Články / Recenze

Ani fena neo(d)pouští (Jakuba Katalpa a její Němci)

Ani fena neo(d)pouští (Jakuba Katalpa a její Němci)

Petr Janiš | Články / Recenze | 11.08.2013

Kniha Němci je posledním románem spisovatelky a výtvarnice Jakuby Katalpy, který byl v letošním ročníku Magnesia litera nominován na cenu Litera za prózu.

Román se odehrává ve dvou časových rovinách, v přítomnosti a minulosti. Přítomnost reprezentuje vnučka, která se snaží zjistit podrobnější informace o své babičce, o jejíž existenci ví pouze zprostředkovaně přes zasílané balíčky se sladkostmi. Minulost zas odkrývá příběh Kláry Rissmannové na pozadí dějinných událostí 20. století (od první světové války přes období krize až po poválečnou situaci v osvobozené Praze), kterým tehdy mladá učitelka čelila. Ani zde nechybí ožehavé téma sudetoněmeckého pohraničí. Avšak oproti nedávno vydaným knihám s touto tematikou (viz romány Vyhnání Gerty Schnirch nebo Habermannův mlýn) se Katalpa nevěnuje poválečnému běsnění a mstě vítězů na poražených. Snad jen letmá zmínka těhotné Kláry na policejní stanici upomíná na tyto činy.

Jednou z dějových linií je hledání důvodu, proč byl ponechán dvouměsíční Klářin syn Konrad v poválečné Praze („Chtěla ho opustit; to byl jediný závěr, ke kterému dospěl. Ani fena neopouští štěňata; jeho matka musela být horší než zvíře...“), a historické paměti událostí, které tehdy mladou učitelku zasáhly. Odpověď na pomyslnou otázku, je-li možno někoho za (možná) nepochopitelný čin automaticky odsoudit, autorka ponechává na čtenáři. Ten má oproti rodinným příslušníkům tu výhodu, že může prohlédnout mlhou paměti v područí Alzheimerovy choroby.

Knihu lze chápat jako obhajobu osob, které poznamenaly dějiny a dobové zvraty 20. století. Jako upozornění, že odsoudit jednotlivce na základě kusých informací, aniž by byla možnost dohledat podstatu činu, je velice jednoduché. Jednodušší, než se pídit po souvislostech. Obvinit lze spíše jen nevyzpytatelné vrtochy dějin, které se nenapravitelně vepsaly do osudů obyčejných lidí.

Text románu je rozdělený do krátkých kapitol. Některé z nich, psané stylem suchopárných statistických dat a zkratkovitostí, připomínají Ouředníkovu Europeanu: „Zatímco na každého Pařížana, včetně těch, kteří byli negramotní, připadalo jeden a půl odstavce některého z francouzských spisovatelů, na každého obyvatele Berlína připadají dva plakáty navržené a vytištěné pro národně socialistickou stranu.“

Podobně jako hrdinka, která nemá pro dávný čin své babičky pochopení, mnoho lidí po celém světě odsuzuje skupiny i jednotlivce pouze na základě mezerovitých zpráv a mělkých informací, které dennodenně zpracovávají. Čtenáři proto zůstane po dočtení knihy Němci před očima známé, ale často opomíjené doporučení, že soudit lze především na základě znalosti detailních souvislostí.

Info

Jakuba Katalpa – Němci (Host, 2012)
www.nakladatelstvi.hostbrno.cz/cs/nakladatelstvi/autori/katalpa-jakuba

foto © Zdenko Pavelka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace