Zprávy / Ceny/Awards

Břitva 2022 cení Insanii, Heiden, Trny & žiletky, Banána nebo Papagáje

Břitva 2022 cení Insanii, Heiden, Trny & žiletky, Banána nebo Papagáje

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 07.06.2023

České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně tvrdší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznamují výsledky za rok 2022.

Hlavním vítězem 22. ročníku se stává Insania a její občas sporně přijímané, přesto však největším počtem hlasujících podpořené GRRRotesky. Jedna z vrcholných písní tohoto alba Placatej svět díky obrazovému zpracování byla prohlášena videoklipem roku, když při pohledu na výsledek je zřejmé, že vítězný tvůrce Cyberolas takto porazil sám sebe s jiným klipem.

Kategorii alb či jednotlivé žánrově profilované sekce dále ovládl částečný, ale atmosféricky působivý návrat k černému kovu v podání Heiden, "ocel zlomocná, zlo neortodoxní" souboru Trny & žiletky, nálož kapely Lahar či uskupení Pacino. Zatímco objevem roku jsou Altars Ablaze, neřadovky ovládly živáky či retroalba. Nejvíce zabodoval starý dobrý Vitacit a jeho nově nahrané staré klasiky, jejichž druhý díl v anketě dopadl ještě lépe než ten předloňský první, za což vzhledem ke specifičnosti situace bude udělena souhrnná cena za celou edici.

Mezi další aktuální vítěze patří minialbové pokračování před dvěma lety rovněž vítězného alba skupiny Panychida nebo vynikající publikace Nepřestat se dívat kolem sebe, v níž se skvěle doplňují tázající se publicista Maxim Horovic a jím obsáhle a detailně vyzpovídaná a z mnoha kapel známá hardcorepunková osobnost Banán.

Festivaly se po problematické covidové dvouletce vrátily zpět do předcovidových časů a výsledky tomu plně odpovídají. Po pěti letech a celkem již po šestnácté v historii vítězí Brutal Assault, jejž následují kultovní Obscene Extreme a minule vítězný MetalGate Czech Death Fest.

Loni navždy odešel legendární zpěvák, kytarista, skladatel a textař Michal Ambrož, velkým zklamáním se však stal i po dvaadvaceti letech ohlášený konec metalového magazínu Pařát. Ten tím pádem současně vyklízí pozice mezi médii, které vedle počtvrté vítězné Telepatie obsazují před pár lety navrácená Parambucha a letitá stálice Buryzone, ale i webová Fobia či videopořad Sklizeň, jehož tvůrci tak vítězí na všech mediálních frontách.

V rámci firem po šesti letech a podruhé v historii vítězí naprosto jednoznačně nejaktivnější tuzemský punkový vydavatel Papagájův hlasatel, jejž následuje loňský vítěz Magick Disk Musick a rovněž nezdolná Epidemie, pro kterou jde o návrat na medailovou příčku po dlouhých osmnácti letech.

Paradoxní situace nastává v kategorii Potěšení roku. Skupina Sněť v loňském roce odmítla převzít cenu Anděl, a to kvůli spolupráci těchto cen s OSA. Tato skutečnost hlasující zaujala natolik, že kapela za odmítnutí jedné ceny, tedy Anděla, obdrží jinou cenu, tedy Břitvu. Což by neměl být problém zvláště proto, že tato cena se nejenže nijak nepáří s OSA, ale stojí zcela mimo hudební byznys. Galerii legend, kterou dosud tvořilo šestatřicet historicky významných souborů, nově doplňují dávní průkopníci tuzemského punku F.P.B., na ně personálně navazující alternativně rockoví veteráni Už jsme doma a z punkových kořenů vzešlý a trvale populární pivně rockový "soubor kreténů" Tři sestry.


Album roku:
1. Insania – GRRRotesky
2. Heiden – Andzjel
3. Trny & žiletky – Třetí hlas

Album roku – rock & crossover: Insania – GRRRotesky
Album roku – black & doom metal: Heiden – Andzjel
Album roku – death & thrash metal: Lahar – Stínání hlav
Album roku – punk & hardcore: Pacino – Sedm světů

Objev roku: Altars Ablaze
Neřadové album roku: Miloš Dodo Doležal & Vitacit – 1986-1991 Revisited – Part 2.
Minialbum & split & singl roku: Panychida – Říruřec: Dreisessel
Videoklip roku: Insania – Placatej svět (režie Cyberolas)
Kniha roku: Banán & Maxim Horovic – Nepřestat se dívat kolem sebe – Rozhovor o hudbě, politice a emocích

Festival roku: 1. Brutal Assault (Josefov), 2. Obscene Extreme (Trutnov), 3. MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec)
Médium roku – tiskoviny: 1. Telepatie, 2. Parambucha, 3. Buryzone
Médium roku – weby: Fobia
Médium roku – stanice & pořady: Sklizeň
Firma roku: 1. Papagájův hlasatel Records, 2. Magick Disk Musick, 3. Epidemie Records

Potěšení roku: skupina Sněť odmítající cenu Anděl kvůli spolupráci s OSA
Zklamání roku: zemřel Michal Ambrož, konec magazínu Pařát

Galerie legend:
punková legenda F.P.B.
alternativně rocková legenda Už jsme doma
punková a rocková legenda Tři sestry

Info

Ceny Břitva
web ankety

foto © Dag Markl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bastl Electronic Track. Ceny Vinyla vydávají kompilaci

redakce 19.04.2023

Nikdo z poroty asi nečekal, že ta nejchytlavější věc v celém Bastl Electronic Tracku soutěži bude postavená na samplu Leoše Janáčka.

Ceny Vinyla 2022 znají vítěze

redakce 22.02.2023

Cenu si odnesl Tomáš Niesner, Mat213 a festival Pop Messe. Uspěli i mladí producenti Mezi patry klid a publicisté David Laufer a Jiří Slabihoudek.

Na Vinyle zahraje čtveřice nominovaných

redakce 08.02.2023

Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních devětatřicet.

Nominacím Českého lva vládnou Arvéd a Il Boemo

redakce 17.01.2023

Šanci získat lví sošku za nejlepší celovečerní hraný film roku 2022 mají filmy Arvéd, BANGER., Il Boemo, Oběť a Světlonoc.

Vinyla za rok 2022 má své nominace

redakce 03.01.2023

Na desku roku ve Vinyle aspirují Anki, Orient, Tamara a Tomáš Niesner. Kdo v dalších kategoriích?

Vinyla hledá talenty, publicistické i hudební

redakce 16.11.2022

Open call Bastl Electronic Track je výsledkem spolupráce cen s brněnským výrobcem elektronických hudebních nástrojů Bastl Instruments.

Amelie Siba nominována na Music Moves Europe Awards

redakce 22.10.2022

Ceny Music Moves Europe Awards jsou mezinárodní projekt, který má za cíl podpořit mladé hudební talenty na začátku kariéry.

Břitva 2021 ocenila Sněť i Vole

redakce 08.06.2022

Charakteristickým rysem minulého roku byla novými nahrávkami starých skladeb tvořená retroalba legendárních těles, z nichž Krabathor dopadl v Břitvě o něco lépe než Vitacit.

Hudební ceny Vinyla za rok 2021 rozdány

redakce 23.02.2022

Vedle tradičních kategorií došlo i na ocenění za publicistiku, tedy na II. ročník ceny Jany „Apačky” Grygarové.

Vyhlášení Vinyly zarámují koncerty DVA, Miss Petty a Arlety

redakce 10.02.2022

Už za pár dnů vybere odborná porota nejlepší loňskou desku, nejzajímavější objev na scéně a počin spojený s hudbou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace