Články / Offtopic / / Movie/dox

... aby byl svět bezpečnější. (Nejhledanější muž)

... aby byl svět bezpečnější. (Nejhledanější muž)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Movie/dox | 14.12.2014

Hamburk, současnost. Zdánlivě odnikud se ve městě objevuje Issa Karpov, napůl Rus, napůl Čečenec. Muslim s dopisem, který mu má zpřístupnit více než deset milionů eur. Utečenec, terorista? Co má v úmyslu?

Anglický spisovatel John Le Carré se do širšího diváckého povědomí dostal dobovou kriminálkou Jeden musí z kola ven s Garry Oldmanem v hlavní roli a Nejhledanějšího muže napsal v roce 2008 jako antibushovskou kritiku inspirovanou skutečným příběhem Murata Kurnaze. Ovšem reflexe Ameriky zůstává platná i dnes.

Režisér Anton Corbijn, stejně jako v Američanovi (2010), nikam nespěchá a divákovi v prvotřídním vizuálním kabátku předkládá děj, kterým hýbou výborně napsané postavy v čele s Güntherem Bachmannem. Jejich motivace není nikdy zcela jasná, ale díky špičkovým hercům tu není chvíle, kdy nesouhlasíte s jejich jednáním. Přehledně a pochopitelně, ne podbízivě, je vysvětlen cíl každého kroku až k finálnímu proč... Úsměvnému, aby byl svět bezpečnější. Síť špionážních služeb v celkovém kontextu vychází jako nesmyslný nadstandard, pletoucí se sám sobě pod nohy, kdy vítězství i prohra nemusí znamenat nic. Nebo všechno. Nevinní lidé jsou mučeni a zastrašováni, ale v evropských školách vzdělaní služebníci teroru jsou nedosažitelní a za maskou štědrého mecenášství financují válku z pohodlí moderních příbytků západní civilizace. To je dnešní svět. Skutečnost. Často přehlížený prvek dnešní kinematografie. Pozor, neplést s realističností. Že něco vypadá uvěřitelně, ještě neznamená, že to tak opravdu je.

Krize, lidé určitého přesvědčení v situacích pro ně nezvyklých a nejistota jsou hlavními motory kvalitního vyprávění. Nepotřebujete akci. Když dnes někdo zmíní špionážní thriller, vybaví se mu střílející Daniel Craig v Novém Dillí a za ním v posteli nádherně tvarovaná dívka namočená do ropy (Bondovky si potrpí na symboliku), těm uvědomělejším pak sprintující Matt Damon s děravou pamětí. Nejhledanější muž akci téměř odstraňuje a průvodcem nejistými vodami moderní špionáže je obtloustlý Philip Seymour Hoffman (budiž mu země lehká). Ve filmu nepadne jediný výstřel a je v něm jedna krátká honička, která skončí pomalu dříve, než začne. Přesto je atmosféra hutná, napětí se dá krájet a hraje se o hodně. Především je při sledování plátna patrné, že tohle se může dít. Právě dnes, teď.

Nakousnutých oblastí je hodně a každý si vybere tu svou. A ať už je na straně zrazeného starého vlka, zbědovaného běžence, šokovaného bankéře nebo naivní právničky, vždy si najde, s čím se ztotožnit. Precizně popsané prostředí umocňuje fakt univerzálnosti tématu lidských her, tentokrát tedy na nadnárodním poli. Kdo je kočka, kdo je myš?

Nejhledanější muž je lidské drama o manipulaci, důvěře, lásce (k Bohu) a zradě. Pocitově zdrcující závěr je něco tak skutečného, že diváka rozžvýká a vyplivne zničeného a unaveného stejně jako hlavní postavy. Hoffmanova sebevražda dává najednou mnohem větší smysl.

Info

Nejhledanější muž / A Most Wanted Man
Režie: Anton Corbijn, 2014
www.amostwantedmanmovie.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Divný, alebo výnimočný? (Nitram)

Jakub Blaho 02.11.2021

Kurzel sa vydal na riskantnú cestu, keď sa rozhodol s pochopením preskúmať osobnosť a život Martina Bryanta, ktorý je zodpovedný za masaker v Port Arthur.

Ľudskosť neumiera (Drahí súdruhovia!)

Jakub Blaho 24.10.2021

Prehliadka toho najlepšieho z európskej festivalovej tvorby posledného roka, Be2Can, priniesla aj nový film ruského režiséra Andreja Končalovskijho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace