Články / Recenze

Árstíðir na hraně alternativy - nebo už za ní?

Árstíðir na hraně alternativy - nebo už za ní?

Barbora Kadlíčková | Články / Recenze | 04.12.2018

Árstíðir nejsou pro české publikum neznámou formací, odehráli tu za posledních pět let hned několik koncertů, a obecně se řadí do škatulky indie folk nebo chamber pop. Od jejich posledního alba, crowdfundingového úspěchu Hvel uplynuly tři roky a došlo k dalšímu zúžení ansámblu. Do jakých vod se na novince Nivalis vydala populární islandská kapela letos?

Úvodní singl While This Way naznačuje, že současné trio doplněné hostujícími hudebníky se tentokrát více zaměřilo na práci s elektronikou, která s barevně jednotnými zpěvy a echem smyčců působivě vykresluje širou zimní krajinu. Dlouhou dobu si Árstíðir vystačili s kytarami, klavírem, barvitě propracovanými houslemi a violoncellem, které bohatě zastaly i rytmickou stránku. Aktuálně se přidávají bicí - od několika experimentů na Hvel jsou zde využívány prakticky v plném rozsahu stopáže. Skvěle fungují v rytmické Lover, ovšem o několik tracků později jsou už poněkud repetitivní a jejich použití vyznívá místy nuceně. Nivalis přináší sonicky široké kousky i komorní balady. Éterická Mute rozehrává mrazivou elektronickou plochu zdobenou vrstvami houslí, která se mírně úsměvným rockovým beatem láme do ploužáku, zatímco v rádiové In the Wake of You by stačilo přidat zpěvačku se sametovým altem a výsledek by se bez větších úprav hodil pro příští bondovku.

Na třináctitrackové desce dominuje angličtina, islandština zazní pouze v temnější, progresivněji laděné Thar sem enginn fer. Smyčce vzhledem k objemu elektroniky často ustupují do pozadí a po odchodu fenomenálního houslisty Karla Jamese Pestky (nyní spolupracuje s Ólafurem Arnaldsem či Iamthemorning) jsou spíše romantizujícím doplňkem. Výraznějších ploch se dočkají například v mysteriózním valčíku Circus nebo v nevěrohodně vyznívající Please Help Me.

Uhlazené vokály tria podporují intimní vyznění vztahových a introspektivních zpovědí, časem ale přichází stereotypní opakování nápadů, kterým by slušela větší emoční rozdílnost. Nivalis je snahou o osobité propojení současných elektronických a popových trendů s folkovým základem, bohužel se to ne zcela daří. Deska častěji přechází k ověřeným rádiovým schématům a nevyhne se oslabujícím klišé, ať ve zkreslení zpěvu, v nevhodně použitých elektronických odkazech minulých dekád či ve smyčcových aranžích. Jedinečnému projevu, vyrůstajícímu z folku a sborové tradice prostoupené klasickou hudbou, se Árstíðir touto nahrávkou poněkud vzdalují v popových vlnách. Snad v nich zcela nezmizí.

Info

Árstíðir – Nivalis (Season of Mist, 2018)
bandcamp kapely

Živě:
Árstíðir (isl)
11. 12. 2018 20:00
Melodka, Brno
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace