Články / Offtopic / / Komix

Bílý dům, černý prezident (Superman Action Comics 2: Neprůstřelný)

Bílý dům, černý prezident (Superman Action Comics 2: Neprůstřelný)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 22.05.2016

„To vážně nikdo nechce dva roztomilé křečky a nikdo nechce začít bojovat proti chudobě v Somálsku?”

Oscara za nejlepší černošský mužský herecký výkon v hlavní roli získává… Prezident Obama, ještě před svým zvolením (to už je let…) vtipkoval, že jej poslal z umírající planety Krypton jeho otec Jor-El. Grand Morrison se pousmál a pro multivesmír představený ve Final Crisis oživil prezidenta Supermana (tehdy bez civilního jména), který si to hned na prvních stránkách Neprůstřelného vyříkává s bílým záporákem Lexem Luthorem. Když tu prostorovým portálem prochází hořící (a původně asi bílý) Clark Kent, Jimmy Olsen, nehořící Lois a robotický Superman s cílem všechno zničit. To je hodně působivý otvírák knihy shlukující sešity (9 až 12) začátků Kal-Elových ve vesmíru New 52.

„Clark Kent je mrtvý.”

Grant Morrison oprašuje, jak už bývá jeho zvykem, staré zašlé příběhy i padouchy, jako například Adama Blakea či robotické Metaleky, bere salátovou lžíci a míchá, tu přisype paralelní realitu, tu zaleje trochou olivového Batmana. Clark Kent je mrtvý, protože Superman na Clarka Kenta nemá čas. Jeho civilní alter ego teď nemá jméno a je hasičem, který chrabře proskakuje hořícími domy a sundává koťátka ze stromů. Neunikla vám metafora Superman = hasič = Superman? Protože 11. září prodává. Tak zpět k Batmanovi. Směje se nebo dělá to, co Batman dělá místo úsměvu. Jemu se lidský převlek udržuje snadno, a proto se odváží nadčlověku radit. Má prodat vesmírnou stanici, ve které teď bydlí…

„… a použít ty peníze na vymýcení chudoby v Somálsku.”

Adam Blake alias kapitán Kometa se mění pod Morrisonovým vedením v někoho, kdo dokáže udělat synovi Kryptonu z mozku piliny a ten se následně stává skvělým chirurgem. I takových zvratů se čtenář dočká na prostoru čtyř stran. Podíváme se do Kiráku, kde se neObama stará o „dobro všech”. Pokud vás předchozí řádky matou, podařilo se zde vykreslit celkovou atmosféru komiksu. Chybí zde časová osa, kotva, podle které by se dalo orientovat v ději. Titulní nosný příběh o krádeži holčičky a souboji s Kometou patří k nejucelenějším a to v něm proskáčeme minulost obou dvou borců. Přiložené příběhy pak zachycují kusy mozaiky, kde vidíme chlapce, který ukradl Supermanův plášť, vznik nových a prozatím nevyužitých padouchů nebo zmíněné náhledy do alternativních vesmírů. Lex Luthor má pouze drobná camea. Není to škoda. * „Četl jsem nekrolog od Lois Laneové.”*

Grant Morrison sází na zábavu a na vtipy, které jsou na úkor pana S. Utahuje si z jeho dokonalosti a smyslu pro povinnost. Baví se jeho kolohnátskou dezorientovaností v (ne)realistickém světě a nechává ho správně fungovat jen v té nadsazené rovině. Odkazy, hlášky i Moralesova neselhávající kresba, to všechno je podružné. Výhra je ve schopnosti reflektovat dnešní svět a dnešní, v nejistotě ukotvené lidi. Uvidíme, kam to povede.

Info

Rags Morales, Grant Morrison - Superman Action Comics 2: Neprůstřelný (BB/Art, 2013, překlad Martin D. Antonín)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=2964

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace