Články / Sloupky/Blogy

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko | Články / Sloupky/Blogy | 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny. Tvoří ho jedenáct skladeb, jejichž autorkami jsou ukrajinské skladatelky NFNR a Unwavemenot.

Historie díla začala v květnu 2020, kdy se autorky zúčastnily každoročního festivalu performativního umění Performance Crossings 2020. Kvůli pandemickym omezením se jim nepodařilo přijet do Prahy, a proto musely na poslední chvíli změnit formát už vymyšleného projektu.

Místo toho, aby soundscapy na území Praha-Bubny sbíraly osobně, nechaly NFNR a Unwavemenot tento úkol na návštěvnících a návštěvnicích festivalu, kterým během dvou online schůzek vysvětlily zásady naslouchání a sbírání zvukových informací. A v příštích několika dnech dostaly na osmdesát terénních nahrávek, pořízených v okolí nádraží – od pokusů natočit ticho až po úmyslně vytvořený hluk. Následujících deset dnů obě hudebníce nahrávky zpracovávaly.

Prezentace hotové audioinstalace proběhla v podobě společné tiché procházky bubenským areálem, po níž následoval poslech vytvořených skladeb. Nápad, že by se z nahrávek mohlo stát ucelené umělecké dílo, přišel o trochu později. Cestou k jeho uskutečnění byla série několika dalších uměleckých kolaborací. Já jsem pak vytvořila ke každé kompozici obrázek – použila jsem analogové fotografie z místa doličného, kromě toho jsem připravila videomateriály, z nichž vznikly tři teasery. Domluvit spolupráci s labelem System, který je známý svými experimentálními releasy, už nebyl problém.

A proč vlastně Bubny? Je to příběh, kterému předchází jiný příběh. NFNR navštívila Prahu na podzim 2019 – přijela na festival ukrajinské nezávislé kultury Ozvěny sezóny. S nádražím Praha-Bubny se seznámila, když se šla s kamarády projít trochu dál od centra. Nápad na hudební událost, jejímž středem bude tento prostor (a která pak byla realizována v rámci Performance Crossings), vznikl téhož večera a vyprovokovala ho hrozba, že tohle místo ve své současné podobě zmizí. I Kyjev, kde obě hudebnice žijí, se neustále architektonicky mění. Čas od času se jeho obyvatelé musí rozloučit s místy, která pro ně mají osobní a výjimečný význam. Pro architekty města jsou to však jen body na mapě, kde je potřeba udělat pořádek.

Půlhodina poslechu výsledné nahrávky Bubny Voices není jednotvárná, skladby na sebe kompozičně navazují. Začátek je lehký a nenucený, uprostřed trocha melancholie, v druhé části pak přijdou stále méně rozpoznatelné původní zvuky. Skladby NFNR jsou bohaté, s noisovými fragmenty, glitchy a častými smyčkami. Jejich intenzitu v některých tracích zmírňuje klidný hlas, který recituje poezii a občas zpívá. Tvorba Unwavemenot je výrazně melodická, tu a tam se zdá, že slyšíme hudební nástroj. Rozdíly v přístupu obou skladatelek nejenže nevadí, ale naopak vytvářejí zajímavou hudební strukturu celého alba. S týmiž zvukovými elementy, jen v odlišných variacích, se setkáváme na různých místech materiálu, jsou to jakési průsečíky skladeb. A celé to působí dojmem, jako bychom četli sbírku povídek se stejnými hrdiny a hrdinkami.

Info

NFNR & Unwavemenot - Bubny Voices (System, 2020)
Bandcamp

foto © Iryna Zahladko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace