Zprávy / Nové desky

Budeč mísí středověkou mši se syntezátory

Budeč mísí středověkou mši se syntezátory

redakce | Zprávy / Nové desky | 23.12.2020

Nejstarší dochovaná kamenná stavba v Čechách, rotunda sv. Petra a Pavla na Budči, ožívá albem DCCCXCV hudebního projektu Budeč. Deska, nahraná z většiny přímo ve svatyni a jejím okolí, přináší vánoční tematiku v kombinaci středověké folklorní hudby s moderní estetikou syntezátorových zvuků.

Za projektem Budeč stojí etnomuzikolog, multiinstrumentalista, skladatel a producent Oldřich Poděbradský, známý jako Olaf Olafsonn z kapel Olaf Olafsonn and The Bad Trip, The A-Bomb a dalších. „Symbolika zrození je v konceptu přítomná dokonce třikrát – formálně se jedná se o vánoční mši, vycházející z latinského mešního ordinária. Album má sedm skladeb v přesně daném pořadí, kdy vypráví příběh pastevců, kteří slyšíce andělské hlasy jdou přivítat nově zrozeného Spasitele. Pastýřská témata jsou v nahrávce symbolizována flétnami a bubny, kdežto hlasy vyšší moci syntezátory a ženským sopránem Aničky Heribanové,“ říká k příběhu DCCCXCV Olaf.

Nápad zhudebnit lokalitu Budeč, kde se podle legend měl učit sv. Václav, vznikl na popud Davida Kaněry, autora darkambientního projektu Vyšehrad, zpracovávající genia loci do zvukových stop za doprovodu syntezátorů. „Na Budečsko jsem se přestěhoval před několika lety do domu po mém otci. I proto, že jsem napůl historik a okolí prostě dýchá, tak jsem si k celé lokalitě vybudoval silný emoční vztah. Pod celou nahrávkou zároveň zní autentická terénní nahrávka z budečského hradiště pořízená v prosinci 2020,“ dodává Olaf.

Info

Budeč - DCCCXCV (Sky Burial, 2020) Bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soundtrack jednoho života: Grotesq

redakce 27.01.2021

Grotesq je organická, místy znepokojivá story plná motivů z autorova života. Reference na dětství, dospívání v industriálním městě, obsesi Tumblrem, lásku k postpunku.

Small Town Life vydávajú dlho pripravovaný album

redakce 26.01.2021

Koncom minulého roka skupina ako avízo dokončenia albumu vydala druhý singel Sarcasm, ktorý sa krátko po release dostal aj do oficiálnych playlistov Spotify.

Ai fen vydává remixové EP Post Postforever

redakce 25.01.2021

Již původní název si hrál s časem a jeho významy. Remix EP Post Postforever jde ještě o krok dále.

Silent Letter prekračuje hranice techna

redakce 25.01.2021

Nie je žiaden nováčik, s českou klubovou scénou je pevne spätý už od konca 90. rokov pod pseudonymom Paul Hawk.

Concept Art Orchestra vydávají nahrávku

redakce 24.01.2021

Skladba je výjimečná svým rozměrem, žánrovým zasazením na pomezí jazzu a vážné hudby, programním zaměřením, jakož i tím, že se na ní postupně podílelo více skladatelů.

Vychází retrospektiva tvorby písničkáře Karla Vepřeka

redakce 22.01.2021

Komplet rozdělený do dvou boxů po čtyřech CD obsahuje demosnímky, koncertní záznamy i rozhlasové nahrávky více než sto padesáti dosud nevydaných písní.

Tomahawk s novou deskou po sedmi letech

redakce 21.01.2021

Tomahawk se vracejí s novou hudbou po dlouhých sedmi letech a dvacet let od vydání debutového alba.

CI3 vydávají album Hodně řeky

redakce 20.01.2021

Trio vzniklo postupnou evolucí z kapely Café Industrial. CI3 se hudebně pohybuje mezi žánry, někde na rozhraní alternativního rocku, popu, folku.

FOM a Aroma vydávajú spoločný lo-fi beat tape

redakce 19.01.2021

S myjavským producentom Aromom sa FOM zoznámil na hudobnej akcii Ajlavmjuzik najt, prvú spoluprácu si vyskúšali v októbri minulého roka.

Lisa Gerrard a Jules Maxwell z Dead Can Dance chystají desku

redakce 18.01.2021

Členové jedné z nejpozoruhodnějších formací podepsali smlouvu s londýnským labelem Atlantic Curve.