Články / Sloupky/Blogy

Alenka z říše snů (PAF 2018)

Alenka z říše snů (PAF 2018)

Lucie Tlustošová | Články / Sloupky/Blogy | 09.12.2018

Jesse Kanda – vizuální umělec, hudebník, hlavní lákadlo letošního PAFu. Dnes představí svůj nový film, zítra koncert. Stay tuned. Před sálem se hromadí desítky lidí, všichni chtějí vidět Kandu. To možná mohlo napadnout i organizátory a s větší prozíravostí nás nahnat do prostornějšího sálu, ale nakonec i ti poslední najdou skromné místo na schodech. Na plátně běží ukázka z Kandovi tvorby. Rozeznávám nechutnou sondu do úst Björk v hudebním videoklipu Mouth Mantra, scény roztékajících se figurek a textur (Arca) a deformovaný obličej zpěvačky FKA Twings, vyobrazenou jako panenku Bratz.

Kanda se po krátké prezentaci ujímá slova a vysvětluje tvůrčí proces. Kreslí všeobecné grafy a vlastně nesděluje nic moc konkrétního. Zřejmě by chtěl říct něco víc, jen si moc dobře uvědomuje, že to, co dělá, vychází z míst těžce uchopitelných slovem. S postupující kvantitou prací prý možná dokáže odhalit základy procesu sám pro sebe. Sympatické, jak si uvědomuje, že dělá něco fantastického, ale zároveň se nebojí skromně přiznat, že vlastní ani neví jak. Raději promlouvá tvorbou, a tak pouští nový film Father Son. Očekávám deformované humanoidy v psycho-surreálném bizáru, místo toho sleduju až meditativní snímek o Kandovi a jeho otci. Ten pečlivě chystá jídlo a syn ho se zvednutým palcem a blaženým úsměvem sní. Nic víc, nic míň.

Dream Journal je snímek kanadského umělce Jona Rafmana. Ten bývá často spojován s hudebníkem Danielem Lopatinem (Oneohtrix Point Never), jemuž dělá hudební videoklipy, a právě Lopatin složil soundtrack i pro tento filmový snář. Rafman si každé ráno zapisoval sny, aby z nich poté udělal animovaný ponor do svého nevědomí. Hlavní postavou je holka, taková Alenka z říše snů. Putuje prostorem, časem, dimenzemi. Stejně tak jako si sen nedělá nárok na prvoplánový význam, ani u Dream Journalu není jasné, co vlastně znamená. Film začíná a končí přáním bezesné noci. A pokud se Rafmanovi zdají sny plné brutalit, nechutností a zvláštních erotických představ, není se co divit. Vidět to na plátně je sice zábava, ale ve vlastní hlavě už to tak být nemusí.

Čas do večerního programu si krátím krátkým filmem z roku 2010, z festivalového hlediska tedy starší kousek. Seznamte se s Robertem, vraždící pneumatikou a hlavním hrdinou snímku Rubber od Quentina Dupieuxe. Netypickým zabijákem a neustálým rozmělňováním hranice mezi filmem a realitou narušuje autor půdorys hororu, ale i filmu jako takového.

Z divadelního sálu zmizely židličky. Tancovačka? Audiovizuální projekt McLaren Surface s hypnotickou VJ projekcí – tříštící se tvrdé futuristické beaty dokreslují barevné linie roztékající se mimo čas a prostor, glitchující fraktály se rozpadají a spojují navzdory jakékoliv logice. Producent David Střelecký a výtvarník Šimon Levitner baví souhrou.

700 Bliss nezačnou, dokud si nestoupneme. Varování, prý to bude dost hlasité. Několik lidí si poslušně cpe špunty do uší. Elektronická producentka DJ Haram pouští do prostoru kontrastní směs burácejících výbuchů, experimentálního techna a bouncových rytmů s arabským vibem. Moor Mother na pomezí rapu a mluveného slova šíří afroamerický aktivismus. Několikrát vykročí mezi lidi, tak daleko, jak ji šňůra od mikrofonu stačí. Apel z bezprostřední blízkosti, nepohodlnost graduje. V uších hučí. Další bordel. A dalších deset z deseti.

Info

PAF 2018
Olomouc 8. 12. 2018

foto © Gabriela Knýblová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #71: „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco“

Michal Pařízek 28.01.2022

Připadal jsem si jako na nepovedené YouTube party, na které je člověk notabene sám. A v takové pozici být nechcete...

Preview: ESNS 2022

redakce 17.01.2022

V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale i tak vybíráme ze tří stovek umělců.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek 14.01.2022

Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli... Kinterův Revolucionář a další... přísliby.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2022

Tentokrát tu máme dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Desky roku podle magazínu Full Moon.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety málo.

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace