Články / Reporty

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

Vadim Petrov | Články / Reporty | 21.08.2019

Ocelová hvězda střechy nad našimi hlavami; jak může být tak velká? Dvacítka stroboskopů na stagi se pod nimi krčí, byť bez nich by hvězdu nebylo vidět. A pod stroboskopy mrňavá postavička v zelených kaťatech brečí, vás tu je tak moc!

Eilish vypálí největší hitovku hned zkraje (a pak taky jako přídavek, přirozeně), dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky, vždyť o něm vím i já. Slečny vedle mne se nedokážou rozhodnout, jestli sedět, nebo stát, sedačky na koncertech bych zakázal, pokud nejde o Mozarta nebo ambient.

Dave Grohl o Billie Eilish tvrdí, že je Kurtem Cobainem nové generace. Sedmnáctka sebevědomější než pach mladistvých voňavek? Už nejde o flanelové košile a hlasité kytary, dnešek patří depresivním memům a mumlání. Ano, starší bratr zpěvačky Finneas si během koncertu zabrnká na kytaru i basu, ale že by to v aréně bylo slyšet, se říct nedá. Alespoň spolu sehrají dojemný okamžik, kdy usednou do společného lože a spustí skladbu, kterou takto složili ve dvě ráno. Až jim závidím jejich sourozenecký vztah.

Basy třesou kamerou, kromě pár šťastlivců úplně vpředu všichni vidí jen rozmazaný obrys tváře. Myslím, že se to k Billie hodí. Holka přede mnou streamuje na insta a když odpovídá na zprávy, skloní mobil tak, že není nic vidět. Kdysi hipícká véčka, posléze rockoví paroháči, dnes displeje mobilů. Tvoří pozemskou oblohu, za každým světélkem se skrývá příběh a riziko rychle vybité baterky, přesto nepolevují.

Finneas má celou dobu na zádech bágl. Přemýšlím, o co jde: buď camel back, ze kterého usrkává skinny bitch bůhvíjak chlazenou, nebo sub pack, osobní subwoofer prokládající celé tělo basy. Vhodné pro dubstep, ale tady?

JGrrey dostala nepříjemnou roli předskokana, lidi si ale raději dávají kuřecí nugety, hranolky a limonádu. Sázka na podobnou umělkyni ale nakonec nebyla tak hrozná, početné publikum čekající na svou bad guy se nechalo rozehřát. Nebo možná nevědělo coby, když v hokejovém sále došlo pivo ještě před koncertem.

Nevím, co znamená, když osmnáct tisíc fanynek zpívá „So you're a tough guy“, ale líbí se mi to. Premiéře Billie Eilish v Praze by se dalo vytknout mnoho, ale v jádru zahrála dobré písničky a vypadala u toho dobře, jsem spokojený já, rozmazlený redaktor, i rodiče dětí, které šly na svůj první koncert.

Info

Billie Eilish (us) + JGrrey (uk)
20. 8. 2019, O2 Arena

foto © Jan Kuča

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cestopisy v podaní GenotPresents

Lucia Banáková 30.07.2020

Cez powerambient skrz vesmír, oceán a ostrov až na berlínske techno a späť do Prahy. GenotPresents ovládli Archu.

Nejlíp se tančí za deště (Okolojeles)

Michaela Peštová 29.07.2020

Je jedno, jestli máme srdce zlomené láskou nebo usychajícími lesy okolo. Potřebujeme místa, kde své vize nemusíme pořád dokola obhajovat.

Dobrá rozhodnutí (VlčkoviceFest)

Fomas 28.07.2020

První pohled na spoustu dětí, bosých nohou a žen bez podprsenek dával tušit, že opravdu půjde o hodně uvolněnou akci.

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Full Moon 10: Buď promotérkou VI

apx, Jiří Šurák 02.07.2020

"Když jsme s klukama ze Scrape Sound čekali v příletové hale na Swans, koupila jsem si u Kosty dvě kafe, aby se mi přestaly klepat kolena, a dělala jakože nic,"…

Ani ne tak třaskavá jako ironická směs Františka Skály

Adéla Polka 29.06.2020

Být náhodný kolemjdoucí, řeknu si, že pánové obstojně hrají staré vály od táboráků a že se tomu u mikrofonu daří s jistou dávkou sebeironie napodobovat Elvise.

Banksy v Praze aneb jak znásilnit uměleckého teroristu

Ondra Helar 24.06.2020

Ta chvíle, kdy jsem Banksyho viděl poprvé. Palestina, zaprášená silnice vedoucí východně od Betléma, před více jak deseti lety...

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.