Články / Rozhovory

Bokka: Fanoušci nás postavili znovu na nohy

Bokka: Fanoušci nás postavili znovu na nohy

Jakub Béreš | Články / Rozhovory | 04.06.2018

Polská maskovaná synthpopová kapela Bokka patří už několik let ve své zemi k těm nejvýraznějším. Není proto divu, že jim Polsko začalo být malé a tím dál častěji koncertují mimo něj. V roce 2015 si to například poprvé namířili k nám na festival Colours of Ostrava a předvedli tam vystoupení, o kterém ještě dnes mluví s nadšením. Letos v dubnu vydali třetí desku Life on Planet B, a tak je načase zavítat znovu do Prahy, kde v minulosti předvedli už dva úžasné koncerty v Paláci Akropolis. Ještě před pár týdny to ale vypadalo, že Bokku neuvidíme, protože jim shořela většina nástrojů… Ale na festival Metronome nakonec dorazí. Anebo je můžete vidět na katovické přehlídce Nowa Muzyka.

Nedávno jste zveřejnili fotky z automobilové nehody, která se vám přihodila. Co se stalo?
Nešlo přímo o automobilovou nehodu. S největší pravděpodobností šlo o elektronický zkrat v části světelné instalace, které byly uloženy v kufru auta. Stalo se to cestou na koncert v den vydání nové desky, ohně poškodily velkou část kostýmů i nástroje. Nejvíce to odnesl náš bubeník Sonor, který si koupil vysněné bicí a ještě na ně musel tři měsíce čekat, než mu přijely z Ameriky. Bohužel nebyl jediný, kdo o své vybavení přišel. V ten den jsme ztratili v podstatě všechny naše nástroje, od těch největších po malé syntezátory. Naštěstí nám naše fanouškovská základna vedle slovní podpory vytvořila i crowdfoundingovou kampaň. My jsme hned vyčíslili ztráty na více než dvacet tisíc euro a ani ne za den jsme vybrali přes padesát procent částky. Byl to ještě větší šok, než že jsme o ty věci přišli. Jsme alternativní kapela a dostat se na takový level nám trvalo hodně dlouho, proto jsme se rozhodli požádat o pomoc fanoušky, i když se to někomu může zdát nevhodné. Bylo šílené, že nás tolik lidí podpořilo a postavilo nás znovu na nohy. Je to jako požehnání, díky kterému máme sílu pokračovat.

Říkali jste, že jste přišli i o svoje obleky. Dokázali byste koncertovat bez nich?
Nedokázali. Naštěstí ještě máme staré převleky, takže kvůli nim jsme nemuseli panikařit. Masky jsou nedílnou součástí našeho konceptu, stejně jako například projekce, skrze které komunikujeme s publikem. Nemůžeme si představit hraní bez nich, protože naše hudba není o nás, ale jenom o hudbě, a proto my samotní musíme být zahaleni.

Mezi první a druhou deskou jste zrcadlové obleky vyměnily za temně tmavé. Plánovali jste změny i tentokrát?
Měníme masky s každou deskou. Začali jsme s jednoduchými zrcadly, ale ty vypadaly trochu jako potápěčské masky, takže jsme je vyměnili za menší, které dokonce odrážely světlo během koncertů. Šlo o komplexnější nápad, který šel ruku v ruce s naší druhou deskou Don’t Kiss and Tell, jež byla propracovanější než ta první... Pořád jsme si ale říkali, že máme rádi černou, na druhou stranu jsme se báli, že budeme působit temně a znepokojivě, což byla ta poslední věc, co bychom chtěli. V ten moment jsme ale potkali architekta Mateusze Osadowského a módní návrhářku Bolu, kteří nám ukázali, jak by mohla černá barva odrážet světlo a zároveň zůstaly rozpoznatelné detaily tváře. To, že si je zakrýváme, ještě neznamená, že je nemáme.

V jednom rozhovoru jste popisovali, že masky máte kvůli ochraně vašich osobností.
Ano, cílem je upínat veškerou pozornost na naši tvorbu, a ne na nás. Máme pocit, že v dnešní době je pro lidi důležitější, co daný umělec nosí, s kým randí a na jaká chodí místa, než co doopravdy vytvořil. Rozhodli jsme se schovat naše osobnosti, protože jsme chtěli, aby za nás mluvily skutky. Nemáme rádi vyprázdněnou popularitu a zároveň si ceníme soukromí a jsme raději stranou dění. Jsme neradi rozptylováni věcmi, kterých si nevážíme. To je i důvod, proč nedáváme tolik rozhovorů a proč se ani v maskách neukazujeme nikde jinde než na stagi, kde mají ten jediný a nejdůležitější význam. Jsme neustále udivení z toho, že naše strategie vyšla a kolika lidem se líbí, když neukazujeme, kdo vlastně jsme. Tohle tajemství je i naším nejlepším promem.

Přemýšlíte nad ochranou soukromí jako o společenském tématu?
Nebyl to náš záměr. Ale pod maskami cítíme, že žijeme ve světě, který se ubírá znepokojivým směrem. Spousta lidí si kvůli ochraně soukromí maže internetové účty z Facebooku. Pro nás to není překvapující, věříme, že by měly být hranice, které se nesmí překročit.

Váš první singl doprovází animované video v retro stylu. Jaký je za ním příběh?
In Love With the Dead Man je inspirované pravdivým příběhem, který se stal před padesáti lety v rodině naší zpěvačky. Dva mladí lidé plánovali společný život, ale jeden z nich se utopil, a žena, co přežila svého druha, se z toho nemohla dlouhou dobu vzpamatovat. Prakticky strávila celý další rok na jeho hrobě místo toho, aby studovala a žila. Text je o tom, jaké by to bylo milovat někoho, kdo už není naživu. Jde o temný a smutný příběh, k němuž by bylo složité vymýšlet hrané video, tak jsme to vyřešili tímto způsobem. Rozhodli jsme se natočit několik krátkých záběrů naší kapely a ty jsme poskytli kreativnímu kolektivu Turbodizel, kteří ho převedli do arkádové podoby. My sami si ještě pamatujeme tyhle osmibitové hry, takže to byla ideální kombinace.

Jak se deska Life on Planet B liší od těch předchozích?
Rozhodně je méně agresivní než předešlá Don’t Kiss and Tell. Je barevná, ale něco temného v ní zůstalo, a také je v ní hodně prostoru, takže jí doporučujeme do auta. Poprvé jsme se taky rozhodli přizvat dalšího producenta. Tím byl Daniel Walczek, který nám skvěle pomohl dát všem elektronickým nápadům řád. Většinu nástrojů jsme nahrávali v zimě v jeho malém studiu poblíž Varšavy, kde měl krb, který celému pobytu dával nezaměnitelnou atmosféru. Mimo to jsme taky část desky nahrávali v Custum 34 Studiu, v jednom z nejlepších v celé Evropě.

Kde se nachází vaše „Planeta B“?
Jedná se o skutečné místo, kde se cítíme nejblíže celému vesmíru, není v něm žádný spěch ani negativní tlaky. Je to místo se starým pianem a levným vínem, kde slunce svítí, ptáci zpívají a hvězdy zakrývají celou noční oblohu. Když na tohle místo přijdeme, jsme schopní odstřihnout se od reality. Nejlepší místo pro psaní písní.

Odráží vaše hudba život v Polsku?
To je zajímavá otázka, nad kterou jsme ale nikdy nepřemýšleli. Něco takového zřejmě reflektuje, protože my jsme z Polska. Na druhé straně si nemyslíme, že by lidé jinde na světě byli zas tak jiní než my, tedy ve smyslové rovině. Naše hudba je hlavně o pocitech, takže chceme promlouvat ke všem kdekoliv. Každý je někdy osamocený a ztracený. Stejně tak všichni sníme, jsou nám věci líto nebo jsme naštvaní. Naše hudba má všechny tyto pocity zrcadlit a snažit se o jejich změnu k lepšímu. Jinak Polsko je teď opravdu zvláštní místo, které se rozhodlo namísto hledění do budoucna otočit se zpět do minulosti, díky podivným vládním opatřením. Jediná naděje jsou příští volby. Politické názory ale do hudby nemícháme.

