Články / Rozhovory

Camilo Lara: Jako byste ji dělali levačkou

Camilo Lara: Jako byste ji dělali levačkou

redakce | Články / Rozhovory | 18.09.2013

Camilo Lara představuje taneční tyjátr s názvem Instituto Mexicana del Sonido nebo taky Mexican Institute of Sound a u nás nebudou hrát poprvé, on a jeho parta. Pokud se obáváte ryčného kolotoče, který jen vyfutruje původní hudbu a pověsí ji na hák tanečního beatu, jste vedle. Kombinace mexického folku, cumbie a západních stylů nezná jen poklus po danceflooru, stejně jako texty nejsou jen o pouťových holkách, ostatně poslední album se jmenuje příznačně Politico. Jak to bude ve skutečnosti? Dance to night, revoluce zejtra? Uvidíte sami, v Roxy, 25. září>.

Jak bys popsal svoji hudbu někomu, kdo ji nikdy předtím neslyšel?
No… moje hudba je, jako byste ji dělali levačkou. Když hraju s rockovýma kapelama, říkají, že hraju elektroniku. Když hraju na elektronických festivalech, říkají, že hraju cumbiu (velmi populární tropický styl, pozn. red.). Hrál jsem také na cumbia festivalech a všichni mi říkali, že hraju rock, hip hop nebo cokoliv dalšího, jen ne cumbii. Takže je to těžký. Je to prostě jen taneční muzika, bez ohledu na škatulky.

Vracíš se po roce do Prahy. Pamatuješ si poslední vystoupení v Paláci Akropolis?
Bylo to divoký! Bylo to neskutečný! Ten koncert byl hodně punkový, ale hrozně se nám líbilo, že i když lidi nerozuměli tomu, co zpíváme, tancovali jako šílení.

Koncertuješ po celém světě, můžeš porovnat publikum v Mexiku a v Evropě? Jsou velké rozdíly?
Ano, jsou. Třeba ve Spojených státech mají divnou posedlost škatulkováním veškeré hudby. A je jedno, jestli hrajete na world music festivalu, hipster nebo latino akci. V Evropě, mám pocit, jde jen o hudbu. A to miluju. A mexické publikum? Jsou to šílenci, vždyť víte, šílený Mexičani!

Poslední album Politico se inspirovalo současnou politickou situací a násilím spojeným s drogovým byznysem. Z velké vzdálenosti z Evropy vypadá situace opravdu nebezpečně a kriticky. V jednom interview jsi dokonce řekl, že jsi začal na albu Politico pracovat po tom, co jsi zjistil, že policie zajistila čtyři tuny C4 v sousedním domě. Jaký je v těchto podmínkách každodenní život?
Zní to hrozně, ale zvyknete si. Ten příběh je pravdivej a bylo to dost děsivý. Naštěstí Mexico City nemá takovou zločinnost a není v něm tolik násilí jako ve zbytku země. Pořád ale vídáte hodně drsný zprávy. Mexico City je velkoměsto jako jakékoliv jiné, je tady určitá míra kriminality, podobná Chicagu nebo Riu. Mám normální život. Procházím se, jezdím na kole, chodím venčit psa do parku… Kulturně prožívá Mexico City úžasný období. Pravděpodobně proto, že se sem stěhuje hodně kreativních lidí z ostatních měst. Takže pokud se pohybujete v kultuře, Mexico City je to pravý místo pro život.

Video k singlu Mexico se natáčelo během velkých studentských demonstrací v roce 2012. Zlepšila se od té doby situace?
Mmmm… ani moc ne. Momentálně se nacházíme v temném období naší historie. Proto si myslím, že jedinou pozitivní věc, kterou můžete dělat, je vytvářet silnou kulturní komunitu, která vzejde z občanské společnosti, ne od vlády.

Vraťme se k hudbě. Věděl jsi, že naše lidová hudba – konkrétně polka – v minulosti ovlivnila tu mexickou?
Ano! Mluvil jsem o tom s hodně lidmi! Jsme zvláštní. Například nechápu, že naše lidová hudba nemá bubny, zato máme dechy a trombóny! Polka a banda (mexický žánr podobný polce, pozn. red.) jsou jako sestřenice.

Od DJingu ses posunul ke hraní s živou kapelou. Co tě k tomu vedlo?
Vždycky jsem dělal oboje a oboje si užívám. Jsou to jiné zážitky.

Mohl bys poslat vzkaz českým fanouškům, kteří se chystají na váš pražský koncert do Roxy?
Nejdůležitější… přijďte na koncert! Bude to divoký! Pokud vás baví punk, balcan beats, hip hop, cumbia nebo rocksteady, nesmíte chybět. Na koncert v Praze se moc těšíme, jsou tam cool lidi.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace