Články / Sloupky/Blogy

blbka na rajzu: Spectaculare II. (Tantehorse / Bohren and Der Club of G.)

blbka na rajzu: Spectaculare II. (Tantehorse / Bohren and Der Club of G.)

mexhouse | Články / Sloupky/Blogy | 30.01.2014

To máte tak: jdete na pohybové divadlo s živým hudebním doprovodem a nečekáte nic, stejně jako všechno. Protože Miřenka Čechová s Tantehorse se umí prosadit i venku a Bohren and Der Club of Gore jsou obecně uznávanou veličinou dark jazzu (přibližně Badalamentiho instrumentální Twin Peaks minus drozdi). Přišli lidi na fyzické divadlo, přišli lidi na velkoformátovou kapelu a pak taky ti, co přišli na průnik, abych nikomu nekřivdil, takže bylo vyprodáno několik dní předem. Nefotilo se, aby byl zážitek nepřerušovaný reklamou, sedělo se z ticha a Studio hrdinů je pro tyhle manýry dobrým prostorem.

Rád bych řekl, že nerozumím pohybovému divadlu, ale není to čínština, naopak hlas vypravěče/vnitřní monolog pokládám jinde než v literatuře (jistěže jsou výjimky) za špatně používaný nástroj aka berli. Zlomenou. A když na začátku příběhu o tanečnici, která špatně snáší dril (taky o dívce znásilněné vlastním snem, etc.) slyším, že toto není příběh sebevraždy, je to takový spoiler, že hned vím, že mi ujel vlak, už včera. Dovysvětlování. Raději bych zůstal v divácké nejistotě, protože ta těla... ta těla jsou absolutní. A kdyby zůstalo slov jen co názvy cviků hrdinčina alter ega, akorát.

Představoval jsem si, jak probíhala spolupráce mezi Tantehorse a Bohren, kolik to tak muselo zabrat času a nakolik by místo jednoho nebo druhého bylo dosaditelné cokoliv jiného. Samozřejmě že je to famózní, je rozdíl, jestli tři údery metličkou zahraje Thorsten Benning nebo Pepík Náplava. Takže dojem byl silný, v přítmí dlící kapela přihrávala pomálu a krátké úsečky, ovšem málo by vám to připadalo vždycky, protože každý jejich tón je nutné nechat doznít xnásobně, zkuste třeba právě vyšlé album Piano Nights, kde si kritici všímají poněkud kratších kusů (a ne, na pianu ty songy nestojí). To byl taky spoiler (a reklama v jednom).

Abych to dopověděl: při ohlížení abecedy pohybového divadla jsem došel sotva na začátek, protože procházející figura ženy, částečně odhalené tělo v pohybu, čárky a tečky končetin a nekonečný eros, jakkoliv jsou postavy smutné a příběh tíživý, vás neustále oslovuje, neustále učí své slovotvorbě. Nejkrásnější syntax, nejlepší jazyk na světě.

Info

Bohren and Der Club of Gore (de) + Tantehorse: Faith
29. 1. 2014, Studio hrdinů, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Šejkr #48: Co je to vlastně to rádio?

Michal Pařízek 10.03.2021

Noční telefonáty moderátorům jsem si pak vybavil, když o podobných zkušenostech plamenně vyprávěla Apačka, která si díky svému unikátnímu tempu vybrala pro pořad Moonshine právě noční směnu.

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace