Články / Recenze

Ani fena neo(d)pouští (Jakuba Katalpa a její Němci)

Ani fena neo(d)pouští (Jakuba Katalpa a její Němci)

Petr Janiš | Články / Recenze | 11.08.2013

Kniha Němci je posledním románem spisovatelky a výtvarnice Jakuby Katalpy, který byl v letošním ročníku Magnesia litera nominován na cenu Litera za prózu.

Román se odehrává ve dvou časových rovinách, v přítomnosti a minulosti. Přítomnost reprezentuje vnučka, která se snaží zjistit podrobnější informace o své babičce, o jejíž existenci ví pouze zprostředkovaně přes zasílané balíčky se sladkostmi. Minulost zas odkrývá příběh Kláry Rissmannové na pozadí dějinných událostí 20. století (od první světové války přes období krize až po poválečnou situaci v osvobozené Praze), kterým tehdy mladá učitelka čelila. Ani zde nechybí ožehavé téma sudetoněmeckého pohraničí. Avšak oproti nedávno vydaným knihám s touto tematikou (viz romány Vyhnání Gerty Schnirch nebo Habermannův mlýn) se Katalpa nevěnuje poválečnému běsnění a mstě vítězů na poražených. Snad jen letmá zmínka těhotné Kláry na policejní stanici upomíná na tyto činy.

Jednou z dějových linií je hledání důvodu, proč byl ponechán dvouměsíční Klářin syn Konrad v poválečné Praze („Chtěla ho opustit; to byl jediný závěr, ke kterému dospěl. Ani fena neopouští štěňata; jeho matka musela být horší než zvíře...“), a historické paměti událostí, které tehdy mladou učitelku zasáhly. Odpověď na pomyslnou otázku, je-li možno někoho za (možná) nepochopitelný čin automaticky odsoudit, autorka ponechává na čtenáři. Ten má oproti rodinným příslušníkům tu výhodu, že může prohlédnout mlhou paměti v područí Alzheimerovy choroby.

Knihu lze chápat jako obhajobu osob, které poznamenaly dějiny a dobové zvraty 20. století. Jako upozornění, že odsoudit jednotlivce na základě kusých informací, aniž by byla možnost dohledat podstatu činu, je velice jednoduché. Jednodušší, než se pídit po souvislostech. Obvinit lze spíše jen nevyzpytatelné vrtochy dějin, které se nenapravitelně vepsaly do osudů obyčejných lidí.

Text románu je rozdělený do krátkých kapitol. Některé z nich, psané stylem suchopárných statistických dat a zkratkovitostí, připomínají Ouředníkovu Europeanu: „Zatímco na každého Pařížana, včetně těch, kteří byli negramotní, připadalo jeden a půl odstavce některého z francouzských spisovatelů, na každého obyvatele Berlína připadají dva plakáty navržené a vytištěné pro národně socialistickou stranu.“

Podobně jako hrdinka, která nemá pro dávný čin své babičky pochopení, mnoho lidí po celém světě odsuzuje skupiny i jednotlivce pouze na základě mezerovitých zpráv a mělkých informací, které dennodenně zpracovávají. Čtenáři proto zůstane po dočtení knihy Němci před očima známé, ale často opomíjené doporučení, že soudit lze především na základě znalosti detailních souvislostí.

Info

Jakuba Katalpa – Němci (Host, 2012)
www.nakladatelstvi.hostbrno.cz/cs/nakladatelstvi/autori/katalpa-jakuba

foto © Zdenko Pavelka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pojďme dál (Paramore)

Viktorie Motlochová 30.03.2023

Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace