Články / Sloupky/Blogy

Best of 2013 (podle Freakshow)

Best of 2013 (podle Freakshow)

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 08.01.2014

Jako každoročně vítám nově příchozí rok kocovinou a shrnutím toho uplynulýho. Nejinak tomu je i letos, takže to vezmeme pěkně popořádku. Tradiční novoroční kompilace toho nejlepšího, co jsem měl možnost slyšet v loňskym roce, budiž symbolickou tečkou za relativně nabušenejma hudebníma žněma, který se, ruku na srdce, nijak zvlášť nelišily od žní v předminulym roce i v letech předešlejch, takže tenhle průřez bude vypadat velmi obdobně jako průřezy předtím, akorát se změní obsazení. O podobě mixu rozhodovalo tisíc aspektů, který měly ideálně zjednodušit výběr toho skutečně nejlepšího, leč nestalo se tak, a výsledný dvojcédéčko tudíž berte jako letmej nástin a malý procento toho, co by za normálních okolností vydalo na pěknej pětidisk. Drtivá většina zařazenejch jmen je dostatečně výmluvná, a pokud sem tam zabrousíte na moje stránky, případně na články, který píšu mimo blog, tak by vás tenhle výčet neměl nijak zvlášť překvapit.

Hned zkraje roku jsem se vrhnul na dlouho připravovanou kompilaci českejch kapel !CZECH (o jejímž pokračování uvažuju v řádech týdnů) a jsem tuze rád, že několik z hrdinnejch účastníků letos dostálo svý pověsti nadějnejch domácích debutantů/stálic. Lightning Glove , No Pavarotti a loni vydali nejlepší domácí alba. Na paty jim šlapou a pozoruhodnej Střed Světa . Spojnicí všech zmiňovanejch je skutečnost, že jejich produkce cíleně nebo mimoděk ignoruje hranice, nepoklonkuje trendům a stává se průkazem toho, že českej produkt neznamená chudá variace na světový dění, ale funguje samostatně a definuje něco jako specific kej tuzemskej zvuk.

Zásadnim aspektem hudebního dění byla výrazná ženská převaha, ať už šlo o představitelky současnýho popu jako Sky Ferreira, Glasser, Julia Holter, Berglind Ágústsdóttir, Solange nebo FKA Twigs, nebo o jejich ujetější souputnice , Circuit Des Yeux, Puce Mary, Tirzah, Sapphire Slows, nebo Quiltland . Holčičí invazi jsem shrnul v kompilaci GIRLS!, tak si doplňte jména podle uvážení.


Hodně se mnou zahejbala scéna současnýho techna a jeho experimantálních odnoží, která vyvrhla nespočet zajímavejch alb a projektů. Abdulla Rashim, Lodbrok, trojlístek Demdike Stare/ Suum Cuique/ Miles, taky Huerco S., These Hidden Hands, Evian Christ, Daniel Menche, Ron Morelli, Vatican Shadow, Emptyset, The Haxan Cloak, Lumigraph, Gobby, Steve Hauschildt, Oneohtrix Point Never či Run Dust + dalších osm miliónů jmen zaštítěnejch labelem Opal Tapes, kterejžto dostává pomyslnej metál za agilnost roku.

Když už jsme u tý agilnosti, nemůžu nezmínit osvícený snahy tuzemskejch promotérskejch nadšenců, který můj kulturní rok zásadně opepřili nespočtem vybranejch živáků. Áemko, Landmine Alert a Goldmine jsou stálice, Baba Vanga jsou nováčci a nikomu nedržim palce víc. Objev roku. Brňáci AVA si rozjížděj svoje seance už nějakej ten pátek, a kdybych si dával nějaký předsevzetí, tak si slíbim, že letos už konečně zvednu prdel a navštívim nějakou z jejich kultovních audio přednášek na téma progres v praxi. Zatím pouze ideologickej fanoušek. Skandinávská vlna potemníků v čele s Lust for Youth, Vår nebo Holograms by vystačila na samostatnej článek a ono ejhle, tu jest.

Fuck Buttons, Dirty Beaches, Chelsea Wolfe, Káně, Tim Hecker, Braids, Autechre, Burial, Boards of Canada, These New Puritans, Dean Blunt a The Flaming Lips tradičně nezklamali. Zola Jesus, Factory Floor, Deerhunter, CocoRosie docela jo. Arcade Fire a Laurel Halo postupně rozkrejvaj svoje kouzlo, ale na zadek mě neposadili ani jeden.

The Knife představili nejhezčí uměleckej koncept roku a My Bloody Valentine jsou splněnej sen. Mutual Benefit je pohádka na dobrou noc a M.I.A. znovu flowbitch. Broadcast zažehnali smrt Trish Keenan a jejich hudba k ultradivnýmu filmu Berberian Sound Studio je soundtrack of the year. Skvělý jsou Sundrugs, Frog Eyes, Forest Swords, Helado Negro, Mykki Blanco, Cuushe, Dynoo, PVT, Empress Of, Bryce Hackford, Jessy Lanza, Lumigraph, Peals, Noveller a Raum, kde si odbočku hodila Grouper, a baví mě i tanečnější podoba Stellar Om Source.

Těšim se na nový Horrors, Planningtorock, Liars a Actress.


1. Fuck Buttons - Brainfreeze
2. Vår - The World Fell
3. Forest Swords - Thor's Stone
4. TT - Canes Venatici
5. Loveliescrushing - Darklit & Crow
6. No Pavarotti - Into the Red
7. Pharmakon - Ache
8. Sapphire Slows - Corekill
9. Lightning Glove - Plastic Zone
10. Abdualla Rashim - Alem Maya I
11. Boards of Canada - Reach for the Dead
12. Dirty Beaches - Love Is the Devil
13. Frog Eyes - Claxxon's Lament
14. Chelsea Wolfe - The'll Clap When You're Gone

Stahujte přesně tady.

Info

© Ondřej Hlaváč (autor provozuje blog Freakshow )

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Šejkr #48: Co je to vlastně to rádio?

Michal Pařízek 10.03.2021

Noční telefonáty moderátorům jsem si pak vybavil, když o podobných zkušenostech plamenně vyprávěla Apačka, která si díky svému unikátnímu tempu vybrala pro pořad Moonshine právě noční směnu.

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace