Zprávy / Nové desky

Budeč mísí středověkou mši se syntezátory

Budeč mísí středověkou mši se syntezátory

redakce | Zprávy / Nové desky | 23.12.2020

Nejstarší dochovaná kamenná stavba v Čechách, rotunda sv. Petra a Pavla na Budči, ožívá albem DCCCXCV hudebního projektu Budeč. Deska, nahraná z většiny přímo ve svatyni a jejím okolí, přináší vánoční tematiku v kombinaci středověké folklorní hudby s moderní estetikou syntezátorových zvuků.

Za projektem Budeč stojí etnomuzikolog, multiinstrumentalista, skladatel a producent Oldřich Poděbradský, známý jako Olaf Olafsonn z kapel Olaf Olafsonn and The Bad Trip, The A-Bomb a dalších. „Symbolika zrození je v konceptu přítomná dokonce třikrát – formálně se jedná se o vánoční mši, vycházející z latinského mešního ordinária. Album má sedm skladeb v přesně daném pořadí, kdy vypráví příběh pastevců, kteří slyšíce andělské hlasy jdou přivítat nově zrozeného Spasitele. Pastýřská témata jsou v nahrávce symbolizována flétnami a bubny, kdežto hlasy vyšší moci syntezátory a ženským sopránem Aničky Heribanové,“ říká k příběhu DCCCXCV Olaf.

Nápad zhudebnit lokalitu Budeč, kde se podle legend měl učit sv. Václav, vznikl na popud Davida Kaněry, autora darkambientního projektu Vyšehrad, zpracovávající genia loci do zvukových stop za doprovodu syntezátorů. „Na Budečsko jsem se přestěhoval před několika lety do domu po mém otci. I proto, že jsem napůl historik a okolí prostě dýchá, tak jsem si k celé lokalitě vybudoval silný emoční vztah. Pod celou nahrávkou zároveň zní autentická terénní nahrávka z budečského hradiště pořízená v prosinci 2020,“ dodává Olaf.

Info

Budeč - DCCCXCV (Sky Burial, 2020) Bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází debut noiserockových Sinks

redakce 13.05.2021

Trojice autentickým způsobem klopýtá a překračuje překážky, které skýtá zlomyslná každodennost jednoho z nejživějších českých měst.

The Ills zrekonstruovali svoj prvy album aj s nikdy nevydanou skladbou

redakce 13.05.2021

Myšlienka na možné prepracovanie materiálu z debutu prišla práve po oslavách 10. narodenín, kde kapela v pôvodnom zložení hrala niekoľko starých skladieb.

Floex vydává herní soundtrack - Papetura

redakce 12.05.2021

Hudba na Papetura Soundtrack odráží křehkost papíru, strach ze samoty a destrukce i naději a přátelství.

František Skála & Provodovjané

redakce 11.05.2021

„Na nenáviděné dechovce, kterou nás – máničky – krmili komunisti, není ve skutečnosti nic špatného, říká František Skála.

Nová deska Ruinu

redakce 11.05.2021

Pražské trio Ruinu vydává po čtrnácti letech a třinácti živých nahrávkách první studiové album Left Behind.

Gurun Gurun vydali benefiční album

redakce 10.05.2021

Čtveřice Gurun Gurun doposud vydala dvě alba na japonsko-britském labelu Home Normal, absolvovala japonské turné a hrála například i v londýnském Café Oto.

Malé lesní ukolébavky Tomáše Háčka

redakce 09.05.2021

Ambientní struktury plné pestrých atmosférických nálad, melodických střípků a hudebních nápadů, které bez přestání tepou na bránu vaší fantazie.

Marián Slávka vydáva odtlačok svojej duše s číslom dva

redakce 09.05.2021

Líniu intímnej klavírnej tvorby kombinovanej s elektronikou rozvíja Marián Slávka v ôsmich nových skladbách na albume Vláska 2.

Ticho před pandemickou bouří podle Plusminusnula

redakce 07.05.2021

Čtveřice Plusminusnula přichází po čtyřech letech s novým albem. Jmenuje se Nový zprávy žádný a zachycuje atmosféru společnosti konce desátých let.

Banausoi vydávají debutové album Imagines

redakce 06.05.2021

Kolekce zvukových příběhů je utkána tkanivem radikální improvizace a mytologie antického Řecka.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace