Články / Offtopic / / Komix

Before Watchmen: To je vražda, [ne]napsal Alan Moore

Before Watchmen: To je vražda, [ne]napsal Alan Moore

apx | Články / Offtopic / / Komix | 01.03.2015

Amanda Conner – Darwyn Cooke
Před Strážci: Minutemani / Hedvábný Přízrak
Že Alan Moore nesnáší, když mu někdo sahá na práci, je stará písnička. Od filmových adaptací se distancuje, na práva i finanční náhrady kašle, a ještě všechny pozuráží a prokleje. Svůj opus magnum Watchmen si považuje zejména pro „integritu literárního díla“ a že se netříští do nekonečna pokračováními, prequely a spin-offy; nabídku DC Comics, aby zpracoval Rorschachův deník nebo Minutemany, rituálně odmítl. Ale jelikož DC má na Strážce práva, můžou si dělat, co chtějí – třeba vydat devět nových sérií, dějově předcházející vzniku kultovního týmu. „Completely shameless,“ tvrdí Moore. Horší než film V for Vendetta to snad nebude, ne?

Díl patrně nejzásadnější (a určitě nejbohatší) jsou pilotní Minutemani Darwyna Cookea, kde Hollis Mason, původní Sůva, sepisuje svoji autobiografii, v níž se chystá odhalit o úderce ze 40. let úplně všechno, a tak události a vztahy znovu v paměti přehrává. Možná nestoudné, ale slušně vyvedené. O příběh Hedvábného přízraku, resp. vztahu Laurie Jupiter a její matky Sally, se Conner rozdělil s kreslířkou Amandou Conner (díky čemuž vznikl graficky zřejmě nejoriginálnější sešit celého projektu, byť je hedvábná série obsahově slabá). O trochu nestoudnější, ale střílet se z toho taky nemusí.

Pro neznalé původních Strážců se jedná o sbírku zábavných komiksů, byť bez přesahu a trvalejší hodnoty. Fanoušci kontextu si relativně originálně zopakují, co už znají, jelikož Cooke se v zásadních dějových linkách a ani detailech s Moorem nerozchází. A na čtenářích samotných, resp. na jejich svědomí je, jak se s touto nestoudností vyrovnají.

Brian Azzarello – Lee Bermejo – J. G. Jones
Před Strážci: Komediant / Rorschach
Po premiérových příbězích Minutemanů a Hedvábného přízraku přišel další díl série; vydavatelství vsadilo na dvojitý těžký kalibr a naservírovalo kombinaci nejoblíbenějších postav komiksu: Rorschacha a Komedianta, oba navíc pod taktovkou inženýra amorálních lidských duší Briana Azzarella (100 Bullets). A rozdíl oproti prvnímu dílu je znát.

Komediant se v šesti volně navazujících svazcích v úsporné kresbě J. G. Jonese dostane ze zahrady Kennedyových přes Vietnam až do losangelského hotelu Ambassador v roce 1968... a modří již vědí. Komplikovaný (neplést si s „komplexní“) a historicky velmi odvážný příběh zůstává často v rovinách náznaků a teorií, životem Eddieho Blakea se zmateně motají JFK, Jackie, Marilyn i Nixon, pointy zůstávají nevyřčeny – přesto vás Azzarello umí pekelně namíchnout a to je, myslím, v komiksu dobře. Podobně temná, ale úplně jinam zasazená Rorschachova newyorská krimistory – ve skvělé vizuální úpravě Lee Bermeja – vypráví deníkem Waltera „taxi drivera“ Kovacse o zločineckém gangu a o „pravé tváři města“. Což je premisa natolik opotřebovaná, že nebýt maskovaného domobrance (města, které nenávidí), sotva byste si na ni za týden vzpomněli. Ale i když má série dlouhý seznam nedostatků a Alan Moore se obrací v rakvi (ve které soudě dle jeho vyznání spí), Azzarellovy kroniky jsou vděčné, zábavné a, minimálně v rámci série Před Strážci, nadprůměrné.

J. M. Straczynski – A. Hughes – Kubert Bros. – E. Risso – B. Sienkiewicz
Před Strážci: Sůva / Dr. Manhattan
Six down, two to go. Kontroverzní prequel kultovního komiksu odkryl další střípky mozaiky i v češtině v roce 2014, a to v příbězích Dr. Manhattana, Sůvy a záporáka Molocha. Aneb Všechno, co jste chtěli vědět o Strážcích, ale báli jste se zeptat Alana Moorea.

Časový rozestup pomáhá, přesto je s přibývajícími díly cítit, jak se všechno do zblbnutí opakuje. Pochopitelně – jednak je dějová linka daná originálem, který pomocí flashbacků řadu událostí už vysvětlil, jednak jsou životy jednotlivých postav úzce propojeny. Nezbývá než nastavovat bočními liniemi, které trpí nudou a neoriginalitou. To postihlo ušatého Edgara Jacobiho, jinak Mystika Molocha, který navíc v kresbě Eduarda Rissa připomíná Čtyřlístek, a Sůvu, jehož příběh je možná víc příběhem Rorschachovým a omšelá „preacherovská“ zápletka s Reverendem Deanem na pěst. Ne náhodou napsal hostující scénárista J. Michael Straczynski i několik dílů seriálu To je vražda, napsala.

Šedivý průměr nápadně zvedají čtyři sebrané sešity ve výjimečné kresbě Adama Hughese, věnující se Dr. Manhattanovi a smrtelnému životu Jona Ostermana. Časovými rovinami proplouvající monolog vystavuje silný a přesvědčivý mýtus jediného Strážce s nadpřirozenými schopnostmi a pouští se na tenký let ambic přesáhnout původního tvůrce. Škoda, že po graficky bravurně zvládnuté konfrontaci s Ozymandiasem a následné zkratce, kde se čtenář neznalý originálu absolutně nechytá, ústí příběh do poněkud odfláknutého mimozemského závěru. I Straczynského série tak zůstává pouhou připomínkou, jak komplexní, po všech stránkách dokonalý komiks Mooreovy původní Strážci jsou.

Len Wein – John Higgins – Jae Lee – Steve Rude
Před Strážci: Ozymandias / Karmínový Korzár
Konečná, vystupovat! Na sklonku roku 2014 vyšel poslední, v pořadí čtvrtý hardcore-hardcover „dosud neznámých dějin před Strážci“. Život stěžejnímu dílu amerického komiksu v roce 1986 společně vdechli Alan Moore a vydavatelství DC Comics; o čtvrtstoletí později jsme svědky střetu byznysplánu neurčitých ambicí a skřípání zubů původního tvůrce. „Completely shameless.“ Moore samozřejmě dávno a dobře věděl, aniž přečetl jedinou stránku.

Poslední část Before Watchmen kompiluje autoportrét Adriana Veidta (Ozymandias), pirátskou historku Prokletí karmínového korzára a příběh do počtu, smutně krátký osud Billa Bradyho alias Dolarového Billa. Autorem všech tří částí je Len Wein, tvůrce Bažináče, ale nedá se říct, že by se s tím nějak zvlášť mazal. Ozymandias je zajímavý, protože v celém románu nejdůležitější, a je to kresba Jae Lee, která dokonale ilustruje bohorovnost a elegantní zenovou aroganci, Veidtův charakter. Oproti tomu, prokousat se Higginsovým temným Korzárem v kuse je nemožné, ale snad to je záměr – odkaz na útržkovitost Příběhů černé lodě původních Strážců. Nad Billem béčkaře Steva Rudea visí malý bezvýznamný otazník.

Otazník je také symbolem celé série Před Strážci. Nechce se věřit, že by se za tak rozsáhlým a nákladným dílem skrývala jen vidina šesti- nebo sedmimístného čísla v dolarových bankovkách, případně popíchnutí trucujícího šamana Moorea, což by ostatně bylo velmi, velmi, velmi hloupé a neprozřetelné. Tak či tak, můžeme se radovat. The Times They Are A-Changin'. Je to za námi.


Info

Před Strážci
BB/Art 2013-2014
Překlad Viktor Janiš
www.bbart.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace