Články / Reporty

Baskický rave s Crystal Fighters

Baskický rave s Crystal Fighters

David Čajčík | Články / Reporty | 17.11.2013

Na koncertě anglických Crystal Fighters nepotkáte nikoho, kdo všem okolo vypráví, jak na nich byl před x lety v klubu velikosti předsíně, když je ještě nikdo kromě něho a pár jedinců s Pitchforkem místo Googlu neznal. Představili se v Čechách sice podruhé, ale opět v relativně velké MeetFactory. Už jim toho moc nechybí – zahráli si na Glastonbury, mají song ve FIFA, zbývá přesvědčit posledních pár neznalých, že opravdu nejsou Crystal Castles. Každopádně vyprodat smíchovský klub ve stejný den, co hrajou Biffy Clyro v Roxy, značí, že Češi byli na jejich indie párty po dvouleté pauze správně nadržení, o tom žádná.

Calm Season si téměř na rok přesně od vydání debutového alba Mosaic Views střihli svůj pravděpodobně nejdůležitější koncert, při kterém zužitkovali potenciál oslovit početný zástup mládeže pod pódiem. Duo z Prahy oplývá bezbřehou dávkou poetiky a zaoblené tóny violoncella Terezie Kovalové přispívají k tolik potřebnému znovuzrození tohoto nástroje na poli populární hudby. Při písni Shine mi kamarádka zarytě tvrdila, že to musí být cover. To většinou znamená, že je buď melodie tak zprofanovaná, že má každý pocit už miliontého poslechu, nebo je ta píseň tak dobrá, „že ji přece nemohli vymyslet oni“. Ať je to jak chce, chtěl bych, aby můj život měl takový soundtrack. I přes to všechno si myslím, že Calm Season se do továrny ten večer příliš nehodili, protože hluk v sále byl tak velký, že prostor pro jejich intimní hudbu nepostačoval. Snad jen energický singl One Day se zaslouženě protlačil skrz dav pártychtivých fanoušků.

A i ti se dočkali. Otvírák Solar System je se svým zlehka gradujícím popěvkem končícím elektronickou basovou erupcí esence všeho tanečního, co se v Crystal Fighters skrývá. Takovou věc si můžete představit, jak hraje v moskevském klubu pro zlatou mládež, na španělské pláži nebo na americkém pouštním indie festivalu. A pokud by tam zrovna hráli Vampire Weekend, tak by si společně mohli zahrát LA Calling, protože to tak či tak zní jako kolaborace. Crystal Fighters si skutečně berou inspiraci z různých koutů světa reálného i hudebního, ale převažujícím elementem je drásavý vibrující elektronický podklad a nepochopitelná chytlavost naprosto každé písně. I Do This Everyday nebo syrová I Love London s opojným rituálním intrem hraným na dva kotle vytvořily baskickou rave párty, která sice mohla trvat i kratší dobu (a mít mnohem lepší zvuk), ale co bychom si bez těch hitů počali?

Na druhém albu Cave Rave se Crystal Fighters přece jenom posunuli k rockovějšímu zvuku, ať už k přímočarému skákacímu hitu Are We One nebo folkovější You & I, a i když byl na pódiu najatý bubeník, elektronická aranžmá převažovala. Is it possible to separate the body from mind and soul? Je možné oddělit Crystal Fighters od tanečního šílenství, od epileptických oslňujících stroboskopů, slow motion tanečních pohybů frontmana Sebastiana Pringla, synťáků nebo dvou nádherných vokalistek Mimi a Laure? Co by vůbec zbylo? Pořád hodně! Crystal Fighters mají skvělou live show, se kterou můžou kamkoliv a strhnou kohokoliv.

Téměř nakonec zahráli Bridge of Bones. Geniální balada, kterou by měli samplovat do žebříčkových R&B songů, aby vehnali lidem slzy do očí. So I write you with love from the wide ocean. O nějaké přeceňovanosti se nedá ani mluvit. Jednou budou možná návštěvníci této párty vyprávět všem okolo, jak na nich byli v roce 2013 v KLUBU!

Info

Crystal Fighters (uk) + Calm Season
14. 11. 2013, MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace