Články / Recenze

Árstíðir na hraně alternativy - nebo už za ní?

Árstíðir na hraně alternativy - nebo už za ní?

Barbora Kadlíčková | Články / Recenze | 04.12.2018

Árstíðir nejsou pro české publikum neznámou formací, odehráli tu za posledních pět let hned několik koncertů, a obecně se řadí do škatulky indie folk nebo chamber pop. Od jejich posledního alba, crowdfundingového úspěchu Hvel uplynuly tři roky a došlo k dalšímu zúžení ansámblu. Do jakých vod se na novince Nivalis vydala populární islandská kapela letos?

Úvodní singl While This Way naznačuje, že současné trio doplněné hostujícími hudebníky se tentokrát více zaměřilo na práci s elektronikou, která s barevně jednotnými zpěvy a echem smyčců působivě vykresluje širou zimní krajinu. Dlouhou dobu si Árstíðir vystačili s kytarami, klavírem, barvitě propracovanými houslemi a violoncellem, které bohatě zastaly i rytmickou stránku. Aktuálně se přidávají bicí - od několika experimentů na Hvel jsou zde využívány prakticky v plném rozsahu stopáže. Skvěle fungují v rytmické Lover, ovšem o několik tracků později jsou už poněkud repetitivní a jejich použití vyznívá místy nuceně. Nivalis přináší sonicky široké kousky i komorní balady. Éterická Mute rozehrává mrazivou elektronickou plochu zdobenou vrstvami houslí, která se mírně úsměvným rockovým beatem láme do ploužáku, zatímco v rádiové In the Wake of You by stačilo přidat zpěvačku se sametovým altem a výsledek by se bez větších úprav hodil pro příští bondovku.

Na třináctitrackové desce dominuje angličtina, islandština zazní pouze v temnější, progresivněji laděné Thar sem enginn fer. Smyčce vzhledem k objemu elektroniky často ustupují do pozadí a po odchodu fenomenálního houslisty Karla Jamese Pestky (nyní spolupracuje s Ólafurem Arnaldsem či Iamthemorning) jsou spíše romantizujícím doplňkem. Výraznějších ploch se dočkají například v mysteriózním valčíku Circus nebo v nevěrohodně vyznívající Please Help Me.

Uhlazené vokály tria podporují intimní vyznění vztahových a introspektivních zpovědí, časem ale přichází stereotypní opakování nápadů, kterým by slušela větší emoční rozdílnost. Nivalis je snahou o osobité propojení současných elektronických a popových trendů s folkovým základem, bohužel se to ne zcela daří. Deska častěji přechází k ověřeným rádiovým schématům a nevyhne se oslabujícím klišé, ať ve zkreslení zpěvu, v nevhodně použitých elektronických odkazech minulých dekád či ve smyčcových aranžích. Jedinečnému projevu, vyrůstajícímu z folku a sborové tradice prostoupené klasickou hudbou, se Árstíðir touto nahrávkou poněkud vzdalují v popových vlnách. Snad v nich zcela nezmizí.

Info

Árstíðir – Nivalis (Season of Mist, 2018)
bandcamp kapely

Živě:
Árstíðir (isl)
11. 12. 2018 20:00
Melodka, Brno
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.

Věčně pomíjivé pocity (Aiko)

Michaela Šedinová 14.09.2020

Album spojuje příjemné stránky popu s upřímnými texty, které odkrývají často bolestivé hledání sebe sama i k ostatním bytostem.

Pokoj na celé léto (Pottery)

Štěpán Sukdol 02.09.2020

Žánrově Pottery originálně přistupují k postpunku a art popu, nebojí se ale zapracovat i další stylotvorné prvky, například funky a groovy basové party.

Konců se nebojme, naopak je vítejme (Protomartyr)

Max Friedrich 31.08.2020

Ultimate Success Today je ucelené dílo, které demonstruje konečnost jako takovou, ať už je to, jak říká Casey, život kapely nebo život soukromý.

Izolace i nekonečná samota (Fur)

Ondřej Rudel 28.08.2020

Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees.

Fantazijné podoby budúcnosti (Deerhoof)

Richard Michalik 24.08.2020

Motív apokalypsy zvukovo definuje roztržitosť jednotlivých skladieb. Deerhoof sa príliš neohliada za melódiou alebo harmóniou.

Všetko zlé raz predsa musí skončiť (Old Man Gloom)

Filip Švantner 22.08.2020

OMG na svojej novinke vstávajú doslova z popola a je potrebné podčiarknuť, že smútok je integrálnou súčasťou nahrávky.

Ničivě přesný hlas T. S. Eliota

Libor Staněk 21.08.2020

„Do dnešní doby žádný z básníků Eliotovu Pustinu nepřekonal,“ zapsal si do deníku zkraje šedesátých let Jiří Kolář.

Zábavná hudební archeologická výprava (Yaeji)

Jiří Akka Emaq 18.08.2020

Za obřími brýlemi, které se před pár lety společně s mrkváči a roláky prokopírovaly skrz časoprostorovou anomálii do současnosti, se skrývá americko-korejská hudebnice.