Články / Reporty

Čas není gentleman (Handsome Furs)

Čas není gentleman (Handsome Furs)

Jakub Peřina | Články / Reporty | 19.07.2019

„Vracím se z flámu, mám ránu, melu z cesty...,“ hraje mi do uší po prohýřené noci píseň souputníků z Chebu. Večer bych na těch Handsome Furs taky mohl nakrásně usnout, říkám si a rozhodnu se nic neponechat náhodě. Poučen politováníhodnou chybou, kterou učinila má kolegyně na koncertu Connana Mockasina, si beru půjčku u Home Creditu, nabíjím kreditku a kupuju drogy do zásoby.

Dana Boecknera (Wolf Parade, Operators) jsem s Handsome Furs prvně viděl před deseti lety v NoDu a těžko už si teď vzpomenu, co bylo jinak. Asi jsem si koncerty platil, byl o něco mladší, možná měl více chuti do života, ale to si taky dost dobře můžu jenom namlouvat. To Boeckner má lepší paměť a před koncertem vzpomíná na českou kapelu, co tam tehdy hrála. Byly to Kazety a jsem rád, že si zrovna tohle nevybavuju. Ale Boeckner byl vždycky miláček, jeho náklonnost k východní mentalitě a národům jako jsme my, Maďaři a Jugoslávci, je dobře zdokumentovaná a nezbývá, než se tím těšit. Tenhle večer to ale na nějakou velkou oslavu hrdiny ze Západu nevypadá, u MeetFactory pár desítek lidí, asi jsou všichni na Colours nebo grilujou. Začátek působí trochu apaticky, jak ze strany publika, tak kapely. V té Boeckner vyměnil ženy, exmanželku za dívku, které nevadí hrát písně po ex. Boeckner vypadá o poznání sešleji, než si ho pamatuju, charismatický energický kluk je pryč, u mikforonu se kroutí postavička z upírských hororů Maria Bavy.

fotogalerie z koncertu je k vidění tady

Během koncertu se nic zajímavého nestane, nepočítáme-li zásah dvou obtloustlých sekuriťáků, kteří vyvedou nebožáka, který se údajně moc opil. Venkovní prostor pod dálnicí je příjemný, Boeckner to samozřejmě neopomene zdůraznit při další z pochval českého lidu. Zazní všechny písně od Handsome Furs, které byste čekali, a navrch i několik od Operators, jako vábnička na jejich říjnový koncert. A to víte, že zase půjdu! Nejlepší kapely a písně na světě to nejsou, ale jejich upřímnost je pořád stejně nakažlivá jako kdysi. Boeckner sice možná dělá zajímavější rozhovory než hudbu, ale věříte mu každý záškub, každé hrábnutí do kytary. Takové ty kapely, které se nikdy nestaly skutečně velkými, ale nevadí jim to, protože i hrát pro pár desítek lidí na dvorku ve východoevropské zemi je něco, co jim stojí za to, něco, co si celý život přáli dělat. Kdybych mohl, adoptoval bych je. Večer byl přesně takový, jaký jsem čekal. Někdy to je málo, tentokrát to bylo akorát.

zde si můžete přečíst rozhovor s Danem Boecknerem

Info

Handsome Furs (ca)
17. 7. 2019 MeetFactory, Praha

foto © Libor Galia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dvakrát tři na Contempulsu (Trio Catch, Poing)

Jan Starý 03.12.2019

Během celého bloku fascinovalo nejen to, jak precizně jsou hráčky sehrané, ale i souznění, které se dá občas zachytit u jazzových nebo rockových kapel.

Méně světla (Boy Harsher)

Michal Smrčina 02.12.2019

Vidím trika Nitzer Ebb, gotiky z krypt mísící se s klasickým techno výkvětem v černém, vidím chlapce v béžových rolácích...

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Jiří Vladimír Matýsek 02.12.2019

Švédský fenomén Ghost hrál u nás už dvakrát, nikdy to ale nebylo pořádně. S plnohodnotnou show dorazili až nyní, do moderních, chladných prostor O2 Universa.

Chaos, který nikdy nenastal (Amnesia Scanner)

Natálie Zehnalová 02.12.2019

Stojíme kolem dokola nevelkého pódia, sestávajícího ze třech oddělených platforem situovaných tak, aby se na představení dalo dívat i z vrchních pater majestátní budovy Kraftwerku.

Iba plakať v tmavých kútoch (The Paper Kites)

Jonáš Sudakov 27.11.2019

Pri akustických častiach nabádal barmanov, aby robili tie najtichšie drinky v ich živote a fanúšikov zas povzbudzoval, aby sa pripojili k spevu, iba keď poznajú slová...

Contempuls 2019: Formy pro emoce (Ascolta, Satoko Inoue)

Jan Starý 26.11.2019

Kombinování médií je velkým tématem dneška, jen výjimečně je ovšem takto dotažené, smysluplné a působivé.

Nedělní chvilka s Kadebostany

Adéla Poláková 26.11.2019

Zpěvačka Kristina Jakovleva se upřeně dívá do dálky a přísný výraz skupiny podtrhuje podsaditý pozounista Ross Butcher svými výraznými sóly.

Zralá romantika Marka Lanegana

Akana 22.11.2019

Kapela zvolnila s táhlou Bleeding Muddy Water, která připomněla, jak lehce se v Laneganově tvorbě prolíná postpunkový odkaz s temně bluesovou romantikou amerických dálav.

Tell me it’s love, tell me it’s real (Cigarettes After Sex)

Dominik Polívka 22.11.2019

„Vždycky sem si myslel, že to zpívá ženská,“ baví se ve frontě před klubem Roxy mladý pár, jeden z mnoha toho večera.

Hromadná meditace s Ólafurem Arnaldsem

Adéla Poláková 21.11.2019

Arnalds se vrací s otázkou, zda v České republice vstávají lidi skutečně ve čtyři ráno, jak mu namluvil kolega-violista. Publikum se dá do smíchu.