Články / Recenze

Black Honey se domáhají rovnoprávnosti

Black Honey se domáhají rovnoprávnosti

Julie Ježková | Články / Recenze | 26.04.2021

To, že feminismus v hudebním průmyslu se stal součástí marketingových trendů, ale rovnost žen a mužů se zdá být v nedohlednu, není žádnou novinkou. Měli bychom přestat poslouchat mužské umělce? Rozhodně ne. Ale najít rovnováhu a pokračovat v podpoře ženských interpretek, stejně jako to propaguje kapela Black Honey na svém druhém albu Written & Directed, může být správným krokem. Tahle deska je převážně o ženské nezávislosti a neutichající touze dokázat světu, že "female is not a genre", jak hlásá frontmanka čtyřčlenné britské skupiny Izzy B. Phillips.

Nádech retra a filmových klasik Qentina Tarantina vyzařuje nejen z coveru desky, ale titulní track I Like The Way You Die dokonce cituje slova ze slavného snímku Nespoutaný Django. Úvodní skladba nasazuje laťku a připravuje posluchače na rockovou slast.

Black Honey sázejí na podmanivé vokály a smršť zaostřeného a skoro až rozmazaného zvuku basové kytary v souladu s žesťovými nástroji, které můžeme zaslechnout hned v několika písních. Tohle neočekávané kombo zásadně posiluje a zintenzivňuje zvukový footprint celého materiálu. Podstatné jsou texty – občas jako by je složil náhodný generátor slov, přesto se na nich podíleli umělci jako Mike Kerr z Royal Blood nebo Olly Burden z Prodigy, kteří dokáží absurditu výrazů lehce převrátit v pravý opak.

Přestože většina skladeb může mít až zavádějící názvy jako Believer, Summer 92 a Beaches, neočekávejte žádnou slaďárnu. Written & Directed je nabíjející, syrové a otevřené album, které se díky hlasu Izzy B. Phillips symbioticky mísí se silným aranžmá a vytváří nesmírně sexy výsledek. Nahrávka poukazuje na to, že člověk by měl žít naplno a brát život, jaký je, měl by kopat za své lepší já a snít, ale taky nepředpokládat, že si z něj všichni sednou na prdel.

Závěrečným trackem je Gabrielle, akustická píseň, která se může zdá jako výstřel do tmy po takové náloži moderního indie rocku, ale opak je pravdou. Krásná a melodická skladba je upomínkou na deluxe/bonus tracky na starých vinylových deskách. Její síla spočívá v upřímném textu, který je inspirován údajnou aférkou zpěvačky s ženatým mužem. Píseň může připomenout Jolene od Dolly Parton z roku 1974, tedy až do chvíle, kdy si uvědomíme, že být milenkou není zas tak feministickým aktem, jaký bychom od od Izzy B. Phillips očekávali.

Info

Black Honey - Written & Directed (Foxfive, 2021)
Bandcamp kapely

foto © archiv kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Soundtrack k dystopickej realite (Spoiwo)

Lucia Banáková 24.04.2021

Považujem ho za soundtrack k akejsi dystopickej realite, nie je však zrejmé, či sa jedná o nereálny sci-fi výjav alebo odkaz na zvláštnu a osamelú dobu, ktorú žijeme.

Kupředu krokem zpět (Lael Neale)

Veronika Jastrzembská 22.04.2021

Neale klade důraz na sdělení, proto celé album provází kontrast mezi tichým instrumentálním podkladem téměř bez basové linky a výrazným, čistým zpěvem.

Lana Del Rey a divoká, hladová srdce

Tomáš Kouřil 20.04.2021

Ze vzpomínek na navštívená místa, minulé partnery a kamarády je sice možné snad donekonečna těžit další a další motivy a vzpomínky.

Když se svět dusí, nejde přitopit (Post-hudba)

Sabina Coufalová 12.04.2021

Zmatení muži a vyčerpané ženy sice stále bloumají městem jako na předchozích albech Post-hudby, ale svá osobní dramata a smutky zasazují do traumat spojených s...

Po krvavých stopách velkého nivelizátora

prof. Neutrino 10.04.2021

Walter Scheidel kromě detailní analýzy nabízí i některé pokojnější recepty na splasknutí „bubliny nerovnosti“.

Another Michael a ďalšia oáza pokoja

Michal Mikuláš 30.03.2021

New Music and Big Pop je jeden krásny výtvor plynúci v intenciách najlepších indiepopových tradícií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace