Články / Offtopic / / Movie/dox

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda | Články / Offtopic / / Movie/dox | 16.03.2022

Snímek Lidi krve divadelníka a filmového experimentátora Miroslava Bambuška již sice od své listopadové premiéry stačil vymizet z kin, na VOD platformě distributora je však stále k mání. To kromě samotné možnosti podívat se na tohle v mnohém vybočující dílo otevírá brány kreativitě při nastavování okolností projekce. Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Bambuškův audiovizuální trip totiž vyniká právě v postihnutí, podtrhnutí a dotvoření surově mystického genia loci severozápadního pohraničí, v němž kdejaký kámen či strom uchovává vzpomínku na staré křivdy a ze zbytků domů pohlcovaných přírodou i zchátralých továren jsou slyšet ozvěny (po)válečného násilí, zvlášť když jejich návštěvník konzumuje psychotropní látky v takové míře jako „hrdinové“ Lidí krve.

Snaha podrobně rekonstruovat fabuli filmu je předurčena k nezdaru, protože její logika se stejně jako příčetnost postav rozplývá ve směsi přes alobal sublimovaného pervitinu, silných prášků na předpis a vývarů z neznámých bylin. Z tohoto smysly rozšiřujícího oparu vyplouvá torzo příběhu o psychotickém dělníkovi Ottovi, potomkovi sudetoněmeckého továrníka. Ten se stává průvodcem pitoreskní družiny v čele s bohatým, umírajícím Schwarzem, někdejším národním správcem, který se chce vyrovnat se svou temnou minulostí. Na tajemném místě plnícím každé přání kdesi uprostřed krušnohorských lesů se pak vlivem výše zmíněných substancí, šílenství, blízkosti smrti a magie místa začíná současnost prolínat s minulostí i znepokojivými halucinacemi a Otto objevuje krvavé pouto, jež ho napříč časem pojí se Schwarzem.

Excesivní stavy vědomí motivují kromě vyprávění též formu díla. Bizarně groteskní scény z přítomnosti i linii minulosti hrající si chvílemi na vážné historické drama narušují temné experimentální ruptury. V nich se mění formát obrazu, poškozuje filmová materie, zběsile stříhá nebo využívá speciální animace. Tyto trhliny jako by byly prosyceny zvířeckým řevem hlubokého nevědomí, mrtvých předků i neutěšeného regionu. Řevem německým, nutno dodat. Ač se většina dialogů, které jsou snad nejméně podstatným prvkem Bambuškova filmu, vede v češtině, vše opravdu důležité zaznívá německy. Němčina je zde jazykem démonickým i sakrálním, zní v chóru kostela i z tlam běsů při nejextrémnějších stavech existence.

Avšak brát Lidi krve jako intelektuální cvičení a pokoušet se toporně interpretovat jednotlivé metafory a alegorie, ať už zamýšlené či nikoli, by bylo zbytečné. Film daleko více odmění imerzivní divácký přístup soustředěný na smysly a bezprostřednost působení jeho obrazů. Právě tento požitek z atmosféry snímku může umocnit prostředí jeho sledování. Takže hurá do Sudet!

Info

Lidi krve
režie: Miroslav Bambušek, 2021
web distributora

foto © se svolením Aerofilms

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sám a nevědět nic (Karaoke Blues)

Tomáš Jančík 05.01.2024

Kaurismäki vytvořil nadčasový snímek o opuštění a strachu ze sblížení, ale s notnou dávkou humoru a romantiky.

Ladies and gentlemen, Beyoncé (Renaissance: A Film by Beyoncé)

Klára Řepková 05.12.2023

K tomu se přidává propracovaná choreografie se skupinou tanečníků, kapela a skvělé album inspirované discem ve středu pozornosti a velkolepý spektákl je na světě.

Krvavý epos (Zabijáci rozkvetlého měsíce)

Tomáš Jančík 30.11.2023

Scorsese si v mocných stopážích už desítky let libuje, takže i když pracuje s pomalejším tempem, není tu prostor na slepá místa a délka je adekvátní obsahu.

Buď já, nebo ona! (Přišla v noci)

Tomáš Jančík 09.11.2023

Na Letní filmové škole se sál oprávněně bavil celou hodinu a půl a po skončení sklidil film nadšený potlesk, následovaný ovacemi pro svéráznou představitelku matky Simonu Pekovou.

Tři hodiny v Taylorlandu (The Eras Tour)

Klára Řepková 20.10.2023

Když letos na jaře americká zpěvačka Taylor Swift vyjela na turné, rychle se z toho stal pořádně megalomanský projekt. Filmová verze koncertu jako alternativa?

Ponurost lidského bytí (Asteroid City)

Andrea Kubová 12.10.2023

Ačkoliv pro některé zůstávají jeho charakteristické manýry nepostradatelné, pro jiné se stávají jaksi okoukanými.

I panenky mají své dny (Barbie)

Tomáš Jančík 22.08.2023

Tvůrčí svoboda, jakou od mateřské firmy snímek dostal, je až překvapivá, protože od prvního momentu se s ní hlas vypravěčky nemaže.

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julia Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace