Články / Recenze

Bílá velryba, Chabouté vs Melville

Bílá velryba, Chabouté vs Melville

Martin Šinkovský | Články / Recenze | 04.02.2018

Komiksové adaptace klasické literatury v drtivé většině slouží k tomu, aby se kniha proměnila ve stravitelnější médium, k němuž nebudou mladí čtenáři cítit averzi. Kvalita těchto komiksů tomu proto odpovídá. Chaboutého Bílá velryba je však něco jiného.

Christophe Chabouté z Melvillova kanonického díla extrahoval samotnou jeho podstatu. Lov velryb a urputný hon Moby Dicka tak tvoří rámec, pozadí, na kterém vypráví příběh o myšlenkových pochodech námořníků, jejichž životním osudem se stal lov obřích kytovců. Samota, strach, těžká dřina v kombinaci se smrtící touhou kapitána Achaba po pomstě.

Chabouté neponechává nic náhodě a naprosto precizně buduje známý příběh, který si před tím pečlivě rozebral, aby poznal, co je na Bílé velrybě opravdu podstatné. Nikam nespěchá a čtenářům nabízí podrobný průřez celou velrybářskou výpravou - od příprav až po samotný lov. Přesto ani na okamžik nenudí, atmosféra a rytmus pohltí od prvních stránek.

Černobílá kresba svým nekompromisním kontrastem podtrhuje hlavní myšlenku spočívající v chorobné touze po pomstě, která vede nezadržitelně do záhuby. Pečlivě vykreslené panely nabízejí úchvatné velké celky i k smrti vyděšené pohledy oceánskými větry ošlehaných velrybářů. Nejsilněji působí pasáže, kdy je slov netřeba, Chabouté se celé kapitoly obejde s minimem slov. Rytmus porcování velryby určuje detailní popis tvrdé dřiny námořníků, aby vrcholil katarzí ve zbavení se torza ulovené velryby. Naprostým vrcholem je závěrečný střet vyprávěný pouze obrazem. Chabouté ukazuje, jak nicotný je člověk uprostřed nekonečného oceánu, v porovnání s kolosální velrybou vyniká jeho malost a malichernost.

O své nadšení z této komiksové adaptace se v předmluvě podělil i scenárista a spisovatel John Arcudi (Hellboy, Ú.P.V.O., Maska), který tvrdí, že Chaboutého Bílá velryba se vzepřela zákonu „nezpracovatelnosti“, s čímž lze beze vší pochybnosti souhlasit. Tento komiks nebude hitem mezi středoškoláky, kteří ve zkratce potřebují pojmout obsah díla – všichni ostatní budou jásat.

Info

Christophe Chabouté, Herman Melville - Moby Dick (Argo 2017, překlad Stanislav Václav Klíma a Marie Kornelová)
www.argo.cz/knihy/234140/moby-dick

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za stínem vlastní duše (Načeva)

Adéla Polka 03.07.2020

Je to plynutí v čase, plynutí hříchů v něm. Niterné pocity, pro které je forma básně ideální, vystupují ze své intimity, jsou odhaleny.

Full Moon 10: Houpací koně - Desolation Peak

Kristýna Trochtová 02.07.2020

Desolation Peak, jak lze ostatně vyčíst už z názvu, je deska inspirovaná a zároveň věnovaná Jacku Kerouacovi. V roce 2018.

V erupcích hněvu a zoufalství (Drom/Tengri)

Jiří Vladimír Matýsek 19.06.2020

Drom se netají tím, že jejich polovina je prvním vykročením k novému materiálu, prvotním průzkumem možných cest. A Tengri?

Zvukové nákresy s ostrými hranami (Anna Calvi)

Jakub Koumar 05.06.2020

Symfonicky košatý, atmosférický pop však vyžaduje i precizní zpěv, do něhož se jí v mládí zrovna moc nechtělo.

Vyzrálé spratkovství Jamese Colea

Dantez 31.05.2020

Za úsměvným akronymem se skrývají slova Money Rain Dancer a jde o proces nemálo podobný šamanistickému vyvolávání deště.

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.

Full Moon 10: Hannah Gadsby - Nanette

Lukáš Grygar 13.05.2020

Smích léčí? Vystoupení australské komičky Hannah Gadsby nemá za cíl vás pobavit, i když to Gadsby dokáže stejně samozřejmě jako největší esa stand upu.

Obžerná radost (Kvelertak)

Jiří Vladimír Matýsek 13.05.2020

Melodií od starších desek přibylo, díky tomu je i Splid o něco barevnější deskou, která nemá slabých míst.