Články / Profily

and then those waves came to this earth #2: mmoths

and then those waves came to this earth #2: mmoths

Martin Švarc | Články / Profily | 16.01.2013

Když nad tím tak přemýšlím, měl bych si začít víc vážit sněhu. Jednu prosincovou noc někdy na konci roku 2010 totiž způsobil, že Jack Colleran zůstal doma, stáhl si demo verzi Abletonu Live a začal skládat. Možná nejde ani tak o ten sníh, jako o to, že bychom měli být v noci aspoň občas místo chlastání více kreativní. I když – nejlepší je to samozřejmě zkombinovat.

Mmoths, vycházející hvězda chill elektroniky, pochází z Irska a v osmnácti letech by se dala označit za ukázkový příklad rychlosti šíření informací po internetu aneb kterak se z ložnice s MacBookem mladý hoch do světa vydal.

V dnešním světě dreamy hudby ložnicových mágů se zdá být všechno takřka stejné nebo podobné, ale když chceš být na stejné vlně, jinak to ani nejde, musíš si osvojit minimálně ty základní postupy. Mám za to, že Mmoths není jako ostatní, přirovnat by se dal nanejvýš k Evenings. Jeho originalita spočívá například v tom, jak pracuje s reverbem a všemožnými ruchy na pomezí ambientu, jimiž obalí hlavní melodii tak, že není na první poslech úplně rozpoznatelná. Ale je tam a většinou velmi vydařená, jako důkaz doporučuju skladbu THNX, samozřejmě s klipem od Feel Good Lost. A na rozdíl od ostatních nepoužívá samply vokálů.

První oficiální song Blisters byl zároveň jeho prvním uloženým trackem, jelikož do té doby používal jen demo Abletonu, které neumožňuje ukládat. Dneska, kdy každý jde ven se svým prvním pokusem, je tahle taktika raritou. Můžeme se jen dohadovat, kolik potenciálních hitů tak zaniklo. Nicméně nocí strávených tvořením a zkoušením, co že takový program dokáže, muselo být opravdu hodně, protože už s touhle skladbou prorazil. Úderně zasekávaná hlavní linka a rytmus podobný hiphopovému, principy ještě více uplatněné v další skladbě Slow Down, učarovaly kdekomu. Zároveň v tomto bodě končí jeho nejexpresivnější období, následují spíše klidnější věci (s výjimkou Folding). Důkazem budiž to, že z bicí soupravy si mnohdy vystačí jen s kopákem.

Za vrchol jeho bleskového startu, který by mu mohl závidět snad každý (i když se to nedělá), považuju smlouvu s SQE Music z Los Angeles, podepsanou přesně v den Jackova ukončení střední školy. Krátce na to odletěl za velkou louži sbírat zkušenosti a kontakty. Letos na jaře pak pod tímto labelem vydal debutové EP, pojmenované jednoduše Mmoths. 5 tracků, 5 hitů, i když podle většiny fanoušků nad ostatní vyčnívá skladba Heart s ultra rychlými klávesami a vokály od řeckých Keep Shelly in Athens. Objel s ním turné po USA a zúčastnil se hudebního svátku jménem SXSW. To není vůbec špatný začátek.

Mmoths je rovněž známý remixy, které ovšem netvoří hlavní část jeho produkce, jak to tak u některých umělců bývá. Má za sebou remix pro Interpol (The Undoing), o který ho Paul Banks a spol. požádali, z těch neoficiálních stojí za zmínku předělávka Bon Iver – The Babys nebo skladby od Passion Pit.

Honem do současnosti. Nedávno si Jacka vybrala sama Annie Mac na svoji novou kompilaci, kam přispěl trackem Over You, nebo tu je probíhající tour s The xx, kterým předskakuje – to jsou úspěchy, které o něčem svědčí. Ale máme tu ještě žhavější novinky. Mmoths už vypustil první singl ze svého nového Diaries EP, nese název For Her. Lyrickou skladbu, kde si přesně ve svém stylu pohrává s tóny klasického piana, doplnili o zpěv kalifornští Young and Sick. A není to jediný track, který už z připravovaného EP vypustil ven, do mixu pro hudební blog The Fader zařadil track s názvem Too Real, takže dohledat. Celý počin pak vyjde 5. března, snad o tom nějaký český web napíše. A kdyby ne, zkontrolujte sami. A nezapomeňte – first m is silent.

Info

Mmoths (irl)
www.mmothsmusic.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Health

redakce 30.11.2020

Health představují dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. Hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace