Zprávy / Festivalové

Brno16 zná své vítěze

Brno16 zná své vítěze

redakce | Zprávy / Festivalové | 18.10.2022

Třiašedesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu BRNO16 v sobotu večer předal ocenění vítězným filmům. „Jsme velmi rádi, že po několika letech proběhl ročník bez nejrůznějších omezení, za přítomnosti autorů a autorek z celého světa. Vydařila se také účast hostů a hostek ze spřátelených filmových festivalů,“ komentuje Milan Šimánek, ředitel a dramaturg BRNO16. Hlavní cenu udělila pětičlenná mezinárodní porota krátkému filmu Přijdou moji rodiče? režiséra Mo Harawe. Hlasující odůvodňují své rozhodnutí takto: „Porota uděluje hlavní cenu filmu pozoruhodnému na všech úrovních – s Bressonovskou strohostí představuje neúprosné rozvíjení tragédie současné i klasické.“ Kromě hlavní ceny udělila také Čestná uznání snímkům Kdekoliv, Toothless, Sierra, Neonový fantom, Nebeské trumpety a Strigov.

Krátké filmy mezinárodní soutěže hodnotila také Studentská porota FAV. Cenu za snímek Lovecký den si převzal režisér, scenárista a kameraman Alberto Seixas. „Rozhodli jsme se vybrat titul ze všech soutěžních filmů pravděpodobně nejkratší, ale pro svůj minimalismus nápadně okouzlující. „Hunting day“ je za jeden den natočená dadaistická hříčka, která na ploše necelých tří minut zdatně snoubí absurdní humor s podmanivým vizuálem analogového filmu. Zrak hlavního hrdiny tušeného kdesi za hledáčkem kamery se upíná k bizarní herecké performanci jediné diváky spatřené postavy díla, jejíž (ne)všední konání v imerzivní atmosférou čišícím okolí polorozbořeného vesnického domu vyústí ve zcela odzbrojující a nápaditý závěr. Vypointovaností a originalitou tohoto finálního „plot twistu“ se nemůže pyšnit dost možná žádný jiný ze soutěžních filmů a bylo to ostatně právě toto féerické vyústění díla, které nás nakonec jednohlasně utvrdilo v jeho právu na cenu studentské poroty.“

V soutěži Československá 16 udělila tříčlenná mezinárodní porota cenu snímku Sestry režisérky Andrey Szelesové: „Formálně i dějově dobře vystavěný film, který má odvahu vyprávět osobní příběh, jenž svou zajímavou zápletkou dokáže v divákovi vyvolat povznášející pocit. Organické a inovativní využití folklorních motivů ukazuje, jak skvěle bylo v celém filmu nakládáno s metaforami.“ Svoji cenu udělili také festivaloví diváci prostřednictvím hlasování, a to snímku Poslední dny léta, který režírovala Klaudia Kęska.

Info

Brno16
12.—16. 10. 2022
Kino Art, Kino CIT, Brno
fb event

foto © se svolením Brno16

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace