Články / Offtopic / / Komix

Angažovaný noirový thriller o pomstě: Scarlett

Angažovaný noirový thriller o pomstě: Scarlett

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 22.03.2015

„I’m as mad as hell, and I’m not going to take this anymore!“ rozeřve se v legendárním filmu Network televizní moderátor Beale poté, co mu dojde trpělivost s tragickým stavem světa a společnosti. Hláška se stala i jedním z inspiračních zdrojů pro komiks Scarlet scenáristy Briana Bendise a kreslíře Alexe Maleeva. Stejnojmenná hlavní hrdinka ovšem, narozdíl od napruzeného moderátora, nezahájí svůj boj proti společnosti z čiré frustrace, ale hlavně proto, že jí sjetý policajt bezdůvodně zastřelil kluka. A podle toho její boj vypadá...

Brian Michael Bendis je známý hlavně jako autor nekonečného množství příběhů z marvelovských sérií Ultimate Spider-man, New Avengers a další kvalitní, ale typicky mainstreamové produkce. Jeho autorský titul Scarlet, vycházející u „dospělého“ imprintu Icon Comics, je zcela odlišný. Klasický noirový thriller o pomstě a především ostrá kritika současného společenského klimatu v USA i ve světě. Komiks začal vycházet v roce 2010 a jeho vyznění silně ovlivnil nástup a pád hnutí Occupy. Protesty jsou zábavné a cítíte se po nich dobře, ale vedlo to někdy k něčemu...? Zkorumpovaní politici a viníci finanční krize sedí na stejných místech a smějí se, glosuje nepříjemnou realitu Bendis. Scarlet se vykašle na protesty a rozhodne se udělat něco skutečného. Začne popravou vraha svého přítele, pokračuje likvidací dalších zkorumpovaných policistů a nakonec přiloží pistoli k hlavě i samotnému starostovi hipsterské metropole Portlandu. To vše přitom nahrává na youtube, a tak se nasraná zrzka v palestině a vojenské bundě nenápadně stává idolem davů v ulicích a nepravděpodobným vůdcem nastupující Americké revoluce. Scarlet připomíná Woodův komiks DMZ nebo Nightly News od Jonathana Hickmana – nepříjemně realistické a morálně nejednoznačné příběhy boje proti establishmentu. Důkaz toho, že sociální kritika a zábava se nemusí rozcházet, a v komiksu už vůbec ne.

Pokud necháme politiku a hluboké významy stranou, je Scarlet sama o sobě výjimečným příkladem kvalitní scenáristiky. Příběhu dodává tempo neustávající komentář hlavní hrdinky, která často prolamuje čtvrtou zeď a konverzuje přímo se čtenářem. Nejde o samoúčelný trik, ale funkční prvek posilující agitační charakter revolučních výzev a provokací. Mnoha stránkám dominuje Scarletin obličej, časté jsou dlouhé panely napříč listem a celý komiks místy působí dojmem rozcukaného akčního filmu. Kreslíř Maleev pracuje s fotorealistickou kresbou, stínováním a scénami laděnými do vybledlých barev, což filmový charakter ještě podtrhuje. Jedinou vadou jsou jen nepravidelné termíny vydání a dlouhé pauzy mezi jednotlivými díly: Bendis za téměř čtyři roky vypustil do světa jen sedm pokračování, ale i ty už kolem sebe dokázaly nabalit fanouškovskou komunitu. Osmý díl má vyjít letos v březnu, ale než teror konečně zvítězí nad lží a nenávistí, asi to chvílí potrvá...

Info

Brian Michael Bendis, Alex Maleev: Scarlet (Icon Comics, 2010 – )
www.marvel.com/comics/series/12212/scarlet_2010_-_present

Text vyšel v magazínu Full Moon #35.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.