Články / Offtopic / / Komix

Angažovaný noirový thriller o pomstě: Scarlett

Angažovaný noirový thriller o pomstě: Scarlett

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 22.03.2015

„I’m as mad as hell, and I’m not going to take this anymore!“ rozeřve se v legendárním filmu Network televizní moderátor Beale poté, co mu dojde trpělivost s tragickým stavem světa a společnosti. Hláška se stala i jedním z inspiračních zdrojů pro komiks Scarlet scenáristy Briana Bendise a kreslíře Alexe Maleeva. Stejnojmenná hlavní hrdinka ovšem, narozdíl od napruzeného moderátora, nezahájí svůj boj proti společnosti z čiré frustrace, ale hlavně proto, že jí sjetý policajt bezdůvodně zastřelil kluka. A podle toho její boj vypadá...

Brian Michael Bendis je známý hlavně jako autor nekonečného množství příběhů z marvelovských sérií Ultimate Spider-man, New Avengers a další kvalitní, ale typicky mainstreamové produkce. Jeho autorský titul Scarlet, vycházející u „dospělého“ imprintu Icon Comics, je zcela odlišný. Klasický noirový thriller o pomstě a především ostrá kritika současného společenského klimatu v USA i ve světě. Komiks začal vycházet v roce 2010 a jeho vyznění silně ovlivnil nástup a pád hnutí Occupy. Protesty jsou zábavné a cítíte se po nich dobře, ale vedlo to někdy k něčemu...? Zkorumpovaní politici a viníci finanční krize sedí na stejných místech a smějí se, glosuje nepříjemnou realitu Bendis. Scarlet se vykašle na protesty a rozhodne se udělat něco skutečného. Začne popravou vraha svého přítele, pokračuje likvidací dalších zkorumpovaných policistů a nakonec přiloží pistoli k hlavě i samotnému starostovi hipsterské metropole Portlandu. To vše přitom nahrává na youtube, a tak se nasraná zrzka v palestině a vojenské bundě nenápadně stává idolem davů v ulicích a nepravděpodobným vůdcem nastupující Americké revoluce. Scarlet připomíná Woodův komiks DMZ nebo Nightly News od Jonathana Hickmana – nepříjemně realistické a morálně nejednoznačné příběhy boje proti establishmentu. Důkaz toho, že sociální kritika a zábava se nemusí rozcházet, a v komiksu už vůbec ne.

Pokud necháme politiku a hluboké významy stranou, je Scarlet sama o sobě výjimečným příkladem kvalitní scenáristiky. Příběhu dodává tempo neustávající komentář hlavní hrdinky, která často prolamuje čtvrtou zeď a konverzuje přímo se čtenářem. Nejde o samoúčelný trik, ale funkční prvek posilující agitační charakter revolučních výzev a provokací. Mnoha stránkám dominuje Scarletin obličej, časté jsou dlouhé panely napříč listem a celý komiks místy působí dojmem rozcukaného akčního filmu. Kreslíř Maleev pracuje s fotorealistickou kresbou, stínováním a scénami laděnými do vybledlých barev, což filmový charakter ještě podtrhuje. Jedinou vadou jsou jen nepravidelné termíny vydání a dlouhé pauzy mezi jednotlivými díly: Bendis za téměř čtyři roky vypustil do světa jen sedm pokračování, ale i ty už kolem sebe dokázaly nabalit fanouškovskou komunitu. Osmý díl má vyjít letos v březnu, ale než teror konečně zvítězí nad lží a nenávistí, asi to chvílí potrvá...

Info

Brian Michael Bendis, Alex Maleev: Scarlet (Icon Comics, 2010 – )
www.marvel.com/comics/series/12212/scarlet_2010_-_present

Text vyšel v magazínu Full Moon #35.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace