Články / Recenze

Arcade Fire na tanečním parketu

Arcade Fire na tanečním parketu

Jakub Lobl | Články / Recenze | 25.10.2017

OHODNOŤTE DESKU

Arcade Fire vydávají nové album, což je událost pro dychtivé fanoušky, i pro hudební kritiky. Ti Kanaďany nosí, někdy až přehnaně, na rukou a každý jejich počin ještě před dokončením automaticky řadí mezi ty nejlepší daného roku. A nebylo tomu jinak ani s Everything Now, jemuž předcházela masivní a taky kontroverzní reklamní kampaň - skupina si vytvořila webovou stránku, kde hodnotila sebe sama, taky bylo možné objednat si nahrávku na USB flashce zabudované ve fidget spinneru za 109 $, obojí se ale ukázalo jako (špatný?) vtip.


Titulní singl potvrdil, že kapela se ke svým indie kořenům jen tak vrátit nehodlá, spíše pokračuje v tom, kde skončil předchozí, čtyři roky starý Reflektor. Arcade Fire se za doprovodu zvučných producentů, včetně Thomase Bangaltera z Daft Punk, vydávají na taneční parkety. Energický song oslavuje disko sedmé a osmé dekády a ukazuje, že by se skupině mohlo na tanečním parketu dařit, jakkoliv zazněly posměšné hlasy o novém materiálu ABBY. Skladba Creature Comfort pak svým zvukem i pochmurným textem („God, make me famous. If you can’t just make it painless. Just make it painless...“) připomíná New Order v dobách své největší slávy a We Don’t Deserve Love zapůsobí nenuceným a přirozeným dojmem. Ale jinak, co se hudby týče, je to vše. Nahrávka stojí na několika písních a zbytek – jako třeba odrhovačka Electric Blue, nepochopitelně zvolený druhý singl Signs of Life nebo song Peter Pan, působí jako vata k naplnění stopáže. Což podtrhují téměř totožné skladby Infinite Content a Infinite_Content, které se odlišují jen tempem a použitými nástroji.

Everything Now je podprůměrná deska, která v kontextu diskografie Arcade Fire působí poněkud křečovitě. A to i textově, protože jediné, co slyšíme, je: „Love is hard and sex is easy.“ Vytknout se jim nedá pouze to, že se nebáli riskovat a šli změně zvuku naproti. Od kapely velikosti Arcade Fire je to ale po čtyřech letech čekání trochu málo.

Info

Arcade Fire - Everything Now (Columbia, 2017)
www.everythingnow.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pohyby ledu, součást větší hry

prof. Neutrino 14.03.2020

Do Gravensteenova románu je absorbována většina atributů současné literatury – záhadná vražda, detektivní zápletka, prostředí investigativní žurnalistiky, manipulace s fakty.

Došla vodka, došla kola, zůstává blues (Streichl)

Jiří Vladimír Matýsek 13.03.2020

Ostravský bard, který dokázal do svých textů otisknout onu bluesovou náladu, opravdovost a zkušenost nelehkého života.

Reflexe dnešní doby (DJ Shadow)

Dominik Polívka 01.03.2020

Our Pathetic Age není nijak průlomové album, je však precizně poskládané, osobité a věrně zachycuje současnost co do zvuku i textu.

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.