Články / Offtopic / / Komix

Angažovaný noirový thriller o pomstě: Scarlett

Angažovaný noirový thriller o pomstě: Scarlett

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 22.03.2015

„I’m as mad as hell, and I’m not going to take this anymore!“ rozeřve se v legendárním filmu Network televizní moderátor Beale poté, co mu dojde trpělivost s tragickým stavem světa a společnosti. Hláška se stala i jedním z inspiračních zdrojů pro komiks Scarlet scenáristy Briana Bendise a kreslíře Alexe Maleeva. Stejnojmenná hlavní hrdinka ovšem, narozdíl od napruzeného moderátora, nezahájí svůj boj proti společnosti z čiré frustrace, ale hlavně proto, že jí sjetý policajt bezdůvodně zastřelil kluka. A podle toho její boj vypadá...

Brian Michael Bendis je známý hlavně jako autor nekonečného množství příběhů z marvelovských sérií Ultimate Spider-man, New Avengers a další kvalitní, ale typicky mainstreamové produkce. Jeho autorský titul Scarlet, vycházející u „dospělého“ imprintu Icon Comics, je zcela odlišný. Klasický noirový thriller o pomstě a především ostrá kritika současného společenského klimatu v USA i ve světě. Komiks začal vycházet v roce 2010 a jeho vyznění silně ovlivnil nástup a pád hnutí Occupy. Protesty jsou zábavné a cítíte se po nich dobře, ale vedlo to někdy k něčemu...? Zkorumpovaní politici a viníci finanční krize sedí na stejných místech a smějí se, glosuje nepříjemnou realitu Bendis. Scarlet se vykašle na protesty a rozhodne se udělat něco skutečného. Začne popravou vraha svého přítele, pokračuje likvidací dalších zkorumpovaných policistů a nakonec přiloží pistoli k hlavě i samotnému starostovi hipsterské metropole Portlandu. To vše přitom nahrává na youtube, a tak se nasraná zrzka v palestině a vojenské bundě nenápadně stává idolem davů v ulicích a nepravděpodobným vůdcem nastupující Americké revoluce. Scarlet připomíná Woodův komiks DMZ nebo Nightly News od Jonathana Hickmana – nepříjemně realistické a morálně nejednoznačné příběhy boje proti establishmentu. Důkaz toho, že sociální kritika a zábava se nemusí rozcházet, a v komiksu už vůbec ne.

Pokud necháme politiku a hluboké významy stranou, je Scarlet sama o sobě výjimečným příkladem kvalitní scenáristiky. Příběhu dodává tempo neustávající komentář hlavní hrdinky, která často prolamuje čtvrtou zeď a konverzuje přímo se čtenářem. Nejde o samoúčelný trik, ale funkční prvek posilující agitační charakter revolučních výzev a provokací. Mnoha stránkám dominuje Scarletin obličej, časté jsou dlouhé panely napříč listem a celý komiks místy působí dojmem rozcukaného akčního filmu. Kreslíř Maleev pracuje s fotorealistickou kresbou, stínováním a scénami laděnými do vybledlých barev, což filmový charakter ještě podtrhuje. Jedinou vadou jsou jen nepravidelné termíny vydání a dlouhé pauzy mezi jednotlivými díly: Bendis za téměř čtyři roky vypustil do světa jen sedm pokračování, ale i ty už kolem sebe dokázaly nabalit fanouškovskou komunitu. Osmý díl má vyjít letos v březnu, ale než teror konečně zvítězí nad lží a nenávistí, asi to chvílí potrvá...

Info

Brian Michael Bendis, Alex Maleev: Scarlet (Icon Comics, 2010 – )
www.marvel.com/comics/series/12212/scarlet_2010_-_present

Text vyšel v magazínu Full Moon #35.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.