Poprvé jste se u nás předvedli na velkém pódiu na Colours of ostrava. Jak na ten koncert vzpomínáte?
Od té chvíle se Česká republika stala naším oblíbeným místem. Pokaždé, když tu hrajeme, odcházíme ze stage s úsměvem. Jako by to bylo včera, kdy jsme přijeli do Ostravy a divili se tomu, proč jsme dostali tak velkou stage a slot v devět večer hned po Björk. Když jsme nastoupili na pódium a viděli, kolik na nás přišlo lidí, tak jsme byli úplně v šoku. Odehráli jsme a reakce byla neuvěřitelně vřelá. Když jsme odcházeli, tak jsme se sami sebe ptali, jestli se to doopravdy děje. Na ten pocit nikdy nezapomeneme. Doufáme, že polské kapely budou hrávat častěji na vašich festivalech.

Jakou polskou kapelu byste doporučili?
Asi niXes. Je to sice nový projekt, ale skládá se ze samých skvělých muzikantů, kteří jsou na polské scéně aktivní už dlouho. Vědí, co dělají. Ještě jsme je sice neviděli živě, ale máme tušení, že budou neuvěřitelní.

Info

Metronome Festival Prague 2018
22. - 23. 6. 2018
Výstaviště, Praha
fb událost

Tauron Nowa Muzyka 2018
28. 6. - 1. 7. 2018
Slezské muzeum, Katovice
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Radim Zbránek (Story): Jen vnímat, nechat mobil v kapse

redakce 16.09.2019

Večírku s názvem Story se po několik let dařilo odvážným propojením dvou zdánlivě neslučitelných světů vyvolat atmosféru, jakou široko daleko zažil málokdo... Rozhovor.

Wrekmeister Harmonies: Všetko má expiráciu, krása aj utrpenie

redakce 15.09.2019

Predo mnou zrazu sedeli dve vyrovnané a veľmi príjemné bytosti, hovoril najmä JR. A pokojným hlasom ma dôkladne vyškolil o kráse a šťastí, ktoré je všade okolo nás.

Dušan Svíba (Earth Music): Potkávat se s lidma

redakce 09.09.2019

"Ústředním bodem je zájem a potřeba mít vliv na prostředí, ve kterém se pohybujeme," říká o svých plánech i ambicích Dušan Svíba.

George Clark (Deafheaven): Ordinary Corrupt Human Love je nový začátek

redakce 08.09.2019

Během kodaňské zastávky evropského turné se frontman Deafheaven rozpovídal o procesu, který z novinky Ordinary Corrupt Human Love udělal nejdůležitější album jejich kariéry.

Aparde: V Berlíně nejsem navždycky

redakce 02.09.2019

Hlas je mým dalším nástrojem říká v rozhovoru Paul Camillo Schroeder alias Aparde, inovátor německé elektronické scény, který se netají tím, že nemá rád rivalitu v hudbě.

Protokol: Alyona Alyona

redakce 30.08.2019

Na podzim se Alyona Alyona do České republiky vrací ke dvěma klubovým koncertům a u té příležitosti jsme se jí zeptali na její vzory a inspirace.

Bernard Sumner (New Order): Po letech jsme měli deadline

redakce 29.08.2019

Rozhovor se členem Joy Division a New Order se neodmítá, peripetie kolem náslechu a utajení alba ovšem překonaly všechna očekávání... Čtěte před pražským koncertem.

Milan Lipavský (Festival hudby Bez ambicí): Třeba se to brzy změní k lepšímu

redakce 28.08.2019

Festival na náměstí bez „kolotočů“? Lidi kolem litomyšlského klubu Kotelna se o to pokusí druhý rok za sebou, a ačkoliv říkají, že je to „bez ambicí“...

Courtney Barnett: Prokaž světu službu a vyřeš si sám sebe

redakce 26.08.2019

Courtney Barnett, jeden z nejvýraznějších hlasů v indie rocku, písničkářka s pronikavým viděním světa, přijede poprvé do Prahy. Rozhovor o pocitech nejistotu a jiných.

Jonathan Wilson: Objevování něčeho speciálního

redakce 23.08.2019

Jonathan Wilson o desce Rare Birds, temných stránkách Instagramu i přílišné romantizaci jeho podílu na restaurování hudební „scény“ kolem losangeleské čtvrti Laurel Canyon.