Články / Recenze

Black Honey se domáhají rovnoprávnosti

Black Honey se domáhají rovnoprávnosti

Julie Ježková | Články / Recenze | 26.04.2021

To, že feminismus v hudebním průmyslu se stal součástí marketingových trendů, ale rovnost žen a mužů se zdá být v nedohlednu, není žádnou novinkou. Měli bychom přestat poslouchat mužské umělce? Rozhodně ne. Ale najít rovnováhu a pokračovat v podpoře ženských interpretek, stejně jako to propaguje kapela Black Honey na svém druhém albu Written & Directed, může být správným krokem. Tahle deska je převážně o ženské nezávislosti a neutichající touze dokázat světu, že "female is not a genre", jak hlásá frontmanka čtyřčlenné britské skupiny Izzy B. Phillips.

Nádech retra a filmových klasik Qentina Tarantina vyzařuje nejen z coveru desky, ale titulní track I Like The Way You Die dokonce cituje slova ze slavného snímku Nespoutaný Django. Úvodní skladba nasazuje laťku a připravuje posluchače na rockovou slast.

Black Honey sázejí na podmanivé vokály a smršť zaostřeného a skoro až rozmazaného zvuku basové kytary v souladu s žesťovými nástroji, které můžeme zaslechnout hned v několika písních. Tohle neočekávané kombo zásadně posiluje a zintenzivňuje zvukový footprint celého materiálu. Podstatné jsou texty – občas jako by je složil náhodný generátor slov, přesto se na nich podíleli umělci jako Mike Kerr z Royal Blood nebo Olly Burden z Prodigy, kteří dokáží absurditu výrazů lehce převrátit v pravý opak.

Přestože většina skladeb může mít až zavádějící názvy jako Believer, Summer 92 a Beaches, neočekávejte žádnou slaďárnu. Written & Directed je nabíjející, syrové a otevřené album, které se díky hlasu Izzy B. Phillips symbioticky mísí se silným aranžmá a vytváří nesmírně sexy výsledek. Nahrávka poukazuje na to, že člověk by měl žít naplno a brát život, jaký je, měl by kopat za své lepší já a snít, ale taky nepředpokládat, že si z něj všichni sednou na prdel.

Závěrečným trackem je Gabrielle, akustická píseň, která se může zdá jako výstřel do tmy po takové náloži moderního indie rocku, ale opak je pravdou. Krásná a melodická skladba je upomínkou na deluxe/bonus tracky na starých vinylových deskách. Její síla spočívá v upřímném textu, který je inspirován údajnou aférkou zpěvačky s ženatým mužem. Píseň může připomenout Jolene od Dolly Parton z roku 1974, tedy až do chvíle, kdy si uvědomíme, že být milenkou není zas tak feministickým aktem, jaký bychom od od Izzy B. Phillips očekávali.

Info

Black Honey - Written & Directed (Foxfive, 2021)
Bandcamp kapely

foto © archiv kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace