, mohlo by jít o adaptaci divadelní hry. Za vidění rozhodně stojí už kvůli naprosto neznámé Sarah Snook, která je skvělá v ženské i mužské kůži. Hawke má oproti ní zanedbatelnou úlohu. A jsme zpátky u šálení...

Info

Predestination
Režie: Michael Spierig & Peter Spirig, 2015
www.imdb.com/title/tt2397535

Text vyšel v magazínu Full Moon #45.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julie Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace