Zprávy / Festivalové

Beseda odkrývá program

Beseda odkrývá program

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.12.2023

Do čtvrté dekády existence po letošních oslavách jubilea vstupuje festival Beseda. V prvním kole bookingu se pořadatelé zaměřili na jména, která aktuálně rezonují na české a slovenské nezávislé hudební scéně. V ohlášené sestavě nechybí domácí Island Mint, Anki, Tomáš Palucha, post-hudba, dné, Ametyst a Oswaldovi, ze Slovenska přijedou Vojtik, Kodiki, Ničiteľ, Supaspicybois a FVLCRVM.

Dvojice post-hudba, patrně nejvýraznější zástupce z ohlášených českých jmen, na albu My všichni tady a teď mluví o snaze vyrovnat se s obrazem světa, který už nikdy nebude jako dřív. Ondřej Holý alias dné se pohybuje v oblasti křehké, introvertní a stále vlídnější ambientní elektroniky. Nahrávka Basic Living je protikladem k umění, které se zabývá koncem světa, klimatem nebo současnými společenskými problémy. Rauš je nezbytně krátký a pomíjivý okamžik transu a radosti, něco jako pobyt člověka na tomhle světě. Stejně se jmenuje i jedna z událostí letošního roku – novinka kapely Tomáš Palucha, na níž se hudebníci vrátili k principu jednoduchého rokenrolu.


Osvěžením letošního programu bude kapela Ametyst kolem populárního producenta Ventolina. Debut Soft Freezy Dolce je plný obydleného techna, diska a poťouchlých kytarových riffů. Česko-vietnamský rapper Anki, který bodoval v cenách Vinyla, prostřednictvím svých písní hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Vítězové letošní soutěže Czeching Radia Wave Island Mint hrají mix sunshine popu, garage rocku a devadesátkového shoegaze. Oswaldovi míchají vlivy psychedelického rocku, spaghetti western soundtracků, ale i zneklidňujících hlukových pasáží.

„Z každého žánru se snažíme vytáhnout to zajímavé, co právě hudební scéna nabízí. Jména, která přichází s něčím novým, zachycují stav současného světa, je za nimi silný příběh, korzují s nadhledem mezi žánry a ovlivňují tím směřování celé domácí scény,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Výrazné zástupce bude mít v Tasově i slovenská scéna. Fenoménem je Vojtech Klinec alias Vojtik, který mezi svými lovesongy tematizuje coming out, hluboké emoce a společenskou kritiku. Kodiki představuje pestrou škálu hudebních stylů, od futuristického ambientu po jungle, nightcore, hyperpop nebo trance. Štiplavý živel vytvořený extrémními životními podmínkami košických středoškolských intrů, to jsou Supaspicybois. Skupina Ničiteľ svou tvorbu charakterizuje jako dark bass'n'drum core. Jejich skladby evokují obrazy temnoty, bezmoci a beznaděje. Blíže představit nepotřebuje producent Pišta Kralovič alias FVLCRVM, který přirozeně osciluje mezi IDM, hyperpopem, housem, to celé v kabátě ušitém z klubového zvuku.

„Jednáme také s několika umělci ze zahraničí. Rádi bychom na festival opět dovezli nějaká zvučná jména, která rozhodně nebudou jen do počtu. Doufáme, že budou mít podobnou váhu jako v minulosti třeba Algiers nebo loni The Murder Capital,“ láká do Tasova dramaturgyně festivalu Kač Fišer.

Info

Beseda
2.–⁠3. 8. 2024
Tasov u Veselí nad Moravou
Fb událost

foto © Romana Kovacs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Let It Roll míří na americký South by Southwest

redakce 05.03.2024

Jako vůbec první český festival v historii totiž získal možnost kurátorovat jednu z hudebních scén festivalu.

Beseda zve na zámořské Snõõper a Kollaps i legendární Ecstasy of Saint Theresa

redakce 04.03.2024

Nashvillský punkrockový kvintet Snõõper, industriální Kollaps z Melbourne, ale také dvě české legendy, Ecstasy of Saint Theresa a Moimir Papalescu & The Nihilists. A další!

Holandský Rewire oznámil třetí vlnu jmen pro letošní ročník

redakce 04.03.2024

Festival se bude konat zkraje dubna na dvaceti různých místech v holandském Haagu.

Na Pohode Peggy Gou

redakce 03.03.2024

Peggy sa stala rýchlo populárnou vďaka svojmu štýlu, v ktorom kombinuje house, techno, electro a elementy tradičnej kórejskej hudby.

Další jména našlapaného Meltu

redakce 02.03.2024

Podle ředitele festivalu Floriana Czoka chce Melt potvrdit svou pozici na německé festivalové scéně v představování off-popové a elektronické hudby.

Letošní ročník FAMUFESTu je jubilejní

redakce 02.03.2024

Festival nabídne nejen filmy, ale i divadelní představení, koncerty a přednášky. Pozvání přijala polská režisérka Agnieszka Holland.

Jazzanova i Prago Union na Mladí ladí jazz Open air

redakce 01.03.2024

Festival Mladí ladí jazz šestnáctým rokem nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům.

Sound festival promění opuštěnou pražskou halu v berlinský warehouse

redakce 29.02.2024

Prostor se během páteční noci promění ve středobod české techno komunity.

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace