Články / Recenze

Akkamiau a ediakarská fauna

Akkamiau a ediakarská fauna

prof. Neutrino | Články / Recenze | 08.05.2021

EP Ediacaran je nahrávka české techno DJky, audiovizuální umělkyně a promotérky Lenky Kocisovové, usazené v Berlíně, která tvoří převážně pod aliasem Akkamiau. Projekt vznikl v době koronavirové karantény při chvílích vnitřního usebrání a byl inspirován knihou Other Minds: The Octopus, the Sea, and the Deep Origins of Consciousness od filozofa vědy Petera Godfrey-Smithe.

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let, kdy ještě nedocházelo k devastaci ekosystému planety a oceány žily svým nekomplikovaným a téměř neměnným životem. Paleontologové pro tuto biotu vytvořili termín „zahrada Ediacara“, aby vyjádřili atmosféru, jež během tohoto evolučního období převládala. Slovy autorky: „Mírový čas zaměřený na dění v tomto mikrokosmu se proměnil v přání znovu navštívit zdánlivě mírumilovný svět před kambrickou explozí."

Samotná hudba proplouvá ve vodách plastikmanovského electro minimalu a při troše fantazie může dobře fungovat i jako alternativní soundtrack k filmu Cesta do pravěku slavného režiséra filmů pro mládež Karla Zemana. I když se zdánlivě jedná o žánrový počin, vydaný u prestižního amerického labelu Detroit Underground, je dobré poslouchat bedlivě. Za zástěnou technologických brumů v režii semimodulárního syntezátoru Grandmother Moog nalezneme v kontrapunktu i čistě přírodní zvuky. Osobně bych si ediakarskou atmosféru dokázal představit v ambientnějším duchu, přesto je nové EP důstojným pokračováním debutového EP Interjections z roku 2019.

Vizuálně Ediacaran doplňují dva videoklipy, které zaznamenávají performanci jedné z členek berlínské taneční skupiny Collapsetofraction, s nimiž Akkamiau chystá živý projekt pod názvem Voltage. Otázkou je, kdy konečně kultura dostane zelenou a vydá se opět z virtuálu do terénu. Mezitím si můžete pustit třeba právě tohleto „prehistorické“ intermezzo.

Info

Akkamiau – EP Ediacaran (Detroit Underground, 2021)
Bandcamp kapely

foto © archiv interpretky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace