Články / Reporty

Čas není gentleman (Handsome Furs)

Čas není gentleman (Handsome Furs)

Jakub Peřina | Články / Reporty | 19.07.2019

„Vracím se z flámu, mám ránu, melu z cesty...,“ hraje mi do uší po prohýřené noci píseň souputníků z Chebu. Večer bych na těch Handsome Furs taky mohl nakrásně usnout, říkám si a rozhodnu se nic neponechat náhodě. Poučen politováníhodnou chybou, kterou učinila má kolegyně na koncertu Connana Mockasina, si beru půjčku u Home Creditu, nabíjím kreditku a kupuju drogy do zásoby.

Dana Boecknera (Wolf Parade, Operators) jsem s Handsome Furs prvně viděl před deseti lety v NoDu a těžko už si teď vzpomenu, co bylo jinak. Asi jsem si koncerty platil, byl o něco mladší, možná měl více chuti do života, ale to si taky dost dobře můžu jenom namlouvat. To Boeckner má lepší paměť a před koncertem vzpomíná na českou kapelu, co tam tehdy hrála. Byly to Kazety a jsem rád, že si zrovna tohle nevybavuju. Ale Boeckner byl vždycky miláček, jeho náklonnost k východní mentalitě a národům jako jsme my, Maďaři a Jugoslávci, je dobře zdokumentovaná a nezbývá, než se tím těšit. Tenhle večer to ale na nějakou velkou oslavu hrdiny ze Západu nevypadá, u MeetFactory pár desítek lidí, asi jsou všichni na Colours nebo grilujou. Začátek působí trochu apaticky, jak ze strany publika, tak kapely. V té Boeckner vyměnil ženy, exmanželku za dívku, které nevadí hrát písně po ex. Boeckner vypadá o poznání sešleji, než si ho pamatuju, charismatický energický kluk je pryč, u mikforonu se kroutí postavička z upírských hororů Maria Bavy.

fotogalerie z koncertu je k vidění tady

Během koncertu se nic zajímavého nestane, nepočítáme-li zásah dvou obtloustlých sekuriťáků, kteří vyvedou nebožáka, který se údajně moc opil. Venkovní prostor pod dálnicí je příjemný, Boeckner to samozřejmě neopomene zdůraznit při další z pochval českého lidu. Zazní všechny písně od Handsome Furs, které byste čekali, a navrch i několik od Operators, jako vábnička na jejich říjnový koncert. A to víte, že zase půjdu! Nejlepší kapely a písně na světě to nejsou, ale jejich upřímnost je pořád stejně nakažlivá jako kdysi. Boeckner sice možná dělá zajímavější rozhovory než hudbu, ale věříte mu každý záškub, každé hrábnutí do kytary. Takové ty kapely, které se nikdy nestaly skutečně velkými, ale nevadí jim to, protože i hrát pro pár desítek lidí na dvorku ve východoevropské zemi je něco, co jim stojí za to, něco, co si celý život přáli dělat. Kdybych mohl, adoptoval bych je. Večer byl přesně takový, jaký jsem čekal. Někdy to je málo, tentokrát to bylo akorát.

zde si můžete přečíst rozhovor s Danem Boecknerem

Info

Handsome Furs (ca)
17. 7. 2019 MeetFactory, Praha

foto © Libor Galia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hip Hop Kemp 2019: Trueschoolová orientace

redakce 19.08.2019

Ustálená dramaturgie generuje ustálená očekávání a něco, co lze označit jako programové bloky. Nejlepší koncert festivalu přitom můžete zažít kdykoli.

Dobrš bylo (Dobršská brána 2019)

redakce 19.08.2019

Moje předsevzetí bylo jasné: jet někam, kde jsem ještě nebyla. Ideálně na malý festival s netradičním line-upem, buď v horách nebo u vody. Výběr se tím dramaticky zúžil...

Sázky na (ne)jistotu aneb Top 5 Hip Hop Kemp 2019

redakce 18.08.2019

Přebíhal jsem od jedné stage ke druhé a za den stihl i deset koncertů. Při dotazu na nejlepších pět se každý dlouze zamyslel...

Čiže relax, aj búrka (Grape 2019)

redakce 13.08.2019

Tento rok som sa na letisko dostavila po dlhšom čase strávenom na juhu Anglicka, čiže samotný príchod do rodnej krajiny bol trochu kultúrnym šokom...

Aká krajina, taký Katapult. (Brutal Assault 2019)

redakce 11.08.2019

Ve vydatném dešti ale zmokla jak festivalová brožura, tak program na klíčenkách rozdávaných u vstupu. Moderní doba? Je třeba šířit poselství a čokoládovou radost.

Ztlumte ty světla, prosím. (Brutal Assault 2019)

redakce 10.08.2019

Někdo vyslyšel moje fňuky? Říkají, že třetí den bývá kritický, díry v line-upu a vedrem podpořená únava svádí k experimentu.

Their bodies are open (Brutal Assault 2019)

redakce 09.08.2019

Koncert Daughters byl definitivní. Zhudebněná cesta devíti kruhy pekla k absolutnímu zešílení a excentrický projev frontmana Alexise Marshalla, totální paralýza jedovatým potem.

Umírat budu za úsvitu! (Brutal Assault 2019)

redakce 08.08.2019

Dovolenková očista hlukem? Klišé se nevyhneme, obzvlášť na akci, který Google mapy vtipně značí jako Festival Nechutného Napadení. Brutal Assault 24, den první.

... a stejně to bylo málo (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 07.08.2019

Tváře, které jsem tu noc viděla já byly na správné straně. A vezmu-li v potaz fakt, že členové Algiers i australských Kill Devil Hills, o kterých ještě bude řeč, zůstali…

Zralá jako víno (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 05.08.2019

Pokud jde něco Besedě skvěle, je to výběr kapel v perfektní koncertní kondici. Zatímco loni předvedli omračující výkon Pacino, letos...