Články / Offtopic / / Komix

Brakové čtení na mísu? (Sága)

Brakové čtení na mísu? (Sága)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 01.11.2015

„Posrala jsem se? Mě připadá, že jsem se posrala!”

Ne. Rozhodně ne. Space opera byla vždycky brána jako pokleslý žánr, který k fantasmagorickým výblitkům uhrovitých pisálků přidal romantiku a lásku. Zamilovaný pár, klestící si cestu nebezpečími roztodivných koutů vesmíru. Mohly to i děti, takže obyvatelé nejrůznějších světů byli malí a chlupatí nebo alespoň roztomile kníkali, žádná nahota. Vulgární mluva neexistovala nebo se omezovala na jadrné “proklatě.” Brian K. Vaughan vzal trademarky space opery a přetvořil ji v něco nejen zábavného, ale i hodnotného, kupodivu i překvapivě realistického. Pokud tedy chceme mluvit o realizmu ve světě souložících televizí a usměvavých nohou. Je třeba sledovat vnitřní pohnutky postav, jejich rozhodování a emocionální rozkoly. Skutečnost skrytou uvnitř.

„Je to holčička.”

Rodinných sci-fi není moc. Těch dobrých ještě méně. Nezáleží, na jaké médium se podíváte, když selžou, není to vinou nevalného designu ptáko-pavouka nebo rostlinné bytosti, ale vinou nevěrohodnosti postav. Vaughanovy postavy pod rukama dýchají, derou se na světlo světa z místa mezi matčinýma nohama, s ironickým komentářem ledabyle načmáraným přímo v obraze. Milují, myslí a cítí, ale nejenom to. Jsou žárliví, postižení, někdy i... mrtví… K dobré sci-fi je třeba mít dobré postavy. Dále jsou to neokoukané reálie (a souložící televize), které čtenáře/diváka zavedou do míst, která za a) chtěl vždycky vidět a neuměl si je představit a za b) na místa, kde by nikdy být nechtěl, a dokázal si je představit opravdu velice živě. No a pak je to samozřejmě drajv. Když se neutíká a nestřílí tak se alespoň zábavně hláškuje, děsí anebo odhaluje… nejedno mimozemské ňadro.

„Ležžž.”

Vizuální pastva pro oči je dílem kanadské kreslířky Fiony Staplesové, jedné z nejlepších v branži, a určitě je na místě prohlášení, že jste nic podobného neviděli v kontrastech, ze kterých přechází oči. Vlivy japonské anime a rozmanitých architektur pro interiéry, míchají exotiku s tradičními motivy pohádkových fantasy. Vztah Vaughana a Staplesové funguje na výbornou, jejich dítě žije vlastním životem, přes četné citace (inspirace Hvězdnými válkami je do očí bijící) se dokáže smysluplně a nepředvídatelně vyvíjet a jak bývá u dobrých sérií zvykem, končí v nejlepším. Babičkou a dědečkem.

„Nebudeš toho litovat, paninko.”

Znovu se jedná o rozvydávanou perlu vydavatelství Image (venku je 30 sešitů), u kterého vychází i ZERO Aleše Kota – ti se nestrachují o konformitu, podporují tvořivost a neokoukanost. BB/Art vydal v první polovině roku 2015 první díl v překladu Richarda Podaného a je na čtenářích jestli budou v české konverzi i další (šušká se o, že druhý díl by mohl být na jaře 2016 a třetí na podzim). Byla by škoda, kdyby nebyli. Čtením na hajzl tahle trhlá pecka rozhodně není, neměla by chybět v knihovničkách milovníků vědeckofantastických příběhů a... moment, co je vlastně špatného na čtení na záchodě?

Info

Fiona Staples, Brian K. Vaughan - Sága (BB/art, 2015)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3075

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.