Akce

Angelique Kidjo na Prague Sounds

Prague Sounds: Angelique Kidjo (bj)
07. 11. 2023 20:00
Forum Karlín, Praha

Legendární africká zpěvačka Angelique Kidjo čerstvě ověnčená prestižní cenou Polar Music Prize se vrací do Prahy. Na mezinárodním hudebním festivalu Prague Sounds představí v rámci projektu Remain in Light vlastní osobité pojetí stejnojmenného kultovního alba kapely Talking Heads. Koncert hostí 7. listopadu Forum Karlín.

Kidjo vydala svou verzi alba Remain in Light v roce 2018, produkoval ji Jeff Bhasker, známý mj. spoluprací s umělci jako Kanye West či Drake, a podílel se na ní legendární afrobeatový bubeník Tony Allen. Že se africká zpěvačka rozhodla převzít album od newyorské kapely z tehdejší art-rockové nové vlny není ani zdaleka tak zvláštní, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na původním albu produkovaném Brianem Enem se David Byrne a jeho kolegové silně inspirovali africkými polyrytmy, stejně jako tvorbou nigerijského zpěváka jménem Fela Kuti. „Když jsem album slyšela poprvé, říkala jsem si, že je to možná rock'n'roll, ale že je v tom i něco afrického, něco, co mi převrací hlavu vzhůru nohama,“ vzpomíná samotná Kidjo.

Kidjo se za album Remain in Light dočkala uznání kritiky nejen díky tomu, že z originálu vybrala a rozšířila jeho africkými prvky inspirované skladby, ale také za to, že se dokázala vžít do Byrneových někdy až primitivních textů a vrhnout na ně nové světlo. Kidjo a Byrne jsou dlouholetými přáteli a vzájemnými obdivovateli. Byrne se ostatně ke Kidjo připojil na pódiu v newyorské Carnegie Hall, aby na oslavu alba zazpíval Once in a Lifetime. Zdá se tak příhodné, že přibližně po čtyřiceti letech našlo album Remain in Light v interpretaci Angelique Kidjo nový život.


Kromě toho, že Angelique Kidjo před pár týdny získala prestižní cenu Polar, kterou obohatila svoji dosavadní sbírku pěti Grammy, ji v roce 2021 časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Vyjádřil jí tím uznání nejen za sílu hudby, ale také za její práci vyslankyně dobré vůle UNICEF a bojovnice za práva žen v Africe. Uznáním nešetří ani její kolegové. Když skladatel Philip Glass v roce 2019 premiéroval svou 12. symfonii, trval na tom, aby se pozice sólistky ujala právě Kidjo.

Info

Prague Sounds:
Angelique Kidjo (bj)
7. 11. 2023 20:00
Forum Karlín, Praha
web festivalu

foto © Youri Lanquette

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezinárodní komiksový festival KOMA

redakce 02.06.2023

Již tradičně se uskuteční komiksový battle nebo storytelling spojený s živým malováním a také večerní koncerty.

Mighty Sounds v čele s Rancid

redakce 01.06.2023

Na Mighty Sounds je pověstná především uvolněná atmosféra, která není tvořena jen hudebním programem.

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce 30.05.2023

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde.

U:fest v Rožnově pod Radhoštěm podruhé

redakce 29.05.2023

U:Fest tematicky pokračuje ve zkoumání zprostředkování kultury a umění v době vysoké technologické digitalizace a umělé inteligence.

Třetí ročník minifestivalu Hacienda Barcelona

redakce 28.05.2023

Tahouny akce bude vedle Orient nebo Alpha Strategy i delegace tří rakouských kapel.

Festival Slunovrat nabízí

redakce 28.05.2023

Young Gods, Tata Bojs, prof. Zubov či Olga Sommerová – to jsou některá jména z více než stovky vystupujících.

International Shakuhachi Festival Prague: Hudba a změněné vědomí

redakce 26.05.2023

Letošní ročník nabídne devět koncertů a na čtyřicet výukových lekcí hry na tradiční japonské nástroje.

Zahajovací koncert MFF Karlovy Vary s kapelou Morcheeba

redakce 25.05.2023

Slavnostní koncert letošního ročníku bude mít letos exkluzivní obsazení. Kromě Russella Crowea a kapely Indoor Garden Party zahraje také britská Morcheeba.

Lunchmeat Festival 2023 se dívá pod povrch

redakce 24.05.2023

Kromě mezinárodních umělců chceme letos zviditelnit výjimečné místní hudebníky, které neustále objevujeme na naší agilní scéně, říkají organizátoři.

Vrací se Prague Death Mass

redakce 24.05.2023

Festival nabízí atmosféru i nekompromisní agresi, kapely ortodoxní i experimentální umělce, zavedené spolky i novější jména.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace