Články / Offtopic / / Movie/dox

... aby byl svět bezpečnější. (Nejhledanější muž)

... aby byl svět bezpečnější. (Nejhledanější muž)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Movie/dox | 14.12.2014

Hamburk, současnost. Zdánlivě odnikud se ve městě objevuje Issa Karpov, napůl Rus, napůl Čečenec. Muslim s dopisem, který mu má zpřístupnit více než deset milionů eur. Utečenec, terorista? Co má v úmyslu?

Anglický spisovatel John Le Carré se do širšího diváckého povědomí dostal dobovou kriminálkou Jeden musí z kola ven s Garry Oldmanem v hlavní roli a Nejhledanějšího muže napsal v roce 2008 jako antibushovskou kritiku inspirovanou skutečným příběhem Murata Kurnaze. Ovšem reflexe Ameriky zůstává platná i dnes.

Režisér Anton Corbijn, stejně jako v Američanovi (2010), nikam nespěchá a divákovi v prvotřídním vizuálním kabátku předkládá děj, kterým hýbou výborně napsané postavy v čele s Güntherem Bachmannem. Jejich motivace není nikdy zcela jasná, ale díky špičkovým hercům tu není chvíle, kdy nesouhlasíte s jejich jednáním. Přehledně a pochopitelně, ne podbízivě, je vysvětlen cíl každého kroku až k finálnímu proč... Úsměvnému, aby byl svět bezpečnější. Síť špionážních služeb v celkovém kontextu vychází jako nesmyslný nadstandard, pletoucí se sám sobě pod nohy, kdy vítězství i prohra nemusí znamenat nic. Nebo všechno. Nevinní lidé jsou mučeni a zastrašováni, ale v evropských školách vzdělaní služebníci teroru jsou nedosažitelní a za maskou štědrého mecenášství financují válku z pohodlí moderních příbytků západní civilizace. To je dnešní svět. Skutečnost. Často přehlížený prvek dnešní kinematografie. Pozor, neplést s realističností. Že něco vypadá uvěřitelně, ještě neznamená, že to tak opravdu je.

Krize, lidé určitého přesvědčení v situacích pro ně nezvyklých a nejistota jsou hlavními motory kvalitního vyprávění. Nepotřebujete akci. Když dnes někdo zmíní špionážní thriller, vybaví se mu střílející Daniel Craig v Novém Dillí a za ním v posteli nádherně tvarovaná dívka namočená do ropy (Bondovky si potrpí na symboliku), těm uvědomělejším pak sprintující Matt Damon s děravou pamětí. Nejhledanější muž akci téměř odstraňuje a průvodcem nejistými vodami moderní špionáže je obtloustlý Philip Seymour Hoffman (budiž mu země lehká). Ve filmu nepadne jediný výstřel a je v něm jedna krátká honička, která skončí pomalu dříve, než začne. Přesto je atmosféra hutná, napětí se dá krájet a hraje se o hodně. Především je při sledování plátna patrné, že tohle se může dít. Právě dnes, teď.

Nakousnutých oblastí je hodně a každý si vybere tu svou. A ať už je na straně zrazeného starého vlka, zbědovaného běžence, šokovaného bankéře nebo naivní právničky, vždy si najde, s čím se ztotožnit. Precizně popsané prostředí umocňuje fakt univerzálnosti tématu lidských her, tentokrát tedy na nadnárodním poli. Kdo je kočka, kdo je myš?

Nejhledanější muž je lidské drama o manipulaci, důvěře, lásce (k Bohu) a zradě. Pocitově zdrcující závěr je něco tak skutečného, že diváka rozžvýká a vyplivne zničeného a unaveného stejně jako hlavní postavy. Hoffmanova sebevražda dává najednou mnohem větší smysl.

Info

Nejhledanější muž / A Most Wanted Man
Režie: Anton Corbijn, 2014
www.amostwantedmanmovie.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Korupcia zabíja (Colectiv)

Bibiána Hajdanyová 08.04.2021

Korupcia je zlá a to, že môže aj zabíjať, ukazuje autentická a dychberúca investigatíva v rumunskom dokumente Colectiv.

Komu slouží Služebníci?

Michaela Šedinová 03.04.2021

Režim je zobrazován jako nepřemožitelný, neváhá využít veškeré prostředky k získání kontroly. Odpůrce zničí, nebo získá.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace