Zprávy / Nové desky

Banausoi vydávají debutové album Imagines

Banausoi vydávají debutové album Imagines

redakce | Zprávy / Nové desky | 06.05.2021

Československá kapela Banausoi tvořená Petrem Vrbou, Václavem Šafkou a Ondrejem Zajacem vydává debutové album Imagines. Album vychází ve spolupráci francouzského vydavatelství Circum-Disc a českého labelu 13 raw. Kolekce zvukových příběhů je utkána tkanivem radikální improvizace a mytologie antického Řecka.

„Myslím, že na desce Imagines se nám podařilo propojit abstraktní zvukové plochy se soničtějšími a rytmičtějšími fazetami volné improvizace. V mnoha momentech na povrch ale také prosákne specifická melodičnost, která spíše než improvizující kapelu připomíná jasně strukturované písně,“ popisuje nahrávku kytarista kapely Ondrej Zajac. Trio se svým způsobem považuje za řemeslníky. Pro svůj název proto využili starou řečtinu, která slovem banausos hanlivě označovala člověka pracujícího rukama – v antickém Řecku byli mezi řemeslníky ale počítáni i umělci. V řecké mytologii a filozofii se členové kapely inspirovali i pro názvy jednotlivých skladeb a ke stejným zdrojům odkazuje také obal desky, který vytvořili výtvarníci Klára Zahrádková a Daryan Hardy.

„Všichni máme plno dalších hudebních aktivit, ale i tak jsme se rozhodli založit kapelu, a já osobně toho vůbec nelituji. Naopak! V Banausoi hrajeme a tvoříme úplně odlišnými způsoby než v našich dalších projektech,“ říká Petr Vrba, který v kapele hraje na trumpetu, klarinet a elektroniku. Album bylo nahráno v pražském studiu Mr. Wombat a v sále pardubického Divadla 29. „Improvizace, které položily základ naší nahrávce, se dají jen stěží popsat slovy. Proměnných a faktorů, které se na výsledné podobě zvuku podílely, bylo mnoho. Pro mě se ovšem nejdůležitějšími staly dva – prostorové souvislosti a myšlenkové naladění každého z nás,“ popisuje vznik nahrávky bubeník Václav Šafka.

Info

Banausoi – Imagines (Circum-Disc/13 raw, 2021)
Bandcamp kapely

foto © David Cartwright

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ima Teva vydává atmosferickou osobní zpověď

redakce 17.06.2021

Posluchače albem provází kromě atmosferické elektroniky také minimalistické, o to však působivější české texty a komorní vokál.

Be4eight v 7:40 vydal první album s názvem 7:40

redakce 15.06.2021

Be4eight se věnuje tvorbě beatů a elektronických hudebních ploch v kombinaci s akustickými nástroji, bicími a kytarou, na které zásadně hraje sám.

Zuby nehty jsou v San Francisku

redakce 15.06.2021

Zuby nehty jsou nezaměnitelné nejen v textech, ale i v rockových beatech, které hnětou folkové melodie s punkovým feelingem do originálního tvaru.

Nové LP Rest in Haste

redakce 14.06.2021

Novou desku Rest in Haste nahráli v užší čtyřčlenné sestavě. V jasnějších aranžmá tak vyniknou řezavé kytarové vyhrávky, hutná basa a rafinované rytmy.

Prago Union s novým singlem Pokračujem v jízdě

redakce 06.06.2021

Pražská kapela Prago Union vydává novou desku s názvem Made in Strašnice.

February vydávají druhé album Hyphen War

redakce 04.06.2021

Ostravsko-pražská skupina February dnes vydává druhé album Hyphen War.

Verbální akrobat Eremen a beatmaker Petijee vydávají druhou desku

redakce 03.06.2021

Verbálny akrobat, milovník oxymoronov a vrhač ostrých pančlajnov je slovenským prienikom českého Kata a britského Mika Skinnera.

Třetí autorské album Nikol Bókové

redakce 03.06.2021

Hudba zde vykresluje obrazy, emoce a střípky vzpomínek, přináší silné melodie a napětí ve střídání tempa, typické pro autorčinu tvorbu.

Midi Lidi nevydávají jednu novou desku, ale rovnou dvě

redakce 02.06.2021

Zkusme se domluvit!, vzkazují Midi Lidi ve svém hudebním manuálu.

Aleš Gajdošík vydává svůj sólový debut

redakce 31.05.2021

Sólová tvorba Aleshimu konečně umožnila prozkoumat hudební zákoutí, do jejichž stínů chtěl vždy nahlédnout.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace