Články / Offtopic / / Movie/dox

A svět miluje mizeru (Vlk z Wall Street)

A svět miluje mizeru (Vlk z Wall Street)

Shaqualyck | Články / Offtopic / / Movie/dox | 09.02.2014

Zvláštní, že nikdo netočí filmy o lidech, co celý život chodí do práce, platí daně, hypotéku, nákupy v sámošce a pak z čista jasna zaklepou bačkorama půl roku po nástupu na důchod, na který si rok co rok poctivě spořili. Ne, vlastně to vůbec není zvláštní. Kdo by na něco takového chodil do kina? Zrcadlo má každý doma v koupelně. Ale koukat na zfetovaného sexy zvrhlíka, co kolem sebe rozhazuje miliony? To je jiná. Málokdo by však čekal, že s takovým úletem přijde sám velký Martin Scorsese v jedenasedmdesáti letech. Oscar jej zjevně neuspokojil, 3Déčko k srdci nepřirostlo a Taxikář, Mafiáni nebo Zuřící býk? To už je dávno. Jenže když si ondyno potěžkal autobiografickou knihu Jordana Belforta, byla z toho láska na první pohled a o slovo se přihlásila touha ukázat, že Marty ještě zdaleka nepatří do starého železa. A s kým jiným jít do takového projektu než s DiCapriem, ve kterém režisér už před lety objevil svého nového De Nira.

Kdo čeká objevný pohled do zákulisí finančních dravců, nepochodí. Móresy akciového trhu jsou zde vyobrazeny způsobem, který už důvěrně známe ze Stoneova legendárního opusu Wall Street nebo méně známého (avšak neméně hvězdně obsazeného) Rizika Bena Youngera. Bezskrupulózní vychcánci tu zuřivě prodávají iluze zmanipulovaným nešťastníkům, kteří jsou ochotni za navoněné nic dát životní úspory. Marx by koukal. Byznys jako stvořený pro podnikavé chamtivce, kteří si pod maskou selfmademanství dokáží utržené provize jaksepatří užít. Zkaženost a posedlost penězi si tu podávají dveře s absolutní morální otupělostí a závislostmi všeho druhu. Na repertoáru je polykání akvarijních rybiček, masturbace na veřejnosti, hod liliputem na cíl nebo lajny koksu z řitního otvoru. Mládeži nepřístupno? S tím si hlavu nikdo nelámal. S ohledem na přehlídku vyholených klínů a dialogy dokonale ilustrující rozmanitost slova fuck nemělo smysl věšet MPAA bulíky na nos.

Tady nejenže nekončí legrace, ale naopak začíná ten nejdivočejší večírek, na kterém jste nikdy nebyli. Od prvních minut je Vlk z Wall Street nadupanou jízdou, která v neskutečném tempu velebí hrabivost, prostituci a nezřízené feťáctví. Bez ohledu na kontroverzní obsah jde o ukázku precizní filmařiny. Vizuál je lascivně klipovitý, přesto dokonale přehledný. Soundtrack drží prst na tepu doby, vykalené swingers prostřihy připomenou stylizované harlem shake šílenství. Navzdory přepálené délce nemá film slabé místo a divák i přes bezpočet vtípků neztrácí kontakt s postavami a příběhem. Charaktery jsou dokonale zahrané karikatury, kterým na věrohodnosti neuberou ani sebeúchylnější prasečiny. Leo roste s každou další rolí a už teď je jedním z nejlepších herců své generace. Scéna s mozkovou obrnou vejde do dějin. Když se v jejím závěru za zvuků notoricky známé znělky z Pepka námořníka s vypětím všech sil sápe po krabičce poslední záchrany, aby naplnil své nozdry bílým povzbuzovadlem a vytrhnul sjetému společníkovi z rukou telefonní sluchátko, je v tom víc než jen precizně provedený gag.

Občas vám z toho bude na blití, ale po většinu tříhodinové stopáže se budete smát a nevěřícně valit bulvy. Proč? Protože o peníze jde pořád až v první řadě. Scorsese (mimochodem kdysi rovněž náruživý spotřebitel kokainu) to ví a s gustem servíruje divákům ztopořenou noční můru, která je zároveň splněným (čti: vlhkým) snem. Něco, od čeho se lidé budou znechuceně odvracet, ale zároveň je to bude bezmezně fascinovat. Možná proto, že sami po něčem podobném ve skrytu duše touží, byť je jim idea drogových čuňačinek na zadním sedadle limuzíny vzdálená jako výhra ve sportce. A co na to soud a upocená FBI? Tři roky na tenisovém hřišti. Natvrdo. Nelíbí se vám to? „Go fuck your cousin!“

Info

Vlk z Wall Street / The Wolf of Wall Street
Režie: Martin Scorsese (2013)

http://www.thewolfofwallstreet.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Korupcia zabíja (Colectiv)

Bibiána Hajdanyová 08.04.2021

Korupcia je zlá a to, že môže aj zabíjať, ukazuje autentická a dychberúca investigatíva v rumunskom dokumente Colectiv.

Komu slouží Služebníci?

Michaela Šedinová 03.04.2021

Režim je zobrazován jako nepřemožitelný, neváhá využít veškeré prostředky k získání kontroly. Odpůrce zničí, nebo získá.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace